Diz Ağrısı Nedir ?
Diz ekleminden bahsederken genellikle hemen aklımıza vücudumuzun yükünü taşıyan tibia ile femur kemiklerinin arasında bulunan ana eklem bölgesi gelir. Diz ağrılarının büyük bir bölümü bu bölgede meydana gelir. Genellikle kıvrık pozisyonda spor yapan (koşucular, atlayıcılar, bisikletçiler,atletizmciler) sporcuların diz kapaklarına binen yük miktarı oldukça fazladır. Diz kapağının alt bölümünde bulunan kıkırdak ve kıkırdağın altında bulunan ana eklem kemiklerine fazla yük binmesinden dolayı dizde ağrılar oluşur. Sadece bu rahatsızlık sporcularda görülmez, ev hanımlarından, uzun saatler masa başında oturan ofis çalışanlarına kadar çok yaygın bir şekilde bu ağrılar görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diz Ağrısı’nın Belirtileri ve Nedenleri

Belirtileri :

– Basamak inip çıkarken,

– Diz üstü çökülme pozisyonundayken,

– Seri bir şekilde çömelip kalkıldığında,

– Diz kıvrık bir şekilde uzun süre oturulduğunda ağrıların meydana gelmesi diz ağrılarının temel belirtileridir.

Nedenleri :

Dizin iç yapısı vücudumuzda bulunan en komplike yapılardan bir tanesidir. Bu sebepten ötürü diz ağrılarına sebebiyet veren bir çok neden olabilir;

– Diz kapağının alt bölümünde bulunan femur kemiğinin eklem bölümüyle olan ilişkisi; şekil olarak diz kapağının dış tarafa dönük, yarı çıkık veya gerekenden yukarıda olması. Bu durumda vücudumuzun bütün yükü diz kapağında sabit bir noktaya binmesine neden olur ve buradaki kıkırdağın hızlı bir şekilde aşınmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

– Genlerden gelen bacak dengesi bozukluğu

– Çeşitli yaralanmalar

– Çok fazla antreman yapılması ve aşırı yüklenme

– Düz tabanlık durumu

-Bacak adelelerinde oluşan dengesizlik ve zayıflık

Diz Ağrısı’nın Tedavisi

Uygulanacak olan tedavi, diz ağrısının sebeplerine ve belirtilerine göre kararlaştırılır.

Tendon kopması, antremanda aşırı yüklenme ve yaralanma durumlarından kaynaklanan diz ağrılarına ilk olarak RICE uygulaması gerçekleştirilir. RICE uygulaması sırasıyla; bacağı dinlendirme, buz tedavisi uygulama, elastik bandaj yardımıyla sarma ve dizi yukarıda tutma işlemidir. Daha sonrasında ise çeşitli egzersizler, açma germe hareketleri, fizyoterapi yardımıyla esnetme, kuvvetlendirme vede koordinasyon işlemleri uygulanır. Bu gerçekleştirilen işlemler dizin normal haline dönmesine kadar gerekirse tekrarlanarak devam eder. Diz normal haline geldikten sonrada rahatsızlığın tekrardan nüks etmemesi için çeşitli egzersizlerle güçlendirilmesi gereklidir. Bu işlemler esnasında doktorunuzla iletişim içerisinde olmanız ve adımları eksiksiz yerine getirmeniz gerekir.

Diz kapağının mevcut pozisyonunun sakatlanmadan dolayı hasar görmesinde ise daha zorlu bir dönem oluşmaktadır. Doktorların bu durumda tercih ettikleri tedavi yöntemi ilk olarak fizyoterapi ve ardından da düzenli egzersizdir. Burada normal fizik tedaviden daha değişik bir fizyoterapi gerçekleştirilir. Bir yandan ön taraftaki diz adalelerin iç bölümünü elektroterapi ile kuvvetlendirilirken bir yandan da egzersizle tedavi desteklenir. Bu tedavi yönteminden genel olarak %50 ile %60 arasında başarı elde edilir. Tedaviye başlandıktan üç ay sonra bir olumlu yanıt alınmaz ise rahatsızlık cerrahi yöntemlerle tedavi edilir.

Diz Ağrısı’ndan Korunma Yolları

Diz ağrıları çekmemek için günlük yaşamınızda uymanız gereken bir takım kurallar vardır.

– Formda kalmaya özen gösterin; vücudunuzun sahip olduğu kondüsyonu korumaya çalışın. Vücudunuzda ihtiyacınızdan fazla kilo varsa bu dizinize binen yükünde daha fazla olacağını ve ileride diz ağrısı ihtimalinin olacağını göstermektedir. Bu nedenden dolayı düzenli olarak günlük egzersiz yapın. Egzersizleri yapmadan önce tüm vücudunuzu ısıtmayı unutmayın. Sakatlıkları önlemek için zemine uygun spor ayakkabı seçimi yapın.

– Spor yapmadan önce mutlaka germe egzersizlerini düzgün bir şekilde yapın.

– Temponuzu bir anda arttırmaktansa yavaş yavaş arttırın.

– Dizinize normalden ekstra yük bindiren faaliyetlerden kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yağlar
Göğüs Ağrısı
Uykusuzluk Nedenleri
Çocuklarda Astım Krizi
ASTIM NEDENLERİ NELERDİR?
Artroskopi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.