DİZ ARKASINDA AĞRI

Diz arkasındaki ağrı diz ekleminin arkasındaki herhangi bir rahatsızlık veya ağrı türüdür. Dizin hareketi yada hareketi olmadan oluşabilir ve hareketi sınırlayacak kadar şiddetli olabilir. Rahatsızlık diz arkasında inflamasyon, sıcaklık artması, yanma, ağrı ya da sertlik ağrı olarak da tarif edebilir.

Diz arkasında ağrı çoğunlukla diz arkasında sinovyal sıvı birikmesi olarak nitelendirilen Baker kisti hastalığına işaret eder. Baker kistinin içi sinovial sıvı doludur. Sinovyal sıvı, eklemleri yağlar ve eklem kıkırdağının arasındaki sürtünmeyi azaltır. Baker kisti ile ilişkili semptomlar gelip gidici eğilimdedir ve bu durum dizde herhangi bir uzun vadeli hasara neden olmaz. Çocuklarda ve erişkinlerde görülebilir. Genelde ağrısız kitlelerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, diz arkasındaki ağrılar derin ven trombozu belirtisi (bacakta kan pıhtısı) olarak ciddi ve hayatı tehdit eden bir duruma işaret ediyor olabilir. Kan pıhtısı bacaktan ayrıldığı zaman akciğerde pulmoner emboli, kalp krizi, hatta felce neden olabilir. Derin ven trombozu, Baker kistine benzer belirtiler içerdiğinden dikkatli olmakta yarar vardır.

Diz Arkasındaki Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Eğer diz arkasında ağrı deneyiminiz oluyorsa ve baldırınızda şişlik ve morluklar eşlik ediyorsa derhal acil tıbbi muayene olunuz. Eğer belirtiler devam ediyorsa ya da sizde endişeye neden olursa da zaman kaybetmeden bie doktora görününüz.

Sponsorlu Bağlantılar

DİZ ARKASINDAKİ AĞRIYA BAŞKA HANGİ BELİRTİLER EŞLİK EDEBİLİR?

Diz arkasındaki ağrı genellikle altta yatan hastalık, bozukluk ya da duruma bağlı olarak değişebilir. Buna bağlı olarak diğer belirtiler ile birlikte oluşabilir. Bu belirtiler şişlik veya ödem, enflamasyon ve kızarıklık, ağrı veya ağrı benzeri duygular olarak sayılabilir. Eğer diz arkasında ağrı ile birlikte başka belirtiler yaşıyorsanız, doktorunuza mutlaka bunu söyleyiniz. Bu ek bilgiler doktorunuzun hastalığı kesin olarak teşhis etmesine yardımcı olabilir.

 • Dize ağırlık koyamama
 • Bacak gerildiğinde ağrı
 • Diz hareketlerinde azalma
 • Sertlik
 • Şişme

HAYATI TEHDİT EDEBİLEN CİDDİ BELİRTİLER

Bazı durumlarda, diz arkasındaki ağrı hemen acil ortamda değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durum gösterebilen diğer belirtiler oluşabilir. Ciddi veya hayatı tehdit eden durum gösteren belirtiler şunlardır:

 • Diz veya baldır arkasına morarma
 • Nefes darlığı
 • Tek bacak diz arkasında kızarıklık
 • Tek bacak diz arkasında sıcaklık
 • Diz veya baldır arkasında ağrılı şişlik

UNUTMAYIN!!!

Derin ven trombozu en sık baldırda oluşur, ama aynı zamanda bahsedilen diğer alanlarda da meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  xavyer

  merhaba benim eşim dizini 1 aydır kıvıramıyor.1-2 gün içindedizi şişti.mr çekildi sonuç:):Medial menisküs posterior hornunda grade-2 dejenerasyon-baker kisti-sıvı artışı-dr.prednal krem ve vidal ağrı kesici verdi.buz yapıyoruz.şişi indirmek için ne yapılmalı

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kıl Dönmesi
Ayak Parmağı Karıncalanması
Menenjit Neden Olur
Burun Akıntısı Neden Olur?
Şeker Hastalığı ( Tanı )
Vazektomi (Erkekte Sperm Kanallarının Bağlanması)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.