DİZ ARKASINDA KİTLE, YUMRU, BEZE, KİSTDiz Arkasında Kitle, Yumru, Beze, Kist

Diz arkasındaki kitle farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu kitle kişide çirkin bir görünüm oluşturabilir, dizin hareketlerini sınırlayabilir yada rahatsızlık hissi oluşturabilir. Baker kisti sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu tür kistler sinoviyal sıvının -eklem boşluklarının içerisinde yer alan sıvı- birikmesi sonucu oluşur ve diz arkasında çıkıntı ve şişlik hissetmenize neden olur. Diz yaralanmaları, artrit, diz kıkırdağındaki hasar ve diğer problemler de Baker kistinin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Baker kisti olanların çoğunda kitle varlığı dışında ağrı yada sızı gibi bir belirti görülmemektedir. Bu kistler, diğer eklem şikayetleri yaşandığında radyolojik görüntüleme sırasında bulunabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diz arkasında bir yumru ağrılı olabilir veya başka bir belirti olmayabilir. Bazı durumlarda diz ekleminin hareketinde zorlanma, sıcaklık, zorluk ya da kanama veya morarma da eşlik edebilir.

Diğer yandan apseler (enfeksiyonları); deri, yumuşak doku veya kemik tümörleri; kanama; bir diz kırığı ya da diğer yaralanmalar sonucu eklem deformitesi sonucu ortaya çıkabilir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

 • Kanama veya morarma
 • Eklem deformitesi
 • Diz veya bacağın hareket sınırlılığı
 • Kas zayıflığı veya spazmı
 • Dinlenme yada hareket esnasında ağrı. Bu ağrı donuk, keskin, yakıcı yada bıçaklama şeklinde olabilir.
 • İrin veya akıntı
 • Deride kızarıklık ve sıcaklık
 • Şişme

Diğer yandan ateş ve titreme yanı sıra vücudun diğer alanlarında şişme veya kitle ortaya çıkabilir.

DİZDEKİ KİTLENİN NEDENLERİ NELERDİR?

Baker kisti diz arkasındaki yumru ve kitlenin en sık görülen bir nedenidir. Eklem sıvısı eklem boşluğundan dışarı sızdığı zaman bu durum gelişir. Diğer nedenler arasında enfeksiyonlar, kanama, travma ve nadiren tümörler de yer alır.

Bulaşıcı olarak ise apseler ve çıbanlar buna neden olabilir. Travmaya bağlı olarak ise kemik kırığı, hematom adı verilen vücut dokularında kan toplanması, burkulma ve incinmeler diz arkasında kitleye neden olabilir.

Diğer yandan deri, yumuşak doku veya kemikteki iyi ve kötü huylu tümörler de diz arkasındaki yumru ve kitleye neden olabilir. Bunlar sıklıkla;

 • Fibrom (fibröz yada bağ dokusundan oluşan iyi ya da kötü huylu tümörler)
 • Lipom (iyi huylu yağ büyümesi)
 • Melanom (pigment üreten hücreler olan melanositlerde yada vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan cilt kanseri)
 • Nevüsler
 • Melanom dışı deri kanserleri
 • Osteosarkom (kemik kanseri türü)
 • Sarkomu (yumuşak doku kanserli tümörler)

Bazı durumlarda, dizdeki yumru veya kitle hemen değerlendirilmesi gereken acil bir durumun göstergesi olabilir. Bunlar sıklıkla derin ven trombozu, malign tümörler ve popliteal arter anevrizması şeklindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  asiye

  Hocam kardeşim 2 yaşinda dizine kitle tanisi konuldu yurumekte cok gucluk cekiyor ne yapabiliriz ameliyat olmasi risklimidir

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tansiyon Düşüklüğü
Kazalar ve Korunma Yolları
Şeker Hastalarında Ayak Bakımı
Bademcik
Kanserin Sebepleri
Akdeniz Diyeti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.