DİZ ÇIKMASI NASIL ANLAŞILIRdiz çıkması nasıl anlaşılır

Bir diz çıkığı, sıradışı ve son derece ciddi bir yaralanmadır.  Uyluk kemiği ve kaval kemiğinin birbirleriyle temasının kesildiği zaman diz çıkığı oluşur. Bir diz çıkığı, diz kapağı çıkığından farklıdır. Diz kapağı çıkığı yada patellar çıkık, diz kapağının uyluk kemiğinin ucunda bulunan oluktan çıktığı zaman meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diz çıkığı her zaman dizde şiddetli ağrıya neden olur. Bazen, diz altında hiçbir duygu ve ya his de olmayabilir. Diz, yerini değiştirmişse dizde yer alan sıvıdan kaynaklanan şişme meydana gelecektir ve herhangi bir hareket ile acı hissedilecektir. Çok ciddi belirtiler arasında bacağın diz aşağısındaki bölümde his kaybı, uyarı iletilememesi veya hareket kaybı olması sayılabilir.

Eğer dizde bir çıkıktan şüpheleniliyorsa büyük olasılıkla şiddetli bağ yaralanması var. Böyle durumda en yakın bir hastanenin acil servisine gidin. Aşağıdaki belirtiler varsa derhal doktora görünün;

  • Aşırı ağrı ya da ciddi bir yaralanma sonrasında şişme (araba kazasında olduğu gibi) 
  • Dizde bariz görülen bir deformite (şekil bozukluğu)
  • Ayakta uyuşma
  • Ayakta his kaybı

NASIL MEYDANA GELİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Diz çıkıkları genellikle yüksek enerjili travmatik yaralanmalardır. Bu yaralanmalar otomobil kazaları, ciddi düşmeler ve spor yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Bir diz çıkığı genellikle subluksasyon ile karıştırılabilir fakat bu ikisi aynı yaralanmalar değildir. Subluksasyon, kısmi çıkığı tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Bu, dizde hasarlı ligament nedeni ile meydana gelir. Eklem yüzeyleri karşı karşıyadır. Diz çıkığı ise kalça kemiğinin alt ucunun tamamen kaval kemiğinin üst ucundan temasının kesilmesi ile oluşan çok şiddetli bir yaralanmadır.

DİZ ÇIKTIĞINDA NE YAPILIR?

Diz çıktığı zaman eklemi çevreleyen yumuşak dokulara önemli hasar verir. Dizin ligamentleri, böyle bir durumda daima zarar görmektedir. Ligament hasarının belirlenmesi bir diz çıkığının değerlendirilmesinin önemli bir adımıdır.  Diz çıkmasının hemen hemen her durumunda, hem ön çapraz bağ (ACL) ve hem de arka çapraz bağ (PCL) yırtılmaktadır. Buna ek olarak, kollateral bağ, kıkırdak ve menisküs da zarar görebilir. Bir diz çıkığı, diz çevresindeki önemli sinirler ve vasküler yapılara zarar vermesi nedeni ile de özellikle de endişe vericidir. Aslında vasküler yaralanmalar, bacak sağlığını acil müdahele gerektirme noktasında tehdit eden çok şiddetli yaralanmalardır.

diz çıkmasıDİZ ÇIKMASI TANISI İÇİN NE YAPILIR?

Bir diz çıkığı şüphesi olduğunda, eklem çıkığının değerlendirilmesi için X – ışınları (RÖNTGEN) ile görüntüleme yapılabilir. Diz çıkması varsa eklemin tekrar eski pozisyonuna getirilmesi sağlanacaktır. Eklemleri çevreleyen kan damarları ve sinirleri dikkatli bir şekilde izleyecek ve değerlendirecektir.

Kan damarlarının daha uygun değerlendirilmesi için kan damarlarını daha özel olarak test edebilen anjiyogram gibi bir test yapabilir .

TEDAVİSİ NASILDIR?

Diz çıkmasının ilk dönemlerinde, öncelikli olarak amaç, herhangi bir damar veya sinir yaralanması için uygun tedavi sağlamaktır. Bu yapıların sağlıklı olduğu belirlendikten sonra diz çıkması esnasında meydana gelen bağ , kıkırdak ve menisküs hasarı ele alınır. Hasar görmüş yapıların yeniden inşa edilmesi için genellikle cerrahi müdahale gereklidir. Çoğu durumda birden fazla bağ yeniden yapılandırılabilmektedir. Diz çıkığından sonra ACL ve PCL ligamentler  onarılabilmektedir. Kıkırdak hasarı alanı da onarılabilir ve menisküs yırtıkları ise ya temizlenir veya tamir edilir . 

Bir diz çıkığı sonrası sinir ve damar yaralanması ile ilgili konularda şikayetler yaşanabilir. Yaygın olarak ya diz sertleşmesi yada kronik diz dengesizliği olabilir. Diz eklemi için önerilen fizik tedaviye bağlı olarak, bu komplikasyonların birinin gelişme olasılığı en aza indirilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
AVUÇ İÇİ (EL) TERLEMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
oruç bozan haller
Cinsel Organ Siğilleri
ÇENE EKLEMİ AĞRISI
Tuz ve Yüksek Tansiyon
Lupus Tedavisi ve İlaçlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.