Diz Egzersizleri:
Sağlıklı bir hayat için diz egzersizlerini yapalım. Bildiğiniz gibi egzersizler kasları, eklemleri aktif hale getirir. Bu sayede kireçlenme, kemik erimesi ve romatizma gibi hastalıklardan kurtulmamız mümkün olmaktadır.

Aşağıda evde kolaylıkla uygulayabileceğimiz egzersizler verilmiştir. Faydalı olması temennisi ile…diz1

EGZERSİZ 1: Ayağınızın altına iskemle veya tabure türü bir cisim koyun. Bir ayağınızı tabureye, diğeri ise yerde olsun. Dizlerinizi gergin tutmaya özen gösterin. Sonra diğer ayağınızı uygulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

diz2EGZERSİZ 2:Topuklarınız yerde olmak koşulu ile parmaklarınızın altına 5 cm‘ lik bir cisim koyun. Sonra gergin bir şekilde parmaklarınızın üzerinde yükselin ve inin.

 

 

diz_5EGZERSİZ 3:Yüzüstü yere uzanın. Sonra kalçadan dizlerinizi bükmeyerek yukarı kaldırmaya çalışın. Çok fazla zorlamayın. Beliniz için tehlikeli olabilir.

EGZERSİZ 4: Sırt üstü yere uzanın. Bir bacağınızı bükün yerde olsun, diğeri ise düz olsun. Düz olan bacağınızı 15 cm kadar yüksekte tutun ve içinizden 10 ‘ a kadar sayın. Sonra diğer ayağınızla aynı hareketi tekrarlayın. diz_6

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

diz_7EGZERSİZ 5:Yüz üstü yere doğru yatın. Ayaklarınızın altına yumuşak 15–20 cm kalınlığında silindir şeklinde destek koyun. Bu şekilde sırayla dizlerinizi gerdirerek ayaklarınızı desteğe bastırın.

diz_8EGZERSİZ 6:Sırt üstü yere yatın. Dizlerinizin altına silindir şeklinde 15-20cm yüksekliğinde bir destek koyun. Dizlerinizi desteğe bastırarak ayaklarınızı yukarı kaldırın.

 diz_9EGZERSİZ 7:Aynı hareketi bu sefer ayak bileklerinize ağırlık koyarak ve ayaklarınızı sırayla tek tek kaldırarak tekrarlayın.

 

diz_3EGZERSİZ 8: Topuklarınız yere tam değecek şekilde bir sandalyeye oturun. Önce bir ayağınızı yukarı kaldırın. Diğeri ise yerinde kalsın. Yukarı kaldırdığınız ayağınızın yere paralel olacak seviye gelmesine dikkat edin. O pozisyonda içinizden 5’ e kadar sayın. Bacağınızı indirin. Sonra aynı hareketi diğer ayakla yapın.

 

diz_4EGZERSİZ 9:Bir duvara yarım metre kadar uzakta durun ve sırtınızı tam olarak duvara yaslayın. Sırtınızı duvardan ayırmadan dizleriniz dik olacak şekilde çömelin. Bu şekilde 5’e kadar sayın ve sırtınızı duvardan ayırmadan dizlerinizi gererek doğrulun. Bu hareketi yaparken fazla çömelmemeye dikkat edin. Zorlandığınızı hissediyorsanız fazla zorlamayın. Yardımcı olması için altınıza bir oturak koyabilirsiniz.

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüzmenin Zayıflamaya Etkisi
Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri
Koşu Bantlarının Zayıflamaya Etkisi
Spor Yapmanın Faydaları
Diz Egzersizleri
Evde Arka Kol Kasları Nasıl Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.