DİZ KAPAĞI AĞRISI NEDENLERİdiz kapağı ağrısı nedenleri

Diz kapağı tıbbi olarak “patella” ve bu bölgenin çevresi ve ön tarafında meydana gelen ağrı ise “patellofemoral ağrı” olarak nitelendirilir. Ağrı her zaman burada bir yaralanma olduğu anlamına gelmez, herhangi bir hasarın işareti olmaksızın da oluşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

PATELLA NEDİR?

Patella dizkapağı kemiğidir ve kuadriseps tendonu içinde yer alır. Bu güçlü tendon alt bacak kemiğinin üstünden içeriye girer ve kalçadan gelen güçlü kaslar ile patellayı çevreler. Kuadriseps kasları (aşağıdaki resime bakınız) ise bacağı güçlendirmek ve düzeltmekle görevlidir.

Patellanın arka tarafı pürüzsüz bir kıkırdak ile kaplıdır. Bu kıkırdak, bacak düzleştirildiği zaman femur adı verilen kalça kemiğinin alt kısmı üzerinde kaymasına yardımcı olur.

PATELLOFEMORAL AĞRI NEDEN OLUR?

Birçok farklı neden bu ağrıya neden olabilir. Kalça kemiğinin alt kısmı ve diz kapağı arasında baskıyı artıran farklı faktörler ve bunların bileşimi büyük olasılıkla bu bölgede ağrıya neden olur. Sıklıkla bisiklet sürme, çömelme, merdivenlerden yukarı çıkma veya aşağı çıkma esnasında yaşanabilir. Tabiî ki büyük olasılıkla bunların etkisi herkeste aynı olmayabilir.diz kapağının yapısı

Sponsorlu Bağlantılar

Diz kapağı ağrısına neden olan faktörler aşağıdaki gibidir;

 • Dizin aşırı kullanımına neden olan idman, uzun süre yük taşıma ve belirli sporlar buna neden olabilir.
 • Bazı kişilerde diz kapağının alt femur üzerinde hareket eden yerinin hizasında hafif problemler bulunabilir. Böyle bir durum diz kapağının kaymasından ziyade alt femurun üst ucunda tahrişe yol açabilir. Kalça ve diz çevresindeki kasların dengesizliği buna yol açabilir.
 • Spor nedeni ile meydana gelen aşırı kullanım ve dizileme problemlerinin bir kombinasyonu diz kapağı ağrısının yaygın nedenleri arasında yer alır.
 • Kalça kaslarının zayıf olması uyluk kemiğinin hafiften içe dönük olmasına neden olarak diz kapağının bir yana doğru çekilmesine neden olur ve ağrıya neden olabilir.
 • Düz tabanlık gibi çeşitli ayak problemleri de diz kapağı ağrısında rol oynayabilir. Böyle bir durum ayağın içe dönük olması ve bu da dizdeki hareketin içe doğru olması anlamına gelir.
 • Tekrarlanan küçük yaralanmalar yada dize sivri bir cisim gelmesi de diz kapağı ağrısına neden olabilir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Hemen hemen herkeste görülebilir. Genç erkeklerden daha ağırlıklı olarak genç kadınları daha fazla etkilemektedir. Tüm diz sorunlarının % 25 ile % 40 arasında nedenini oluşturur.

DİZ KAPAĞI AĞRISININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Diz çevresinde ağrı. Ağrı diz kapağının etrafında, önünde veya arkasında hissedilebilir. Genellikle ağrının tam yeri belirlenemez. Ama ağrı diz önünde belli belirsiz hissedilir.
 • Ağrı gelir ve gider. Merdivenlerden aşağı inme-çıkma veya belirli sporları yapmakla daha da kötüleşebilir. Sinema ve uzun süre araç kullanma gibi durumlarında olduğu gibi dizin hareketsiz kaldığı durumlarda da görülebilir.
 • Diz hareket ettirildiğinde öğütme, ızgara sesi yada çatırdama sesi gibi sesler eşlik edebilir. Bu krepitus olarak adlandırılır.
 • Bazen diz kapağı çevresinde dolgunluk veya şişlik hissi eşlik edebilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR? TEŞHİS NASILDIR?

Teşhis sizin söylediğiniz belirtiler, ağrının geçmişinin dinlenmesi ve doktorunuzun muayenesine göre yapılır. Patellofemoral ağrı tedavisi kısa dönemde aşağıdaki gibi yapılır….

 • Dizinizi yormaktan kaçının – en azından ağrı hafifleyinceye kadar. Özellikle de ağrıya neden olduğunu düşündüğünüz aktivitelerden kaçınınız.
 • Parasetamol ve ibuprofen gibi anti-enflamatuar ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.diz kapağı bandı diz kapağı ağrısı
 • Diz ve kalça çevresindeki kasların gücünü geliştirmek, diz üzerindeki baskıyı azaltmak açısından önemlidir. Ayrıca, yapılabilecek belirli egzersizler de diz çevresindeki kas dengesi ve uyumu ile ilgili sorunları gidermeye yardımcı olabilir. Bunun için bir fizyoterapistten yardım alabilirsiniz.
 • Diz kapağının bantlanması, ağrının giderilmesine yardımcı olabilir. Yapışkan özellikli bir bant diz üzerine uygulanır. Burada amaç, bu bandın, diz kapağının hareket yolu ve dizilemesinin uygun şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bazı fizyoterapistler diz kapağının bantlanması tedavisini önerebilir.

Uzun vadede ise, tedavi, bu ağrının altında yatan problemlerin araştırılmasını ve bunların tedavilerini içerir. Örneğin, kalça kasları güçlendirmek ve ayak sorunlarının giderilmesine yardımcı olmak için;

 • En az bir yıl için uzun vadeli ev egzersiz programı bir fizyoterapist tarafından istenebilir.
 • Ayak sorunlarının özellikle de düz tabanlığın var olması durumunda kemer destekli uygun ayakkabı ve koşuyorsanız buna uygun ayakkabı seçimi istenir.
 • Cerrahi tedavinin diğer tedavilere göre daha iyi olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığı için önerilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baldır Kası Ağrısı Nedenleri
Egzersiz Kalp Hastalıklarına Karşı Nasıl Korur?
Kıkırdak Yırtılması
Uyurken Boyun Ağrısının Hafifletilmesi
Biceps (Pazu) Tendon Yaralanması
Diz Egzersizleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.