DİZ KİREÇLENMESİ
İnsanın hareket etme özgürlüğünü sağlayan uzvumuzdur dizlerimiz. Ağırlık taşıyan bir organ olduğu için kireçlenmeden en fazla etkilenen organımızdır. Kireçlenme tıp dilinde osteoartrit olarak isimlendirilmekte olup, diz eklem kıkırdağının parlak ve pürüzsüz yapısının bozulması ve buna bağlı olarak da eklemin fonksiyonlarının bozulması olayına ise dDiz kireçlenmesi ya da Gonartroz adı verilmektedir.  

Sponsorlu Bağlantılar

Kireçlenme ilerleyici bir hastalıktır. Şikyetler ara sıra geçse de zamanla problemler artacaktır. Diz kireçlenmesi, kıkırdaktan başlar, ilerler, hatta sonunda eklem çevresindeki bağları dahi etkiler.

Makalemizde diz kireçlenmesinin belirtileri, korunma metotları ve tedavi sürecini sizler için araştırdık.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

 • Orta ve ileri yaşlardaki kişilerde,
 • Sıklıkla kadınlarda,
 • Şişmanlarda,
 • Travma ve eklemle ilgili ameliyat geçirenlerde,
 • İltihaplı romatizması olanlarda

KİREÇLENME NASIL BELİRTİ VERİR?
En belirgin özelliği, eklemler meydana gelen ağrı ve tutukluktur. İlerleyen safhalarda ise tutukluk artar, hareketlerin kısıtlanması, merdiven iniş çıkışta zorlanmalar ve topallama, şişlik ve eklemlerde sürtünme sesi görülebilmektedir. Dizi bükmekte ve kaldırmakta yaşanan sıkıntı ve bacaklarda şekil bozukluğu da diz kireçlenmelerinde görülen belirtilerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

 • Monotonluktan kurtulmaya çalışın
 • Zayıflayın
 • Kısa mesafeli yürüyüşler yapın
 • Oturur veya kalkarken ellerinizden destek alın
 • Kaldıramayacağınızı düşündüğünüz ağırlıkları kaldırmayın
 • Fazla ayakta durmayın
 • Diz egzersizlerini uygulamaya çalışın(Bu egzersizler sitemizde yer almaktadır)

TEDAVİ SÜRECİ NASILDIR?
Her hastalıkta olduğu gibi diz kireçlenmesinde de önlem almak birinci kuraldır. Yukarıda korunma yolları başlıklı tavsiyeleri kendinize bir hayat felsefesi kabul etmelisiniz.

Diz kireçlenmesinde doktorunuzun size verebileceği ağrı kesici veya kas gevşeticiler olabilir. Bunun yanı sıra tedavi metotları şu şekilde sıralanabilir.

Diz eklem içine uygulanabilecek enjeksiyon yöntemi ile kayganlaştırıcı sıvı uygulanabilir. Gene, dizdeki bir şişlik durumunda eklem içine ağrı ve şişliği gidermek için kortizon uygulanabilir. Bunun yanı sıra şifalı olan kaplıcalar faydalı olabilir.

Doktorunuz uygun görürse Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine yönlendirebilir. Bunlara ilaveten artroskopik cerrahi yöntemi ile eklem içine girilerek hastalıklı dokulara müdahale edilir. Diz içindeki hasarlı kıkırdağın, yırtık menüsküslerin temizlenip düzeltilmesi yapılır. Burada yeni kıkırdak oluşumu söz konusu olmayıp sadece aşınmayı ve ağrıyı azaltmayı amaçlar. Günümüzde sıklıkla kullanılan bir metottur.

Diğer bir yöntem ise dizin diğer yarısının sağlıklı olduğu durumlarda yapılır. Kişinin ağırlığı, sağlam olan diğer tarafa kaydırılarak hastanın rahat ettirilmesi amaçlanır.

Diz protezi ise hiçbir tedaviye cevap vermeyen hastalarda kullanılır. Protezde dizde, eklem yapan kemiklerin eklem yüzeylerinin kesilerek çıkarılması ve bu yüzeylerin metal ve plastik parçalar ile kaplanması esasına dayanır. Ortalama ömrü 20- 25 yıldır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Büyümesi (Kardiyomegali) Belirtileri ve Nedenleri
DİZ ARKASINDA AĞRI VE DİĞER BELİRTİLER
Melez Virüs
Midede Dolgunluk Hissi Nedenleri
koltuk altı şişlikleri(lenf Bezleri)
DUDAK ŞİŞMESİ İLE BİRLİKTE OLUŞAN BELİRTİLER
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.