DİZ ŞİŞLİĞİ NASIL AZALTILIR?

Diz, insan vücudundaki en büyük menteşeli eklemlerden biridir ve buna bağlı olarak çeşitli diz problemleri de toplumumuzda yaygın olarak görülmektedir. Dizde meydana gelen sıvı birikimi yada sıvı toplanması dizde meydana gelen bir yaralanma, travma ve hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Her ne nedenle olursa olsun, aşağıdaki yapılabilecek olan bir takım uygulamalar düzenli olarak dizdeki mevcut olan sıvı birikimini azaltabilir.


Adım 1: Dizinizde koşma, zıplama veya bükme gibi şişmeye neden olabilecek herhangi bir etkinliğini durdurun. Yanı sıra dizinizin şişme yadda acıma hissi veren herhangi bir eylemi de durdurun. Yine araç kullanırken araç pedallarına basmak sizi rahatsız ediyorsa araç kullanmamanız gerekebilir.
Adım 2: Şişmeyi en aza indirebilmek için bacaklarınızı yüksek bir yere kaldırarak dinlendirin. Bu uygulama, sıvıların uzaklaşmasını ve eklemle olan baskıyı azaltır. Sıvı miktarı azalana ve ağrınız gidinceye kadar gerekli olmadıkça yürümeyin ve diziniz üzerine fazla yük bindirmeyin.
Adım 3: Ağrıyı hafifletmek ve sıvı birikimini azaltmak için buz paketi kullanın. Bunu tedarik edemezseniz soğuk suya batırılmış bir bez ya da dondurucuda saklanan ticari bir soğuk buz paketi kullanabilirsiniz. Doğrudan cilt üzerinde buz veya dondurucu paketleri kullanmayın, bunun yerine, bir havlu ile dondurulmuş ürünü sarın ve diz etrafına sararak kullanın. Genellikle ağrının giderilmesi için gerekli süre 15-20 dakikadır. Her 2-4 saatte bir uygulamanız daha iyi sonuç almanıza yardımcı olacaktır.
Adım 4: Elastik bir bandaj ile bacağınızı sarın. Bu uygulama diz üzerinde bulunan sıvı birikimini azaltmak için gerekir. Çok sıkı bir şekilde bağlamamalısınız. Sıkı bağlama kan dolaşımını keser ve ayaklarda uyuşma, sıcaklanma veya karıncalanmalara neden olabilir. Böyle durumlarda bandajı çıkarın yada gevşetin.
Aşama 5: İnflamasyon azaltmak veya önlemek için ibuprofen yada naproksen gibi steroid olmayan anti-inflamatuar kullanılabilir. Mide tahrişini önlemek için gıda ile birlikte alınması önerilir. Yanı sıra asetaminofen veya Tylenol gibi bir ağrı kesici, ağrıyı gidermek için kullanılabilir, fakat bu ilaçlar diz iltihabını azaltmaz.
Aşama 6: Sıvı birkaç gün içinde gitmez, azalmaz yada kaybolmazsa yada dizde sıvı kaybının nedeni belirlenemezse bir doktora görünün. Doktorunuz size bir iğne yardımı ile dizinizden sıvı çekebilir. Bu sıvı laboratuarda test edilerek sıvı biriminin nedeni test edilmeye çalışılır. Şişmeyi azaltmak için kortikosteroid benzeri ilaçların yanı sıra antibiyotikler reçete edilebilir.
Aşama 7: Ağrı devam ederse yada ateş gibi belirtiler başlarsa böyle bir şey bir infeksiyon habercisi olabilir. Böyle durumda bir doktora görünmelisiniz.
Aşama 8: Doktorunuzun uygulamaya koyduğu fizik tedaviler varsa bunlara aksatmadan devam edin. Fizik tedaviler hem inflamasyonu azaltmak hem de dizdeki sıvı birikiminin altında yatan nedeni anlamaya yardımcı olabilir. Tedavi ayrıca diz eklemi etrafındaki kasların güçlendirilmesine yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Parmak Uyuşması ve Nedenleri
Ertesi Gün Hapları Nasıl Kullanılır?
Tinea Versicolor
Şiddetli Tahriş Olmuş Yüz Cildine Bakım
Kas Seyirmesi Neden Olur
Kalp Hastalıkları Nasıl Önlenir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.