Diz ve Eklem Ağrılarında Kök Hücre Tedavisi

Son zamanlarda gelişen kök hücre tedavisi, diz ve eklem ağrısından mustarip olan pek çok hastaya umut ışığı olma yolunda. Giderek artan araştırmalar neticesinde eklem ağrılarının tedavisinde kök hücre ile kayda değer iyileşmeler görülebiliyor. Eklem ağrıları deyince genellikle ilk akla gelen eklem dizlerimiz oluyor. Dizlerde sıklıkla görülen kireçlenme ve menisküs sorununda da kök hücre tedavisi ile başarılı sonuçlar alınabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavinin adı “kök hücre” olunca kök hücrenin ne olduğunu izah etmekte fayda var.

Kök hücre: Çoğunlukla kemik iliği ve yağ dokuda bulunan farklı hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahip özel kabiliyetteki hücrelerdir. Kök hücrenin bu özel kabiliyeti sayesinde hasar görmüş diz ve eklemlerin tedavisinde kullanılıyor.

Kök Hücre Nasıl Elde Edilir?

En kaliteli ve dönüşüm kabiliyeti en yüksek kök hücreler ceninden elde edilebiliyor fakat ceninden kök hücre alınması etik olmadığı için kullanılan bir yol değildir. Vücudumuzda pek çok yerde bulunmasına rağmen özellikle kemik iliği ve yağ dokusundan da kök hücre elde edilebiliyor. Bu dokulardan elde edilen kök hücre sayısı çok çok az olduğu için bu hücreler özel koşullarda çoğaltılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kök Hücre Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kök hücre uygulamasında kabul gören iki yönteme başvurulur.

1.  Yöntem: Elde edilen kök hücreler doğrulan rahatsızlığın olduğu ekleme enjekte edilerek sorunlu eklemin kök hücre takviyesi ile kendini yenilemesi beklenir.

2.  Yöntem: elde edilen kök hücreler özel bir tabakaya emdirilir ve bu tabaka ameliyatla açılan ekleme yerleştirilir. Ekleme yerleştirilen kök hücre yoğunluklu tabaka zamanla vücutta eriyerek yok olur. Buradaki amaç tabakadaki yoğun kök hücrelerin eklemdeki sorunu gidermesidir.

Kök hücrelerin daha etkili olması her iki yöntemde de kök hücre ile birlikte trombosit zengini kan plazması(PRP) veya başka kimyasallardan destek alınabilir.

Kök Hücre Tedavisi ile Olumlu Sonuçlar Alınıyor mu?

Kök hücre tedavisi henüz oldukça yeni bir yöntem. Bu yöntem genellikle eklemlerde görülen kıkırdak doku sorunları için kullanılıyor. Kök hücre tedavisi uygulanan vakaların yaklaşık %75-80’inde başarılı sonuçlar alınmıştır. Bu yöntem ile hasarlı eklemde bir kıkırdak oluşumu gözleniyor fakat bu oluşan kıkırdak doku tamamen eski kıkırdağın yerini tutamıyor. Oluşan yeni kıkırdak dokunun dayanıklılığı, ömrü ve işlevi üzerine konuşmak için henüz çok erken o nedenle tedavi sonuçları hakkında kesin bilgiler veremiyoruz.

Kök Hücre Tedavisinde Beklenen Riskler Nelerdir?

Pek çok tedavide olduğu gibi kök hücre tedavisinde de istenmeyen bazı durumlar görülüyor. Nedir bu istenmeyen durumlar? Örneğin diz eklemine kıkırdak dokuyu tamir etmesi için uygulanan kök hücreler bazen kıkırdak yerine kemiklerde etkili olarak kemiklerin fazla büyümesine neden oluyor. Bu durumda hastanın ekleminin açılıp fazla büyüyen kemiğin tıraşlanması gerekiyor.  Bazı vakalarda kök hücre kıkırdak dokuya etki ediyor fakat istenenden fazla büyüme yapabiliyor bu durumda da yine hastanın ameliyat olması gerekiyor.

En ciddi sorunlardan biride, ceninlerden elde edilen (etik olmasa bile) kök hücrelerin tümöre dönüştüğü görülüyor. İşin güzel bir yanı var oda, kişinin kendi vücudundan elde edilen kök hücrelerin tümör oluşturduğuna dair bir vaka henüz görülmemiştir.

Genel Bir Toparlama Yapalım

Kök hücre tedavisi henüz çok yeni bir yöntem. Bu tedavinin yukarıda da belirtiğimz üzere bir takım istenmeyen sonuçlar doğurduğu biliniyor fakat bu sorunların nasıl aşılacağına dair kesin bir çözüm yolu henüz bilinmiyor. Kök hücre yoluyla yenilenen eklemlerin ne derece uzun ömürlü olacağı ve ne kadar dayanıklı olacağı hakkında da kesin veriler maalesef yok. Kıkırdağı iyileştirmesi için enjekte edilen kök hücrenin kemiğe etki etmesi, kıkırdakları gereğinden fazla büyütmesi gibi sorunlar henüz aşılamadı.

Ülkemiz için düşündüğümüzde ise kök hücre tedavisi üzerinde uzmanlaşmış yeterinde hekim olmayışı, kök hücre tedavisinin uygulanacağı merkezlerin teknik ve donanımsal eksiklikleri oluşu en büyük sorun olarak görünmektedir. Fakat ülkemiz özellikle sağlık alanındaki yeniliklere çok çabuk adapte olan bir ülke bu nedenle yakın gelecekte ülkemizde de kök hücre tedavisi oldukça yaygınlaşacaktır.

Dikkat: son olarak şu uyarıyı yapalım, PRP yöntemi ile kök hücre yöntemi birbirinden farklı uygulamalardır.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    şahin ince

    Merhaba benim dizlerim yıllardır ağrıyor sıvı verdiler gene düzelmedi,bacağımı 10 dakika büktüğümde tekrar bacağımı zorla uzatıyorum.felaket bir şekilde ağrı oluyor ne yapmam gerekli?

    Donanımlı bir hastahanenin ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz. Doktorunuzu değiştirerek tekrardan muayene olursanız doğru bilgiyi bulmanız kaçınılmazdır. Geçmiş olsun

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Göz Seyirmesi
Gözlerde Sulanma
Magnezyum Eksikliği / Fazlalığı
Helicobacter pylori Enfeksiyonu ve Belirtileri
İç Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.