DİZDE ÇITIRDAMA, KIKIRDAMA, TIKIRDAMA, SES GELMESİ

Çoğu kişiden oturup kalkarken yada bacağın dizden hareket ettirilmesi esnasında dizden tıkırtılar geldiğini duymuşsunuzdur. Başlangıçta bu problem rahatsızlık verici olmasa da zamanla kötüleşme eğiliminde olabilir.

Diz Ağrısı

Dizdeki bu sesler çoğunlukla bacak yada dize yapılan basınç yada dizdeki bir yaralanma nedeni ile ortaya çıkar. Özellikle ısınmadan ve diz hedef alınarak dengesiz ağır yük kaldırılması ve ani hareketler sonucunda meydana gelebilir. Tedavi olunup olunmayacağı ise bu sorunun hasarına bağlı olarak değişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Zamanla ya da yaralanma sonrası hareket ettiğinizde dizinizde tıklama yada çatırdama sesi dikkatinizi çeker. Bazen bu koşul acı ve ağrı ile birlikte ortaya çıkabilir fakat genellikle acı olmadan da dizden ses gelmesi dışında diğer belirtiler ortaya çıkmaz. Bu durumun sebebi genellikle dizin bir kısmının, yerine yada yatağına düzgün bir şekilde yerleşmemesidir. Böyle bir durumda bacağın farklı kısımlarına anormal bir baskı uygulanır yada bu kısımlar normalden fazla kullanılır. Dizden ses gelmesine neden olan birçok durum vardır ve çoğu zararsız ve tedavi edilebilir durumdadır.

Diz Arkasında Ağrı

DİZDEN NEDEN SES GELİR, TIKIRDAR?

Sponsorlu Bağlantılar

Gereksiz doku ya da plika. Dizde tıklama sesinin başlamasına neden olan birkaç koşul var. yın başlamak için neden birkaç koşullar vardır. Bazı insanlarda diz çevresinde ek olarak gereksiz doku veya plika gelişebilir. Plika, herkeste bulunan esnek, yumuşak bir yapı olup diz altı ve diz üstünü ikiye ayıran yapıdır. Ancak kaza yada yaralanma sonrası bu yapı hasar alabilir. Hasar sonucu ses, ağrı yada şişme meydana gelebilir. Bu doku yada Plika daha sonra, eklem parçaları arasında sıkışarak dizinizi hareket ettirdiğinizde çatırdama sesinin duyulmasına yol açar.

Koşucu Dizi. Koşucu dizi adı verilen durumda diz kapağı (patella), kendi çizgisinde hareket etmez yani çizgisinin dışına çıkar ve uyluk kemiği (femur) boyunca düzgün bir yol izlememesine neden olur. Bu duruma genellikle kaval kemiğinin (tibia) veya diz kapağını koruyan bacaktaki alt kemiğin yaralanması yada üzerine olan baskı sonucu ortaya çıkar. Eğer bu kemiklerin herhangi biri hattından çıkmışsa, dizinizi büktüğünüzde ses gelebilir. Yanı sıra diz kapağı veya dört dizdeki dört kası stabilize eden IT (iliotibial) bandı kuvvetinden fazla çalıştırılırsa yine koşucu dizi meydana gelebilir.

Diz Egzersizleri Nelerdir?

Menisküs ve şok absorbe edicilerin hasar alması. Kemikler arasında bir yağlayıcı olarak görev yapan dizdeki amortisörler (şok absorbe ediciler) yada menüsküs yaralandığında, dizden tıklama sesi gelmesine neden olabilir. Menisküs, diz kapağı tutmaya yardımcı olan iki düz C şeklindeki disklerden oluşur. Bu disklerden biri yırtıldığı zaman dizin dengesi bozulabilir ve büküldüğü zaman dönmeye neden olabilir. Bu da dizinizi hareket ettirdiğinizde, diz her zamankinden farklı bölümler ile etkileşime girerek çıtırdama sesinin meydana gelmesine yol açar. Bu sorunun diğer belirtileri arasında dizde morarma, mavilenme ve siyahlanma gibi renk değişiklikleri olabilir. Eklem gerilmiş olabilir yada siz bu bölgede kronik ağrı hissedebilirsiniz.

Artrit. Artrit bacakları etkilemeye başladığı zaman dizde tıkırdama deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu durum dizin her zamankinden farklı bir şekilde hizalanmaya başlamasına neden olan inflamasyon sonucu ortaya çıkar. Eğer bir artrit nedeni ile tıkırdama yada çıtırdama sesi meydan geliyor ise eklemlerde , ilgili alanda  yada diğer bölgelerde inflamasyon fark edebilirsiniz. Ayrıca eklemlerde eritem veya bursit oluşabilir.

ACL (ön çapraz bağ, anterior cruciate ligament) yırtığı ve MCL (medial collateral ligament) yırtığı. Bir ACL yırtığı,  bacak normalde olduğundan daha farklı bir konumda oturmaya başladığında dizde tıklamaya neden olur. MCL yırtığı da benzer bir duruma neden olabilir. Her iki yaralanma kronik ağrı yapar ve dizde sertlik ve gerginliğe neden olacaktır. Bu nedenle dizinizdeki siyahlık yada morarma gibi dikkatinizi çeken belirtiler yaralanma yada yırtık nedeni ile ortaya çıkabilir.

Menüsküs Yırtığı

NE ZAMAN ENDİŞE ETMELİSİNİZ?

Eğer dizinizden gelen ses ağrı yada hareket zorluğu çıkarıyorsa, vücudunuzda zarara neden olan bir yararlanma kaynaklı acı çekip veya acı çekmediğinizin anlaşılabilmesi için bir doktora görünün. Doktorunuz klik sesi tedavi türünün uygun olanı belirlemek için dizinizi inceleyecektir. Bu inceleme olası tedavinin ne olduğu hakkında fikir verecektir.

Dizinizdeki tıkırdama yada çıtırdama sesi ağrı yada şişme gibi diğer belirtiler ile ilişkili olmadığında o zaman endişelenmenize gerek yoktur. Çoğu durumda diziniz, eklemlerdeki sıkışan aşırı havayı tahliye etmek için tıklama sesi çıkaracaktır. Dizden gelen bu ses ayrıca, bu bölgede sürtünme ve aşırı basınç ile karşılaşıldığında kendi kendini düzeltmek için yaptığı bir işarettir. Bu deneyim, parmaklarınız yada diğer eklemlerinizden gelen “çıtırtı” deneyimlerine benzer şekilde çıkan ses veya his ile benzerdir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Evde yapılabilecekler. Diz tıkırdamaları genellikle evde tedavi edilebilir. Eğer yapılan aşırı egzersizler ses gelmesine neden olduysa, rutin egzersiz sırasında ilave destek sağlayan aparatlar kullanılarak rahatsızlığınızı hafifletebilirsiniz. Diz etrafına destekleyici bir bant takmak bu durumu dindirmeye yardımcı olabilir. Bunu takarken vücudunuz için uygun büyüklükte olanı ve kan dolaşımına engel olmadığına emin olunuz.

Egzersiz yapmak. Bazen, diz için yapılan dayanıklılık (güçlendirme) egzersizleri dizinizden gelen sesin azalmasına yardımcı olabilir. Kuadriseps (dörtbaşlı kas) çalışmaları bunun için yaygın kullanılan bir seçimdir. Bu çalışmaların bir çok türü bulunmaktadır. Dizinizi fazla zorlamadan size uygun bir tanesini uygulayınız.

Dizde Takılma Hissi Kireçlenme Habercisi

Ayrıca diğer faaliyetleri gerçekleştirmek ve dizinie daha fazla destek için hamstrings (arka bacak) egzersizlerini yapabilirsiniz. Bu alanı çalıştırmak için dizinizi 45 derece açı ile bükerek sırt üstü uzanın. Ayak parmaklarınızı yerden kaldırın ve topuklarınızı aşağıya doğru bastırın. Bu bastırma arka bacak kaslarının çalıştırılmasına neden olur. Bu şekilde 10 saniye kadar gergin tutun ve daha sonra tekrar başlama pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi 10 set kadar devam ettirin, çalıştırdığınız kaslar güçlendikçe de her setteki tekrar sayısını yavaşça artırınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Ahmet

    Bu satırlardan oldukça faydalandım.en kısa zamanda dr’a görünmem gerekiyormuş.teşekkürler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DİZ AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?
Yüksek Tansiyon Belirtileri
YÜZ ŞİŞMESİ VE DİĞER BELİRTİLERİ
Alt Sırt Ağrısı
İsilik
Fil Adam Hastalığı Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.