DİZDE KIKIRDAK YIRTILMASI BELİRTİLERİ

Diz eklemi vücudumuzun en önemli eklemlerinde biridir ve vücudun yükünün büyük çoğunluğun bu kısma binmesi onu yaralanmalara karşı daha yatkın hale getirmektedir. Özellikle başlama – durma şeklinde yapılan zıplama, koşma yada bükülmeyi içeren egzersizler, diz için yaralanmanın başlangıcını oluşturabilir. Günlük olarak çok fazla kullanılan bu eklem, ısınmadan yapılan hareketler yada halı saha maçları nedeni ile de yırtılma olasılığı taşımaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kıkırdak adı verilen doku diz eklemini oluşturan kemiklerin uçlarında bulunur ve bu kıkırdak parçası men

Yaş ilerledikçe, kıkırdak etkinliğini yitirebilir ve bu nedenle günlük aktivitelerinizi dahi yaparken yırtılabilir. Eğer aşağıda sıralanan dizdeki kıkırdak yırtılmasının herhangi bir belirtisi yada işareti ile karşılaşırsanız daha fazla kötüleşme olmadan tedavi olmalısınız.üsküs olarak isimlendirilir. Kıkırdak minderleri adı verilen alt ve üst diz eklemi arasındaki kıkırdak, eklemleriniz hareket ettikçe kemiklerin birbirine sürtünmesi ve aşınmasını önler. Eğer, diziniz direk olarak bir darbe yada başka bir travma aldığında yada bükülme yada dönme gibi zorlayıcı faktörlere maruz kalırsa dizinizdeki kıkırdak yırtılabilir.

Dizde kıkırdak yırtılması belirtileri aşağıdaki gibidir;

Sponsorlu Bağlantılar

DİZ AĞRISI

Virginia Sağlık Sistemi Üniversitesi’ne göre, yırtık diz kıkırdağı genellikle diz kapağı bölgesinde değil, dizin iç veya dış kısmında ağrı hissettirir. Kişi diz bölgesinden gelen bir patlama sesi duyabilir ve bacak şişer ve vücut ağırlığına bağlı olarak burkulma oluşabilir. Diziniz zayıfsa ve eğer dizinize destek veremiyorsanız keskin bir ağrı ile irkilebilirsiniz. Yanı sıra diz ekleminiz siz hareket ettikçe kilitlenebilir yada tutulabilir. Şayet, kıkırdağınızdaki yırtık çok şiddetli değilse başlangıçta yürümek ve oynamak mümkün olabilir.

SOL: YIRTIK KIKIRDAK        SAĞ: ONARILMIŞ KIKIRDAK

DİZDE ŞİŞME

Dizde meydana gelen şişme dizinizdeki kıkırdak yırtılmasının bir diğer işaretidir. Bu işareti yaralanma sonrası hemen ve genellikle bir iki saat içerisinde oluşur yada sizin görüp fark etmeniz bir iki gün sürebilir. Dizinizde setlik oluşabilir, bükme ve doğrultma gibi etkinlikleri yapmakta zorlanabilirsiniz. Eğer yaralanmayı tedavi etmek için önlem alınmaz ise zamanla dizinizde şişme ve sertlik ilerler ve daha da kötüleşir. Eğer yırtığınız küçük ise birkaç hafta içinde kendi kendine iyileşebilir. Bu iyimser duruma karşın birçok durumda ameliyat gereklidir.

EKLEM KİLİTLENMESİ

Eğer dizinizdeki kıkırdak yeteri kadar yırtılmış ise diziniz belirli bir pozisyonda kilitlenme gösterebilir. Ayrıca kıkırdak parçaları kopup ayrılabilir ve ekleminiz belirli bir noktada takılma gösterebilir. Bu da ister istemez hareketlerinizi sınırlayabilir. Eğer, bu noktada yırtılma tedavi edilmez ise zamanla belirtileriniz daha da ağırlaşacak ve günlük aktiviteleriniz esnasında sürekli sorunlar yaşayacaksınız. Dizinizdeki hareket aralığı azaldıkça, diziniz çevreleyen kaslarda gerilip sıkılaşacak ve zayıflayacak, bunun sonucunda ise bunlara ilave olarak ağrılarınız ve kaslarınızdaki sertlik artacaktır. Bazen diziniz bütün gün boyunca dahi kilitli bir şekilde kalabilir.

Kıkırdak yırtılmalarında tanı röntgen, MR, tomografi ya da artroskopi ile tespit edilebilir.

UYARILAR

Diz yaralanmalarını müteakip derhal bir doktora görünün. Buz ve uygulanan basınç, hızlı bir şekilde ve geçici bir biçimde ağrı ve şişmeyi azaltabilir.Ancak herhangi bir fiziksel güç gerektiren aktivite başlamadan önce bir doktor teşhisi yaptırılması önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dizde Kıkırdak Yırtılması Belirtileri
Kolayca Kilo Verme ve Kas Yapma
Diyet ve Egzersiz Arasındaki Denge Nasıl Olmalı
Bisiklet Sürerek Kilo Verme
spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz
Ayak ve Ayak Bileği Kırıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.