DİZDE ÖDEM (SIVI BİRİKMESİ)

Dizdeki su birikmesi yada ödem, tıp biliminde şişme ile karakterize olarak kullanılan genel bir terimdir.  Şişmenin ortaya çıkması basit olarak uzun süreli olarak oturma, diyabet yada yüksek tansiyon gibi nedenler ile olmaktadır. Bu durum etkilenen bir sistemin göstergesi olarak belirtilerdir ve lenfödem olarak da isimlendirilir. Tüm bunların neden olduğunun anlaşılabilmesi için lenfatik sistemin çalışma mekanizmasının çok iyi kavranması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diz Şişmesi

NEDENLERİ NELERDİR?

Lenfatik sistem, kan taşıyan damarlar gibi yapıya benzer damarlar ağına sahip bir filtreleme sistemidir. Bu damarlar atardamar (arter) ve toplardamarlar (venn)  yanında bulunmaktadır. Kan damarları tamamen kapalı olmayıp kan basıncı nedeniyle hafif muhteviyatlı besin öğeleri kılcal kan damarı dışına elenir. Kılcal kan damarı dışına çıkan bu bileşenler, kılcallar ile lenf damarları arasında yer alan ve içinde hücrelerin bulunduğu doku sıvısına geçer. Elenen bu sıvı daha sonra lenf damarları tarafından alınır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dizde Sıvı Birikmesi Nedenleri

Lenf damarları sadece toplama özelliğine sahiptir. Lenf damarları içindeki sıvıya “lenf sıvısı” adı verilir. Lenf sıvısı sarımsı yada beyaz renkli olup sıvının bileşiminde alyuvar bulunmaz. Alyuvar bulunmamasına karşın, bol miktarda savunma sisteminin başrol oyuncuları olan lökosit içerir. Lenf sıvısında ayrıca yağda eriyen vitaminler yağ temelli maddeler de bulunmaktadır.

Lenf sıvısı kan kirliliğini gidermek ve filtrelemek için makrofajlar ve T- hücrelerinin bulunduğu lenf nodüllerine gönderilir. Lenf, ters bir işlem ile tekrardan kan dolaşımına dahil edilir.

Fakat yukarıda anlatılan sistemin problemli olması lenf sıvısının tahliye edilememesine ve kılcallar ile hücreler arasındaki sıvıda fazlalaşma görülmesine yol açar. Lenfödem adı da verilen bu durum Özellikle de diyabet ve hipertansiyon yada uzun süreli oturuşlar gibi olgulardan kaynaklanır. Kan basıncındaki artış (yüksek tansiyon) nedeni ile dokularda sıvı birikimi meydana gelir ve dizde sıvı birikimine yol açarak şişme şeklinde belirti verir. Bu problem ile başa çıkmanın en etkili ve kendi kendi yapılabilen yollarından biri tuzu azaltmaktır hatta mümkünse kullanmamaktır.

Baker Kisti Nedir?

Tuzu azalttığınızda daha fazla su içme güdünüz ortadan kalkacaktır ve bu da kan hacminizi azaltacak ve bu nedenle de kan basıncınız azalacaktır. Buna ek olarak, hızlı yardım için, sadece yatmak ve bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarı tutmak bu sıvının giderilmesinde etkili bir çözüm olacaktır.

ÖDEM İÇİN DOĞAL TEDAVİ NEDİR?

Eğer hipertansiyonunuz varsa genellikle ACE inhibitörleri kullanılır. Bu tür ilaçlar Renin Anjiyotensin aldosteron sistemi adı verilen vücuttaki bir sistemi bozarak bu şekilde faydalı olmaktadır. Bu sistem, vücuttaki sodyum miktarını düzenleyen bir sistemdir. Sarımsak antihipertansif özelliklere sahip olduğu ve bu yönde, bu tüketilmelidir. İlgili alanın sıkıştırılması da yapabileceğiniz şeylerden biridir. Bunun için özel yapılmış bandajlarda bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Muharrem

    Kaza sonucu dizimde ödem oluştu tedavisi nedir

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İdrar Yanması
Uyuz Nedir
DİZDE ÇITIRDAMA, KIKIRDAMA, TIKIRDAMA, SES GELMESİ
İdrarda Kan Görülmesi
Angina Pektoris Nedenleri Nelerdir?
KARIN AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.