DİZ EKLEMİNDE SIVI TOPLANMASI NEDENLERİ

Tıpta diz sıvısı için kullanılan terim efüzyon’ dur. Bu terim, diz eklemi içinde bulunan sıvının anormal derecede aşırı miktarda artması ve sadece burada sınırlı olmaması anlamına gelmektedir. Bilindiği gibi vücuttaki her eklem, kan damarı bulundurmadığından eklem sıvısı tarafından beslenir. Beslenmesinin yanı sıra eklemlerin kayganlığının sağlanması için bir yağ görevi görür. Bu sayede eklemlerin birbirini sürtmesi önlenerek eklem aşınmasının önü alınmış olur. Bir takım koşulların varlığında – örneğin yaralanma yada hastalık gibi- eklemlerde tahriş, bozulma ve iltihaplanma meydana gelebilir. Bu ve bu benzeri koşullar eklemlerin aşırı sıvı üretmesine neden olur. Eklemlerde sıvı birikimi yada ödeme neden olan en belirgin faktörler aşağıda sıralanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kıkırdak Yırtılması
Diz ekleminde iki tür kıkırdak vardır. Eklemleri oluşturan kemik uçlarının yüzeyini kaplayan kıkırdak tipi hyalin tipi eklem kıkırdağı olarak isimlendirilir. Bu eklem kıkırdağı yumuşak ve pürüzsüzdür ve eklemleri oluşturan iki kemik uçları arasında neredeyse sürtünmeyi sıfıra indirerek hareketin kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. Diğer kıkırdak tipi ise menisküs oluşturan fibrokartilaj olarak bilinen kıkırdaktır. Menisküs veya çoğul anlamı ile meniski diz amortisörleri olarak hizmet veren sert kıkırdak benzeri bir malzemedir. Ayrıca diz eklemine binen yükü azaltmak ve ağırlığın dağıtılmasına yardımcı olmak için görevli olan her dizde iki menisküs vardır.
Bir menisküs yaralanması ile yırtık oluştuğunda ortaya çıkan düzensizlik ve parçalı kenarlar, dizde mekanik bir tahriş meydana getirir. Bu tahrişe bir yanıt olarak, dizde ortaya çıkan inflamasyon ile mücadele umuduyla aşırı sıvı üretir.

Sponsorlu Bağlantılar

Enfeksiyon
Bir diz ekleminde meydana gelen bir enfeksiyon ciddi bir sorun olabilir. Enfeksiyonun bir sonucu olarak meydana gelen aşırı sıvı üretilmesi farklı mikroorganizmalar tarafından üretilmesine bağlı olarak değişir. Aşırı eklem sıvısına ek olarak enfeksiyon ve irin oluşabileceği gibi eksuda denilen kalın bir malzeme meydana gelebilir.

Artrit
Artrit genellikle hafif bir ağrı veya acı ile başlar ve yavaş yavaş şiddetlenerek yumuşak eklemlerin kıkırdaklarında tahrişe neden olur. Meydan gelen bu tahriş aşırı eklem sıvısı üretimine yol açar.

Gut
Gut, kan dolaşımında ürik asit kristallerinin geçişi yada salgılanması sırasında vücutta aşırı üretilmesi şeklinde ifade edilen bir artrit türüdür. Gut hastalığında meydane gelen bu aşırı üretilen ürik asit kristalleri sıklıkla eklemlerde birikerek sorun oluşturur. Bu kristaller eklemlerde tahriş ve inflamasyona neden olarak aşırı sıvı üretimine zemin hazırlar. Aslında aşırı sıvı üretilmesi eklemlerin mücadele şeklidir.

Kırık
Kırıklar da dizde sıvı üretilmesinin bir diğer nedenidir. Kırıklarda meydana gelen küçük kemik kırıntıları ister istemez eklem içinin tahriş olmasına yol açar. Düz olan yüzeylerin pürüzlü olmasına neden olur. Bu düzensizlikler eklem içinde aşırı sıvı üretilmesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek Taşları
Dünyada Boğmaca Salgını Arttı
PARMAK ŞİŞMESİ İLE HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR?
Göz Ağrısı Nedenleri
Geçmişte Sarımsak
Kuyruk Sokumu Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.