DİZDE SIVI (SU) BİTMESİ

Çalışan bir makinenin parçalarının birbirini eskitmemesi için yağlanması örneğinde olduğu gibi insanın en büyük iki kemiğini birleştiren eklem olan dizde de kemiklerin birbirini aşındırmaması için sıvı bulunmaktadır. Sinoviyal sıvı olarak isimlendirilen bu sıvı, sinaviyal kese içinde yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Bazı nedenlerden ötürü dizde sıvı kaybı yaşanması kaçınılmazdır. En önemli risk faktörlerinden biri eklemlerin aşırı kullanımı yada tam tersi çok az kullanılmasıdır. Bunun yanı sıra günlük olarak vücudun su ihtiyacının giderilememesi ve aşırı tuz kullanımı da eklenebilir. Bunun dışında ilgili dokulara kan taşıyan damarların tıkanması dizde sıvı azalmasına yol açabilir.

KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR?

 • Şişman kimseler
 • Az su tüketenler
 • Şeker hastaları
 • Kireçlenme ve benzeri rahatsızlığı olanlar
 • İşi yada başka bir nedenle hareketsiz olanlar
 • Aşırı ağırlık ile çalışanlar
 • Kalsiyum gibi kemiklere yararı olan mineralleri yoksun tüketenler
 • Kadınlar (doğum ile meydana gelen kalsiyum yoksunluğu)

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Osteoartrit olarak bilinen rahatsızlık kıkırdak kaybı ile başlar ve daha sonra bu kayıp sinoviyal sıvı, dokular ve kemikler etrafına doğru ilerler.

Egzersiz ve Kilo Verilmesi

Bu noktada egzersizler hayatımızda önemli yer tutar. Özellikle cerrahi yöntemler arasında olmayan egzersizler sayesinde kas gücü artırılabilir. Bu da osteoartrit ile olan mücadelede önemli yer tutmaktadır. Bisiklet, koşu, merdiven inme-çıkma, yüzme ve bükme egzersizleri yapılabilir. Elbette bu noktada alanında kendinizi hırpalarcasına uğraşmamalı ve uzman bir sağlık çalışanından bir egzersiz programı temin etmeniz daha yerinde olacaktır. Fizik tedavi seansları herkese yardımcı olmayabilir. Genellikle 10 seans sonucunda yanıt alınamayan bireyler tedavi daha fazla sürdürülmemektedir.

Diz eklemi sıvısı kıkırdaklara yapılan basınç sonucunda salgılanır. İşte, hareketsizlik neticesinde sıvının azalmasının en önemli nedenlerinden biri budur ve egzersizin önemi bu noktada daha iyi anlaşılabilir.

İlaçlar

Kilo kaybı ve güçlenmesine ek olarak, anti-inflamatuar ilaçlar da belirtileri azalmaya yardımcı olabilir.

Beslenme

Glukozamin sülfat ve kondroitin sülfat gibi beslenme takviyeleri yaygın olarak kullanılmakla birlikte FDA tarafından düzenlenmiş değildir. Glukozamin, bir aminomonosakkarittir ve bağ dokusunun bir birincil bileşenidir (kıkırdak dahil). Kıkırdak yapısını güçlendirmektedir. Karides ve istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuk bölgelerinden elde edilir. Ayrıca tavuk kemik iliğinde de bulunur.  Kondroitin ise kemik uçları, tendonlar, cilt mukozası gibi bölümlerde bulunur. Bu takviyeler kapsüller halinde bulunmakta ve eczanelerde yada farklı sitelerde satılmaktadır.

Günümüzde bazı uzmanlar, bilhassa mutfaklarımızdan uzak olan bir maddesine dikkat çekiyorlar. Kemik ve ilik gibi besinlerin kaynatılarak beslenme menüsüne dahil edilmesi, kemik başlarındaki kıkırdak ve suyunun kullanılması sayesinde hem çocuklar için hem de kendiniz için sağlık bir iskeletin sağlanmasını öneriyorlar. Kemiklerin kaynatılmadan önce bir süre sirkeli suda bekletilmesinde fayda var. Yanısıra D vitamini takviyeleri yada D vitamini kaynaklarının tüketilmesi gerekmektedir. Bu şekilde başlangıçtan itibaren dizde su kaybı önlenebilir.

Viskosuplemantasyon

Diz eklemi içindeki eklem sıvısı oldukça yoğundur ve diz ekleminde sürtünmesiz bir ortam (yağlama) sağlar. Eklem sıvısında yer alan hiyalünorik asit aynı zamanda bir çok vücut dokularında da bulunur. 3-5 kerede süreç bitirilir. Geçici bir tedavidir. Süratle ağrıyı kesme yeteneğindedir. Etkisi 6-9 aya kadar sürer.

Kortizon enjeksiyonu

Diz eklemine kortizon enjeksiyonu, artritin özellikle yanma gibi önemli belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu enjeksiyonlar doğrudan etkili anti-enflamatuar bir ilaçtır. Şişme ve sancıları dindirir. 2-3 defa yaptırılabilir.

Cerrahi Tedavi Seçenekleri

Kondroplasti

Cerrahi olmayan yöntemlere ek olarak  Osteoartrit tedavisinde cerrahi yöntemler de bulunmaktadır. Bunlardan ilki artroskopi ve kondroplastidir. Kondroplasti pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesidir.

Aşınma / Mikrokırık

Aşınma protezi, veya mikro kırık yöntemi kıkırdağın tümünün kaybedildiği yada aşınan küçük kemik bölgelerine uygulanması uygundur.

NASIL ÖNLENEBİLİR?

 • Fazla kilo varsa çocukluktan itibaren bununla mücadele yöntemleri araştırılmalıdır.
 • Doğal kaynaklardan kıkırdak ve kemik türü gıdalar tüketilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  mustafa.cikrikc

  32 yasindayim. Ozellikle ayakbilegim cok zorlaniyor. Dizlerimdede var.kotu bi durum tedavi uygulanip faydasini goren varmi ? Banada ulasirmisinz

  Dilan

  Bacağımda sıvı var nasıl geçer doktor aydan aya kontrol ediyor yaşım küçük olduğu için ameliyat etmiyor günden güne ağrısı artıyor yardımcı olur musunuz 😔

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek Büyümesi
Üreme ve Kalıtım
Solunum Sistemi Hastalıkları
Cilt Kanseri ve Belirtileri
Böbrek Kanseri
Psikoloji
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.