DİZDE TAKILMA HİSSİ KİREÇLENME BELİRTİSİ
Diz, bedenin ağırlığının bindiği en önemli ve karmaşık eklemidir. Karmaşık olan mekanizması da onu diğer eklemlerden daha çeşitli sorunlara açık olmasına yol açmaktadır. Diz eklemleri gerek aşırı zorlama, ağır yük kaldırma, ayakta uzun süre kalma ve ısınmadan yapılan hareketler gerekse de eklemlerin ters kullanımı sonucunda her yaştan kişide zarar görebilmektedir. Bu hususta atlanılmaması gereken diğer bir neden de ailesel öyküdür. Ailede böyle bir sorun varsa siz de aday kişi sayılabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Diz eklemi çok fazla kullanımından dolayı hasara çok açık bir eklemdir. Verilen zararın ölçüsüne bağlı olarak dizlerde çıtırdama, takıntı hissi, menüsküs yırtıkları yada kireçlenme olarak belirti verebilmektedir. Bilhassa menüsküs yırtıkları spor ve egzersizle uğraşan kimselerde daha sık görülmektedir. Bu yırtıklar, ilerleyen yaşlarda dizlerdeki kıkırdak hasarına bağlı olarak da meydana gelebilir. Kısacası takılma hissi menüsküs yırtıklarında sıklıkla karşılaşılan semptomlardandır.

DİZ KİREÇLENMESİ DE TAKILMA YAPABİLİR!!!
Günlük hayatınızda diz eklemlerinizin aktif olarak görev aldığı oturup kalkma, sandalyeden doğrulma yada merdivenlerden inip çıkma gibi faaliyetleri esnasında diz ağrısı hissetmeniz dizdeki bir kireçlenmenin muhtemel habercisidir.
En iyi tedavinin erken tanı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir şikayetiniz olduğunda bir ortopedi ve travmatoloji uzmanını ziyaret etmenizde yarar var. Şayet ağrılarınızın mevsimsel yada anlık olduğunu düşünüp “birazdan geçer” diye söyleniyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tip şikayetler çoğunlukla ihmale gelmeyen sağlık sorunlarıdır. Dizde hissedilen bu ilk ağrıyı büyük ihtimalle aşağıdaki değişimler izleyecektir;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Dizde takılmalar,
  • Dinlenme durumunda diz ağrısı,
  • Adım atacakken dizin çıkacakmış gibi hissedmesi,
  • Dizde meydana gelen şişmeler,
  • Diz eklemleride yanma,
  • Dizde hareket kısıtlılıkları….

Diz Kireçlenmesi rahatsızlığında öncelikli olarak diz eklemlerindeki kıkırdaklar dejenere olmaya başlar. Bunu eklem sıvısının azalması ve buna bağlı olarak eklemlerin daha hızlı aşınması takip eder. İlk fark edilen dönemde uygulanan tedavi yöntemleri çoğunlukla başarılıdır. Fakat eklemlerdeki artan kıkırdak bozulmaları önlemi alınmazsa geri dönüşümü zor hasarlara yol açarak diz protezine kadar giden tedavi sürecini başlatabilmektedir.
Diz kireçlenmeleri kişinin pasif olmasına, bu da kilo alımına neden olarak hızlı bir şekilde yaşlanmaya zemin hazırlar.

TAKILMALAR BAŞLADIĞINDA TEDAVİ SÜRECİ NASILDIR?
Takılmalar olduğunda hemen “Ameliyat mı olacağım?” diye bir düşünceniz olmasın. Tüm hastalıkların tedavisinin erken başlanması tedaviyi kolaylaştırır. Bu şikayetlerinizle doktorunuza başvurduğunuzda, doktorunuz sizden yaşam tarzınızda birtakım değişiklikler isteyecektir. Bunlardan en sık istenileni dizinizde ekstra yük sağlayan fazla kiloların atılmasıdır. Bunları takiben kıkırdak hasarının derecesine göre Kıkırdağa zarar vermeyen ağrı kesici ilaçlar, kıkırdak benzeri maddelerin ilaç olarak kullanılması, eklem sıvılarının enjeksiyon yapılması gibi seçenekler bulunmaktadır. En ileri düzeyde ise artroskopi adı verilen kapalı ameliyatla kemik düzeltme işlemleri uygulanabilir.  Daha da ileri kıkırdak hasarlarında ise diz protezleri kullanılmaktadır.

DİZLERİMİ NASIL KORURUM?
Tüm uzmanların bu konudaki ilk tavsiyesi fazla kiloların atılmasıdır. İkincil olarak monoton bir hayattan kurtularak Günlük hayatınızdan egzersizi çıkarmamalısınız. Uzmanlar bunlara ek olarak aşağıdakileri önermektedirler;

  • Yüksek topuklu ayakkabı giymekten sakının
  • Aşırı merdiven kullanımından kaçının
  • Alışmamış iseniz bağdaş kurmaya çalışmayınız
  • Diz egzersizlerini yapınız

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bakteriyel Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?
Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)
Dar pantolonlar bacak ağrılarına neden oluyor
Bacakta Yanma Hissi Neden Olur
Akar Alerjisi
Pnomoni (Zatürre) Nasıl Belirti Verir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.