DİZDE YANMA HİSSİ NEDEN OLURDizde Yanma Hissi Neden Olur

Yanma hissi vücudun farklı bölgelerinde olduğu gibi sıklıkla bacak ve diz bölgesinde de meydana gelir. Sıcak, elektrik yada kimyasal yanıklar nedeni ile meydana gelen travmalar diz bölgesinde yanma hissine neden olabilir. Periferal nöropati nedeni ile ciltteki sinirlere yapılan hasar karıncalanma, batma ve yanma hissinin sık karşılaşılan nedenidir. Periferal nöropatiye; alkol bağımlılığı ve şeker hastalığı neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dizde Takılma Hissi Kireçlenme Habercisi  

Eklemlerdeki iltihaptan sorumlu olan artrit hastalığının farklı türleri, diz eklemi dahil eklemi dahil olmak üzere diğer eklemlerde sertlik ve ağrıya neden olabilir. Bu ağrı çoğu kişi tarafından yanma hissi olarak algılanmaktadır.

Bacaklara kan getiren atar damarlar bazen çeşitli hastalıklar (ateroskleroz) nedeni ile daralabilir (periferik arter hastalığı). Bu hastalığı olan kişilerde özellikle yürürken bacaklarda aralıklı olarak ağrı meydana gelebilir. Arterlerdeki daralma bacaklara yeterli oksijen sağlayacağından bacak ve dizde yanma hissine neden olabilir.

Dizde Tıkırdama, Çıtırdama, Ses Gelmesi Neden Olur

Sponsorlu Bağlantılar

Yanma hissinin dikkat edilecek türü bir yada her iki bacakta başlayan ani başlangıçlı olanıdır. Bu durum inme işareti olabileceğinden dikkate alınmalı ve özellikle bir bacaktaki uyuşma ve zayıflık durumları anında değerlendirilmelidir.

Dizde Yanma Hissi NedenleriDİĞER BELİRTİLERİ BİLMEK ÖNEMLİDİR

Dizdeki yanma hissi masum olmayabilir ve sizin düşündüğünüzden daha büyük sonuçlara yol açabilir. Örneğin günlük işleri yapamama, eklem bozukluğu ve harabiyeti, sinir problemleri, kalıcı his kaybı ve kalıcı ağrı gibi… Bu bağlamda diğer belirtileri bilmek, hayati öneme sahip olabilir. Nedenin çeşidine bağlı olarak, o kadar çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir.

Diz bölgesinde eklem sertliği, bacak ağrısı ve şişlik, güçsüzlük, kızarıklık ve sıcaklık hissi, irin akması veya sulu akıntı, el ve ayaklarda alışılmadık hisler veya karıncalanma ortaya çıkabilir.

Dizde Kıkırdak Yırtılması Belirtileri

Diğer yandan kol ve bacaklar üzerinde başka bir yerde yanma hissi, ateş, omuz, kol, el veya parmak ağrısı, eklemlerde sertlik ve şişme görülebilir.

Bu belirtiler dışında görme kaybı veya görme değişiklikleri, felç, bacaklarda ilerleyen güçsüzlük ve uyuşma ve konuşma bozukluğu gibi belirtiler acil müdahale edilmesi ve değerlendirilmesi gerektiren belirtilerdir, dikkatli olunması gerekir.

DİZDE YANMA HİSSİ NEDENLERİ NELERDİR?

Dizdeki yanma hissi diz ekleminde enflamasyona yol açan süreçlerin yanı sıra diz bölgesindeki cilde gelen yaralanma yada yanıklar nedeni ile oluşabilir. Periferal arter hastalığı da bacaklara oksijenin yetersiz gelmesine neden olduğundan aralıklı olarak ağrının yanı sıra yanma duygusunun oluşmasına yol açabilir.

Cilde Bağlı Nedenler

  • Kimyasal yanıklar
  • Elektrik yanıkları
  • Güneş yanığı dahil olmak üzere sıcağa bağlı yanıklar

İnflamatuar Nedenler

Diz eklemi içinde yada çevresindeki dokularda iltihaba neden olabilen artrit hastalığı ve bunun türleri diz etrafında yanma hissinin yanı sıra ağrıya neden olabilir. Bu ve buna benzer durumlara örnek olarak;

  • Ankilozan spondilit (omurganın omurları arasındaki eklemlerde meydan gelen iltihap)Dizde Yanma Hissi Sebepleri
  • Bursit (eklemi çevreleyen koruyucu sıvı dolu keselerdeki iltihap)
  • Kondromalazi (dizkapağındaki kıkırdağın yapısındaki bir sorun)
  • Gut (eklemlerde ürik asit birikmesinin neden olduğu artrit tipi) ve psödogut
  • Enfeksiyöz artrit, Osteoartrit ve psöriatik artrit (sedef ile ilişkili olan artrit türü)
  • Romatoid artrit (eklemlerde iltihap ile karakterize kronik otoimmün hastalık)
  • Sistemik lupus eritematozus (Vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularına saldırdığı hastalık)

Sinirsel Nedenler

Parestezi olarak bilinen bacaklardaki yanma ve karıncalanma belirtileri, bacaklardaki sinirlerin başına gelen bir hasar (periferik nöropati) sonucu ortaya çıkabilir ve dizde yanma hissine yol açabilir. Şeker hastalığı ve alkol bağımlılığı bunun en büyük iki nedenidir. Diğer yandan buradaki sinirlerde sıkışması da nöropatik sorunlara neden olabilir.

Dizde Sıvı (su) Bitmesi

Periferik arter hastalığı (yukarıda değinilmiştir) da dizdeki yanma hissinin nedenleri arasında yer alır. Daha da hayati olarak kemik tümörleri ve enfeksiyonu ve inme gibi durumlar zaman kaybedilmeden değerlendirilmesi gereken durumlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Angina Nasıl Teşhis Edilir ve Testler
Elektrokardiyogram (EKG)
adetim çok geliyor ve karnım ağrıyor
Turner Sendromu Nedir?
Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.