DİZDE YUMRU, ŞİŞLİK, KİTLE, BEZEDizde Yumru, Şişlik, Kitle, Beze

Diz vücudumuzun en önemli eklemlerinden biridir ve kas, tendon, kan damarı, sinir, kiriş, içi sıvı dolu kesecik (bursa) olmak üzere karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yapıların hepsi önemlidir ve önemli görevleri vardır. Bu yapılara gelecek olan hasar, yaralanma yada sorun ister istemez çeşitli şikayetlere yol açacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dizdeki şişlik artrit veya dize alınan her türlü eklem yaralanmasının ardından meydana gelen durumdur. Dizdeki şişlik yada yumru diz çevresindeki kemik yada yumuşak dokudaki tümör yada enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkabilir. Nedenine bağlı olarak dizdeki kitle tek yada çok sayıda, yumuşak yada sert, yanı sıra ağrılı yada ağrısız olabilir. Bu kitleler hızlı bir şekilde gelişebildiği gibi boyutunda herhangi bir değişme olmayabilir.

Diz Şişliği Nasıl Azaltılır? Nasıl Giderilir?

İlgili bölgedeki bir enfeksiyon nedeni ile şişlikler çıban veya abse gibi görünebilir. Bunun dışında böcek ısırıkları, şiddetli yaralanma veya kemik kırıkları gibi ciddi durumlarda hematom adı verilen kan toplanmaları görülebilir.

Diz bölgesindeki cilt altındaki, yumuşak dokulardaki ve kemiklerdeki iyi yada kötü huylu tümörler de şişlik şeklinde belirti verir. Bu şişlikler önemli sonuçlara yol açabileceğinden ya cerrahi olarak yada biyopsi yapılarak şişliğin niteliği (kanserli olup olmadığı) belirlenmelidir. Kist adı verilen içi sıvı dolu yada kese benzeri yapılar dizin yanı sıra vücudun çeşitli bölümlerinde ortaya çıkabilir. Bir Baker kisti diz arkasında ortaya çıkar ve diz eklemindeki sıvının toplandığı bir kese şeklindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dizde Yumru Baker KistiDİĞER BELİRTİLER NELER OLABİLİR?

Dizdeki şişlik, yumru yada kitleye altta yatan nedene göre farklı belirtiler eşlik edebilir. Dizdeki yumru ile birlikte diz bölgesinde kanama veya morarma, eklemlerde şekil bozuklukları ve dengesizlik, dizi sınırlı olarak hareket ettirme, kas zayıflığı veya spazmı, dinlenme yada bazı hareketleri yaptığınızda oluşan donuk, keskin yada bıçaklanma şeklinde ağrı, diz bölgesinde kızarıklık yada sıcaklık eşlik edebilir.

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diğer yandan kişide ateş, diğer eklemlerde de şişlik ve güçsüzlük görülebilir. Bazen de dizdeki şişlik yada kitle daha da ciddi bir durumun göstergesi olabilir. Ayaklara gelen uyarıların zayıf olması yada olmaması, ayaklarda soğukluk, yüksek ateş, alt bacak duyu kaybı, felç, görülen kemik kırıkları, şiddetli kanama ve kontrol edilemeyen ağrı yerinde ve anında değerlendirilmeli, önlem alınmalı ve tedavisine başlanması gereken belirtilerdir.

DİZDE YUMRU NEDEN OLUR?

Dizdeki yumrunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunların bazıları hayatı tehdit edici olabilir niteliktedir.

İltihaplanmaya bağlı olarak meydana gelen çoğu hastalık dizde yumru oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bu duruma neden olan hastalıklardan bazıları şunlardır; Ankilozan spondilit (omurganın omurları arasındaki eklemlerde iltihap), Bursit (eklem çevresindeki koruyucu ve sıvı dolu kesenin iltihabı), Gut (eklemlerde ürik asit birikmesi nedeniyle meydana gelen artrit tipi) ve psödogut, Enfeksiyöz artrit (eklem aralığında enfeksiyonu), Osteoartrit, Romatoid artrit ve sedef ile ilişkili olan artrit ve Sistemik lupus eritematozus (Vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularını yok ettiği hastalık).Dizde Yumru, Şişlik, Kitle, Beze Nedenleri

Bunun dışında apseler, çıban, böcek ısırıkları, kemik kırıkları, bölgede kemik yada kıkırdak parçası, hematom (vücut dokusunda kan toplanması), yabancı cisim, bursa kesesinin yırtılması, burkulma ve incinmeler neden olabilir.

Diz Şişmesi ve Nedenleri

Dizdeki yumru aynı zamanda iyi yada kötü huylu bir tümör neden ile de meydana gelebilir. Buna fibrom (fibröz veya bağ dokusunda oluşan iyi huylu tümör), lipom (yağ dokusunun oluşturduğu iyi huylu tümör), melanom (vücudun diğer bölgelerinde veya ciltte pigment üreten hücreler olan melanositlerde ortaya çıkan kanseri), nevüsler (ben), osteosarkom (kemik kanseri türü) ve sarkom (kötü huylu yumuşak doku tümörü) örnek olarak verilebilir.

Bunca neden arasından kemik veya yumuşak doku kanserleri ve osteomiyelit (kemik enfeksiyonu) derhal tedavi edilmesi gereken hayatı sağlık sorunlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Şenay

    Mrb benim 2 dizimin arkasında sislik var doktora gittimde bir sikinti olmadini soylediler ama dizimde agri ve kötü görüntü var.bazilari ise yag bezesi diyorr eger yaz bezesi ise nasil gecer agrida yapiyr

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulağa Su Kaçınca Nasıl Çıkarılır?
Bypass Nedir? Nasıl Yapılır?
Antibakteriyel Sabunlar Sağlığa Zararlı Mı?
Oturarak Yapılan Uzun Yolculuklarda Hayati Tehlike
Kurumuş Deri
Elektronik Siğara
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.