DİZ AĞRISI
Diz ağrısı dizdeki herhangi bir ağrı veya rahatsızlık türüdür. Diz adı verilen bölge diz kapağı (patella), kalça kemiği (femur) ve alt bacak kemiklerini (tibia ve fibula) kapsamaktadır. Dizler ayrıca kas, tendon, kıkırdak, ligamanlar, sinirler ve kan damarları da içeren kompleks bir yapıdır.

Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Ligamentler diz eklemi oluşturan kemikler birbirine tutan yapıya verilen isimdir. Kıkırdak ise kemiklerin uçlarını kaplar ve diz ekleminin kolayca hareket etmesine olanak sağlayan koruyucu, kaygan bir dokudur. Sinirler kemiklerin duyu ve hareketini kontrol eder ve kan damarları ise diz ve bacakların sürekli kan dolaşımını sağlamakla görevlidir. Sağlıklı bir diz bacak esnekliği ve alt bacağın hareketi sağlar.

Bütün bu yapılardaki herhangi bir sorun, yaralanma yada enfeksiyon ağrı sebebidir. Diz ağrısı ciddi bir şekilde hayatınızı etkileyebilir ve günümüzde hastaneye gitmenin en yaygın nedenlerinden biri olabilir.

Diz ağrısı akut olabilir, aniden gelişebilir ve hızla kaybolabilir. Yada uzun bir süre boyunca yavaş yavaş gelişebilir. Kronik diz ağrıları ise birkaç hafta yada aylarca sürebilir. Dizdeki bir ağrıda donuk, acı verici, zonklayıcı bir ağrı, sancı veya karıncalanma hissedebilirsiniz. Bunlara ek olarak dizinizde sertlik, iğne batması gibi hisler veya yanma ile de karşılaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Diz Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Oluşabilir?

Diz ağrısı bacaklarınıza yüklenme yapamamaya bağlı olarak yürüyüşünüze engel olabilir ve bu da sizin yıpranmanıza yol açabilir. Diz ağrısının şiddeti nedenine bağlı olarak değişebilir. Diz ağrısı normal büyümeden ve yaşlanma gibi durumlara kadar çok çeşitli nedenler yol açabilir. Küçük bir burkulma veya ezilme nedeniyle oluşan diz ağrısı evde dinlenme, buz tedavisi yada hafif ilaçlarla yok olabilir.

Bazı durumlarda, diz ağrısına derin ven trombozu, diz enfeksiyonu, kırık veya çıkık gibi ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durum yol açabilir. Diz deformitesi, şiddetli ağrı, şiddetli şişme, yürümede zorlanma, diz ya da bacakta renk değişiklikleri gibi herhangi bir bulgu ile karşılaştığınızda derhal tıbbi yardım alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Abiyogenez
Alt Sırt Ağrısı Oluşan Diğer Belirtiler ve Teşhis
Bacakta Yanma Hissi Neden Olur
Nöropatik Ağrılar Nasıl Anlaşılır?
El ve Ayaklarda üşüme
Mide Sarkması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.