DİZLERİMDEN AŞAĞISI NEDEN SIZLIYOR?

Değerli ziyaretçimiz size vereceğimiz ilaç isimleri ancak pansuman tedbir olacaktır. Sorununuz ise altan alta devam edecek ve bir gün idare edilemez noktaya gelecektir. Bu yüzden sizlere ilaçla ağrıları baskılama yerine tedavi olmanızı salık veriyoruz. Şöyle ki;

1. Kilonuzun vücut kitle endeksine göre durumu,
2. Boyunuzun normalin üzerinde uzun oluşu,
3. Uygun olmayan pozisyonlarda ayakta durma,
4. Bir bel veya siyatik sorununuzun oluşu

Sponsorlu Bağlantılar

gibi etkenler bacaklarınızda belinizden aşağıya doğru yayılan bir ağrının var olmasına neden olabilir. 

DİZİM NEDEN AĞRIYOR?

1. etkende, aşırı kilolu olma durumu yada dizin kullanılmasını gerektiren sporlarda dizin kullanılmasına bağlı olarak ağrıları ve diz altında sızıları oluşturabilir. Ayakta durmayı gerektiren işlerde bulunanlarda da bu durum yaygın olarak görülebilir.

DİZ KİREÇLENMESİ DİZDE SIZI YAPABİLİR

Sponsorlu Bağlantılar

Genelde normal diz sızlamaları hareket ile gün boyunca artma eğilimindedir, bunun aksine ise sabah ağrılı olup, hareket ettikçe ise azalana ağrı ve sızılar daha da tehlikelidir. Bunlar çoğu durumda eklemlerde iltihabi bir hastalığı akla getirmelidir.

DİZ ŞİŞMESİ

2. etken ise yani uzun boylu olma durumu eklemler binen yükü daha da artıracaktır. Diz ekleminin çok karmaşık yapısı (kemik, bağ, tendon, kıkırdak ..) akla getirildiğinde diz eklemini oluşturan herhangi bir faktöre fazla yüklenme, aşırı yada yanlış kullanım sizde diz sızılarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Örneğin “4” şeklinde sürekli oturur pozisyon, dizin doğasına ters olduğundan bir süre sonra sızı olarak sizde tepki meydana getirecektir. Diğer bir örnek ise düz tabanlık.. Düz tabanlıkta da vücut yükü dengesiz dağılım gösterir ve dizde ağrı ve sızılara neden olurlar.

DİZ ARKASINDA AĞRI VE NEDENLERİ

Diz sızlamaları ve ağrıları ciddiye alınmalıdır. Beklediğiniz gibi her şey normal olmayabilir, diz şikayetleri altta yatan başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin diz altındaki sızılara, diz ve ayak arasındaki toplar, atar yada kılcal damarlardaki yapı bozuklukları, tıkanıklık yada herhangi bir sorun bu bölgede sızıların meydana gelmesine neden olabilir. Kullandığınız ilaçların yan etkileri yada önceden geçirmiş olduğunuz bir ameliyat yada kaza diz ve bu bölgede ve aşağısında ağrı, sızı ve acımalara neden olabilir.

DİZ ÇITIRDAMASI, SES GELMESİ

Bu kapsamda şikayetlerinizi artıran durumları öncelikle belirleyiniz. Yanı sıra uzun süre geçmeyen diz sızıları yada daha da kötüleşmesi durumunda mutlaka bir doktora görününüz. Doktorunuz sizin şikayetlerinizi dinleyecek, duruma göre MR, Röntgen yada diğer tetkikler isteyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuş Gribi Aşısı
DUDAK ŞİŞMESİ İLE BİRLİKTE OLUŞAN BELİRTİLER
Çene Ağrısı ve Diğer Belirtileri
fosfor eksikliği
Kavum Septum Pellusidum
Böbrek hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.