Doğal afetlerin insanların ruh sağlığına etkileri

Doğal afet gibi olumsuzluklarla karşılaşan kişilerde korku, çaresizlik, panik, yalnızlık, öfke, suçluluk gibi ruhsal tepkiler ortaya çıkabilir. Bu tepkilerin insanlarda ruhsal bozukluklar yaratmaması için koruyucu ruh sağlığı çalışmaları kapsamında psikiyatristlere, psikologlara, sosyal hizmet veren uzmanlara, rehberlik ve psikolojik danışmanlara başvurmalıdırlar. Bu gibi durumlarda insanın aklını ve deneyimlerini de kullanarak ruh sağlığını korumaya ve sorunlarını çözmeye çalışması, mevcut duruma uyum sağlaması açısından mnemlidir. Sorunun üzerine gitmemek ve sorunlar karşısında kararsız kalmak, ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan davranışlardandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğal afetde ortaya çıkan yersiz söylentiler ve dilden dile dolaşan fısıltılar ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler. İnsanlarda daha büyük panik oluşmasına, normal yaşama dönülememesine ve yeni olumsuzluklara neden olur. Böyle durumlarda, söylentiler ve olumsuz fısıltılar yerine doğru bilgi kaynaklarına ulaşmaya çalışılmalıdır. Bu amaçla kriz merkezleri, yerel, askeri ve sicil yöneticiler gibi yetkili makamlardan sağlıklı bilgi edinilebilir. İş birliği ve yardımlaşmayla bazı sorunların çözülebileceğine inanılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    saolun yardımcı oldu azda olsa

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baş Dönmesi ve Bulantı Nedenleri
Trakeostomi Nedir? Nasıl Yapılır?
Büyüme ve Gelişme
Balık Taşı
Siğaranın Tarihçesi
Titreme ve Yorgunluk Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.