DOĞAL BÖCEK KOVUCULAR- İLAÇLAR
Kış mevsiminin geride kalması ve yaz mevsiminin gelmesi ile canlılar dünyasında bir hareketlilik başlar. Böcek türü hayvanlar kış uykularından uyanması ile birlikte üreme dönemleri de başlar. Böcekler bir bırakmaya 1.000.000 kadar veya daha fazlası yumurta bırakabilirler. Ne var ki onların doğal avcıları tarafından sayılarının azaltılması her yıl atmosferin etrafında kalın tabakalar oluşmasını önler(sinekler için). Ama gene kalan sayı dahi insanları rahatsız etmeye yeter de artar bile. Bilhassa kırsal kesimlerde bu, daha da ciddi boyutlara ulaşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu saldırıyı önleme adına yapılan bir takım kimyasal mücadele de ilk etapta başarılı sonuçlar alındı bu da fakat ekolojik dengenin bozulmasına ciddi katkılar sağladı.

Kimyasal uygulamalar tahriş edici özelliktedir, yetişkin ve çocuk için güvenli olmamakla birlikte sinir bozucudur. Hele de evde ellerini her yere dokunup ağzına götüren bir afacan varsa.

Peki, böcek ilaçlarının kullanılmaması hedef alınarak evlerden böcekler uzaklaştırılamaz mı? Cevabımız elbette evet.

Karıncalar
Karıncaları uzaklaştırabilmek için doğal yöntemler vardır. Bu elbette onların kökenlerinin nerede olduğuna bağlıdır. Kum tepeleri, kaldırım çatlakları, toprak altlarına yada diğer girişlere yakın konuma nane çayı torbaları veya ezilmiş karanfil koyabilirsiniz. Bu, karıncalar için caydırıcı olacaktır. Eğer Karınca tepeleri görüyorsanız onların üzerine sabunlu su püskürtebilirsiniz. Yuvalarının etrafına tebeşir ile geçmeleri mümkün olmayan bir çizgi çizin. Ağaçlarınızı karınca istilasından kurtarmak için ağacınızı gazete kağıdı ile sarın ve nalburdan alacağınız yapışkan maddeyi tüm gazete kağıdına uygulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Pireler
Zemin, halı ve evcil hayvanınızın uyuduğu alana sedir yağı püskürtmek pire istilası ile mücadelede akıllıca bir çözümdür. Pirelere karşı diğer doğal böcek kovucular pire otu tozu, biberiye, pelin otu ve yarpuz da kullanılabilir.

Sivrisinekler
Sivrisineklerden kendinizi korumak için ispirtoyu cildinize uygulayarak kullanabilirsiniz. Benzer şekilde diğer bir etkili yöntem ise karanfil yağıdır. Fakat bu uygulama hassas citlerde reaksiyona neden olabilir. Cilt tahrişini önlemek için dikkatli kullanmalısınız. Sivrisinekler için etkili olan diğer bitkiler şunlardır;

  • Lavanta
  • Okaliptüs
  • Sardunya
  • Nane

Ayrıca, veranda veya arka balkonunuza dikeceğiniz kadife çiçeği dikimi ev dışındaki sivrisinekleri kovmaya yardımcı olacaktır.

Sinekler
Cildinize seyreltilmiş badem yağı veya citronella sürmek sinek ve sivrisinek gibi havadaki sinekleri kovmanıza yardımcı olacaktır. Etkin olan diğer caydırıcılar da şunlardır:

  • Fesleğen
  • Yarpuz yağı
  • Solucan otu

Beyaz şarap sirkesi, su, yukarıdaki otlar ve bulaşık yıkama sıvnı bir kapta karıştırarak da kendi doğal böcek spreyinizi oluşturabilirsiniz. Bir sprey şişesine malzemeleri ekleyin, iyice sallayın ve gerektiğinde püskürtün.

Yukarıda sıralanan doğal ilaçlar hem uygun, hem de kolaylıkla temin edilebilir. Ayrıca evde risk oluşturmaz, koku yapmaz ve güvenli bir alternatiftir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zigoma
SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN İPUÇLARI
DNA
Ayak Bakımı
Anatomi Ve Beyin
Anjina Riski Taşıyor musunuz? Kimler Risk Altında?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.