DOĞAL KAN SULANDIRICILARDoğal Kan Sulandırıcılar

Yüksek tansiyon ya da inme riski olan çoğu kimseye bu riski azaltmak için kan sulandırıcılar reçete edilebilir. Bunların en bilinenleri arasında Coumadin ve Plavix yer almaktadır. Bu ilaçlar pulmoner emboli ve pulmoner tromboz gibi sorunlar ile mücadele etmede kullanılır. Her iki sorun da bacaklarda kan pıhtısının oluşması yada derin ven trombozu olarak bilinen durumdan kaynaklanır ve buradaki kan pıhtısı akciğer kılcallarına giderek orada tehdit oluşturur. Kan sulandırıcı yada kan incelticiler kan pıhtılarının oluşmasını önleyerek tromboz riskini azaltabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Derin Ven Trombozu…Detaylı Bilgi…

Diğer yandan kan sulandırıcılar aşağıdaki amaçlar için de kullanılabilir;

  • Kan dolaşımının iyileştirilmesi
  • İyi görünümlü ve sağlıklı bir cilt
  • Dejeneratif hastalık riskinin azaltılması sayesinde genel sağlığın iyileştirilmesi
  • Uzun ömür

PIHTILAŞMA NİÇİN GEREKLİDİR? Pıhtılaşma sağlık açısından önemlidir ve gereklidir. Pıhtı aşırı kan kaybını önlemek için oluşturulur. Problem olan ise şudur, kanın pıhtılaşmaya daha fazla meyilli olmasıdır. Kan bu şekilde olduğunda meydana gelen kan pıhtısı akciğerler, kalp ve beyine gittiğinde pulmoner emboli, kalp krizi ve felç gibi genellikle ölümcül sonuçlara neden olabilmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

YAN ETKİLER… Hemen hemen her ilaçta gibi, reçeteli kan sulandırıcılarının da yan etkileri vardır. Örneğin kan sulandırıcılar küçük bir yara veya ağır adet kanaması olgularında çok fazla kanama gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca baş dönmesi, baş ağrısı, mide problemleri ya da sarılığa neden olabilir. Bu ilaçların sık görülen yan etkileri şunlardır:

  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrıları
  • İç kanama
  • Mide ülseri, böbrek yetmezliği
  • Sağlığınızı tahrip eden diğer sorunlar

Kan İnceltici Sulandırıcı İlaçlar Nelerdir?

Bu yan etkilerden kaçınmak istiyorsanız, en iyi çözüm doğal olanıdır. Fakat bu bitkisel çözümler kullanılmadan önce doktora danışılmalı ve varsa kullandığınız bir ilaç birlikte kullanılıp kullanılmayacağı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sonuç, istenmeyen sorunlara yol açabilir.

DOĞAL KAN SULANDIRICILAR NELERDİR?

Bu bölümde çeşitli kan sulandırıcı şifalı bitkilere yer vereceğiz.

1- ZerdeçalDoğal Kan Sulandırıcılar zencefil

Zerdeçal yemeklere kullanılan sosların baştacıdır ve bunun yanında binlerce yıldır da çeşitli yörelerde bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Zerdeçaldaki etken madde “kurkumin” dir ve iyi bir antiplatelet gibi çalışır.

2- Zencefil

Zencefil de zerdeçal aynı ailedendir, benzer amaçlar için kullanılır ve salisilat içermektedir. Birçok bitkide de bulunan bu asit, inmeyi önleyen iyi bir içeriktir. Aspirinin kanı sulandırdığını bilmeyen yoktur. Benzer şekilde bu bitki, avokado, çilek ve kiraz da salisilat içerir kanın pıhtılaşmasını önler.

Zencefil aynı zamanda iltihabı azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, mide ve sindirim rahatsızlıkları, bulantı ve mide tutması için mükemmeldir.

3- E vitamini

E vitamini yüksek olan gıdalar kan sulandırıcı olarak davranmasının yanı sıra pıhtılaşma karşıtı olarak da görev yapabilir. Fındıklı ağaçlar, tam tahıllı buğday ürünleri ve bazı koyu yeşil renkli sebzeler iyi bir E vitamini kaynağı olsa da bunlar arasından ıspanak zengin K vitamini içeriği nedeni ile tersi bir etkiye sahiptir.

Doğal Kan Sulandırıcılar kırmızı biber4- Kırmızı Biber

Kırmızı biber güçlü bir kan sulandırıcıdır. Güçlü bir pıhtı dağıtıcı olmasından ötürü anjin ve kalp krizi gelişimine karşı korkuma sağlamaktadır.

5- Ananas

Ananasta bromelain denilen bir enzim bulunmaktadır. Bu enzim gut ve böbrek taşlarının oluşumundan sorumlu olan ürik asit kristallerinin oluşumuna karşı koruma sağlamasının yanında antibiyotik ve anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Aynı zamanda, kandaki platelet (trombosit) yapışkanlığının azalttığından dolayı iyi bir kan incelticidir. Aç karnına alındığında artrit için faydalı bir ilaçtır.

6- İçme Suyu

Suyuz yetersiz içilmesi kanın yoğunluğunu artırmaktadır. Bu nedenle günde 2 litre kadar su içme ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir dolaşım ve kalp-damar sistemi ve sağlığı korumak için yeteri kadar su içiniz.

7- Tarçın

Tarçın bitkisel ilaçlar yoluyla kan pıhtıları önlemek için çok yönlü yöntemlerden biridir. Çay, tatlı yada yemeklerinizin üzerine ilave ederek bu şifa hazinesinden yararlanabilirsiniz.

8- NaneDoğal Kan Sulandırıcılar nane

Nane çoğu zaman gastrointestinal problemlerde yatıştırıcı özelliği için kullanılır. Ama, nanedeki K vitamini trombositlerin anormal pıhtı oluşumunu engelleyerek onların kümelenmesini önler. Kekik de birçok kullanım alanı olan ve kanı sulandırma yeteneğindeki bir şifalı bitkidir.

9- Meyankökü

Meyan, eski bitkisel ilaçlar biridir. Meyan kökü solunum rahatsızlıklarından osteoartrite kadar birçok rahatsızlık için mücadelede etkilidir. Yanı sıra mide rahatsızlığı ve ülser gibi diğer gastrointestinal rahatsızlıklar için de tüketilebilir. Bu özelliklerinin yanında zengin salisilat içeriği sayesinde kan sulandırıcı bitkiler arasında ilk 10’ da yer almayı hak etmektedir.

10- SarımsakDoğal Kan Sulandırıcılar sarımsak

Sarımsak kan basıncını düzenlemede etkili bir şifalı bitkidir. Kalp ve damar sağlığının iyileştirilmesi ve kan sulandırıcı yönleri de sarımsağı daha değerli kılmaktadır.

Sarımsağın yanı sıra soğan da etkili antibiyotiklerdir ve yanı sıra kanı sulandırma özelliğindedirler. Uzun süreli antibiyotik kullanımı K vitamini yetersizliği neden ile kanama problemlerine neden olabilir fakat bu iki bitkinin kullanımı sayesinde doğal olarak tedavi olunabilmektedir. Sarımsak aynı zamanda kan pulcukları yada trombositlerin birbirleri ile yapışmasını önleyen 9 farklı bileşik içerdiği kaydedilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şeftali ve Kabızlık
Turp
Greyfurt
Hastalıklara Karşı Sarımsak..
Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendiriciler
Ketentohumu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.