DOĞAL YOLLARDAN KEPEK NASIL GİDERİLİR: 11 İPUCU

Kepek şampuanlarını geçin ve bu sinir bozucu beyaz pullardan kurtulmak için ev yapımı alternatif tedavileri deneyin.

KEPEKTEN NASIL KURTULMALI?

Kepek kuru kafa derisi ya da seboreik dermatit denilen bir cilt durumunun sonucu olabilir. sadece bu sorunlar değil genel olarak egzama, sedef hastalığı yada Malassezia adlı bir maya benzeri fungusun gelişimi sonucu ortaya çıkabilir.

#### ASPİRİN

Sponsorlu Bağlantılar

Aspirin birçok kepek şampuanında kullanılan salisilik asit içermektedir. İki adet aspirini toz haline getirin ve normal kullandığınız şampuanınıza ilave edin. Her zaman bu şampuanı kullanın. Daha sonra 1-2 dakika boyunca saçınızda beklettikten sonra iyice durulayın ve sade şampuan ile tekrar yıkayın.

#### ÇAY AĞACI YAĞI

Bir çalışmada, sadece yüzde 5 çay ağacı yağı içeren şampuanın kepeğin şiddetini önemli oranda azaltmaktadır. Normal yıkamada kullandığınız şampuanınıza birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

#### KABARTMA TOZU

Mutfağınızda kaşıntısız ve pulsuz kafa derisi için sırlar gizlidir. Saçınızı ıslatın ve sonra kafa derisi içine bir avuç kabartma tozunu kuvvetli bir şekilde uygulayarak ovalayın. Şampuan kullanmayın ve durulamaya geçin. Kabartma tozu kepeğe neden olabilen aşırı aktif olan mantarları azaltır. Saçınız ilk kullanımınızdan sonra tamamen kuruduktan birkaç hafta sonra saç deriniz doğal yağlar üretmeye başlayacaktır.

#### ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi iyi bir kepek gidericidir. Asitlik özelliği sayesinde mantarların oluşması için uygun olmayan ortam meydana getirir. Yarım fincan elma sirkesi ve yarım fincan suyu karıştırarak bir sprey kutusuna koyun, kafa derisi üzerine sprey yapın. Bir havlu ile başınızı sarın ve bir saat 15 dakika bekletin, sonra her zamanki gibi saçınızı yıkayın. Haftada iki kez yapın.

#### GARGARA

Kepeğin kötü bir durumunu tedavi etmek için normal şampuan ile saçınızı yıkayın, sonra alkol bazlı bir gargara ile durulayın. Gargara anti – fungal özellikleri sayesinde kepeğe neden olan mayaların büyümesini önlemeye yardımcı olur.

#### HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Duştan önce, kafa derisi içine 3-5 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile masaj yapın ve yaklaşık bir saat bekletin. Normal şampuan ile yıkayın.Ayrıca, zaten hindistan cevizi yağı içeren bir şampuan da kullanabilirsiniz.

### LİMON

Kepekleri yok etmek sizin buzdolabından daha uzakta değildir. Saç derinize 2 yemek kaşığı limon suyu ile masaj yapın ve su ile durulayın. Sonra 1 bardak suya 1 çay kaşığı limon suyu karıştırın ve bununla saçlarınızı durulayın. Kepek kaybolana kadar her gün bu işlemi tekrarlayın. Limonun asitliği kafa derinizin asitliğini korumaya yardımcı olur ve pH dengesini sağlar.

#### TUZ

Sıradan sofra tuzunun aşındırıcılığı, şampuandan önce kepekleri dışarı atmak için yapılabilir. Bir tuzluk alın ve kuru kafa derisi üzerine biraz tuz dökün. Sonra kafa derisine masaj yaparak şampuanla yıkayın.

#### ALOE VERA

Şampuanlamadan önce kafa derisi içine aloe vera ile masaj yaparak çizilmeye kendinizi durdurun. Aloe vera soğutma etkileri sayesinde kaşıntıyı yatıştırır.

#### SARIMSAK

Sarımsak anti-mantar özellikleri kepek neden olan bakterilerin ortadan kaldırılması için idealdir. Sarımsakları ezin ve kafa derisi içine yerleştirerek ovalayın. Güçlü kokusunu önlemek için, bal ile birlikte ezilmiş sarımsak kullanabilir ve şampuanla yıkamadan önce kafa derisi içine masaj yapabilirsiniz.

#### ZEYTİNYAĞI

Kepek için bir diğer çözüm de zeytinyağı. Kepekleri gidermek için saç derinize zeytinyağı sürün ve bir gece boyunca bekletin. Saç derisinin bu zeytinyağını emmesi sağlandıktan sonra sabah normal şampuan ile yıkayın. Daha hızlı bir çözüm için her defasında zeytinyağlı bir şampuan kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Salih Baran

    En Çok Hangisini Önerirsiniz ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüze Peeling Nasıl Yapılır
Kulaktaki Siyah Noktalar Nasıl Giderilir?
Hamilelikte Saç Boyanır mı?
Bunları Yapanlar Güzelleşiyor
Çil Tedavisi
Sürme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.