DOĞAL YOLLARDAN KOLESTEROL DÜŞÜRMEDoğal Yollardan Kolesterol Düşürme

Günde 1 gram kadar üretilebilen kolesterolün miktarındaki dengesizlik yada özellikle de fazlalığı durumunda kişi, hayatında bazı şeyleri yapmaya yada yapmamaya zorunlu kalabilmektedir. Çünkü kan kolesterolünün fazlalığı damar sertliği, kalp krizi ve kalp atardamarları ile ilgili hastalıkların ortaya çıkması ile doğrudan alakalı. İşte, kolesterole verilen “damar tıkayan yağ” ünvanı bu kötü durumları ortaya çıkarmasından kaynaklanıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

HEP ZARARLI MI?

Kolesterol bir çeşit yağ türüdür. Kolesterol, canlıların diğer temel bileşenleri gibi vücutta dengede tutulduğunda önemli görevleri bulunmaktadır. Karaciğerde üretilen kolesterol erkek cinsiyet hormonu (testosteron), aldosteron, progesteron gibi çeşitli hormonların yapısına katılabilmekte, D vitamini ve safranın üretilmesi için de mutlak gerekmektedir.

KOLESTEROL REFERANS DEĞERİ NEDİR?

 Kolesterol değerleri cinsiyet, yaş yada diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. 10-12 saat açlıktan sonra ölçüm önerilir. Ölçüm öncesinde alkol yada ölçümü etkileyen herhangi bir unsur yada ilaç alınmamalıdır. Yetişkinlerde bu normal değer 140-200 mg/dl’dir. 12-18 yaşlarda 170, yetişkinlerde ise 240 mg/dl tehlikeli sınır olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KOLESTEROLÜ NASIL DÜŞÜRÜM?

Hayatınızda yapacağınız kolesterol düşürücü gıdalar yemek ve düzenli egzersiz gibi birtakım değişiklikler doğal olarak kolesterolünüz düşürmeye yardımcı olabilir. Kişinin tüm değerleri olmasa da sağlıklı bir yaşam için basit seçimler tercih edilerek gelecekte sağlıklı bir kalbin temelleri atılabilir.

AKTİF BİR HAYATINIZ OLSUN

Egzersiz yapmamak kolesterol ve trigliserit seviyelerinin dengesiz olmasına yol açar. Kolesterolü düşürmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Her gün en az 20 dakika egzersiz yapın. 20 dakikalık hafif egzersiz dahi HDL (iyi kolesterol) düzeyini artırabilir.

Monotonluktan kurtulun ve hareketli yaşama geçin. Her gün evde oturmak yerine mahallede yürüyüşe çıkın yada bisiklet ile bir tur atın. Yakın mesafelere araba ile gitmek yada asansör kullanma yerine yürüyüşü tercih edin. Müsait olduğunuz gün yada günlerde bir egzersiz programına zaman ayırın. Seçenekleri siz belirleyin.

Kalbiniz için sağlıklı gıdalar seçin. Egzersiz ve kalp için sağlıklı besinlerin tüketilmesi doğal olarak kötü kolesterol olan LDL seviyesini düşürecektir. Geçmiş yıllarda uzmanlar yağlı ve kolesterol içeren gıdalardan uzak durmayı önermekteydiler, fakat şimdi bu bilginin sağlıklı kolesterolü korumak için en uygun strateji olmadığı bilinmekte. Doktorların önerileri ise şu yönde. İşte ipuçları;

  • Günlük olarak en az 10 gram çözülebilir lif tüketin. Bunun için genellikle kepekli ürünler ve lifli sebzelerin alınması gerekir. Bu pratik, LDL düzeyini düşürmeye yardımcı olabilir. Çözünür lifin en iyi kaynağı ise fasulye, patlıcan, bamya ve yulaftır.Doğal Yollardan Kolesterol Düşürme- fındık
  • Fındık tüketin. Abur cabur yerine doğal olan kuruyemişler tercih edilmeli. Her yaştan insan için doğal kuruyemişlerdeki yağlar sağlıklı bir kalp için akıllı bir seçimdir. Bu kuruyemişler arasında yer fıstığı, fıstık, ceviz ve badem iyi aparatiflerdir.
  • Soya ile güçlü kalın. American Medical Association Journal tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, soya proteini içeren diyetin tüketilmesi, düşük yağlı diyetler ile karşılaştırıldığında % 13 daha fazla oranda LDL kolesterolü düşürmektedir. Bu da sağlıklı bir kalp anlamına gelmektedir.
  • Yağ konusunda tereyağını seçin. Ayrıca bitki sterolleri içeren margarinlerde size yardımcı olabilir.

DİĞER İPUÇLARI

Doğal olarak kolesterolü düşürmek için, düzenli egzersiz ve kalp için sağlıklı bir diyet iyi bir seçimdir. Fakat aynı zamanda hayatınızdaki bazı değişiklikler de size yardımcı olabilir. Aşırı kiloluysanız kilo verin. Alkol ve sigara tüketmeyin.

Yukarıda sıralanan diyet ve hayatınız ile ilgili değişiklikleri tutarlı bir şekilde yaparsanız kolesterol düzeyinin doğal olarak düştüğünü göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Koyu Halkalar Nasıl Kapatılır
Konserveleri Muhafaza Etmek
Güneş Kremi Nasıl Uygulanır
Haşlanmış Yumurtayı Kolayca Soymak İçin
Veet Nasıl Kullanılır
Yüzdeki Tüyleri Azaltan Kimyasal Yöntemler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.