DOĞAL YOLLARDAN TANSİYON NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Birçok yetişkin, karşılaşılan bu durum için doğal yöntemler aramaktadır. Yüksek tansiyon yada hipertansiyon ortama her 3 yetişkinden birini etkilemektedir. Tedavi edilmemesi yada önlem alınmaması durumunda genellikle kalp krizi, inme nedeni ile felç gibi kardiyovasküler bozukluklara neden olarak ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hipertansiyonun tedavi edilmemesi çok ciddidir. Hayatı tehdit edici komplikasyonları gelişene kadar belirti vermemesi yada birkaç belirti vermesinden dolayı “sinsi katil” olarak isimlendirilmekte ve bu nedenle hipertansiyonu olan kimseler böyle durumlarda derhal tedavisini aramalıdırlar. Genellikle yüksek tansiyon belirtileri şunlardır;

  • • Baş ağrısı
  • • Mide bulantısı
  • • Baş dönmesi
  • • Kalp çarpıntısı
  • • Nefes darlığı

Alanında uzman bir doktor tarafından önerilip kullanılan doğal tedavi seçenekleri yüksek tansiyonunuzun hafifletilmesi ve komplikasyonların azaltılmasına yardımcı olur. Yazımızda doğal olarak elde edip kullanabileceğiniz ve çeşitli derecelerde etki edebilen metotlar ele alınacaktır.

DASH DİYETİ

Dash diyetini Amerika’da yaygın bir diyettir. Amaç, doğru besinlerin seçilerek tüketilmesidir. Sebze, meyve, yağlı besinlerden uzak durma ve Ca, Mg ve K minerallerini içeren gıdaların tüketilmesi en önemli düsturdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bütün bunlar, DASH diyet ile hipertansiyonu önlemede antihipertansif ilaçlarla rekabet edercesine önemlidir. Dash diyeti, kan basıncınızı 2 yada birkaç hafta içinde düşürecektir. Aynı zamanda kan basıncınızın düşürülmesinin yanında kolesterolünüzü dengeleyebiliyor, obezite, kanser, osteoporoz ve diyabet gibi sağlık sorunlarının önüne geçmiş oluyorsunuz.

Günlük ortalama olarak 3500 mg sodyum alan bir kişi DASH diyeti uyguladığından bu miktar 2300 mg kadar olmalıdır. Dileğe kadar sınırı aşağıya doğru çekebilirsiniz. Yukarıda sıralanan beslenme öğelerinin yanında kepekli tahıllar ve baklagiller ağırlıklı bir menü seçimi yapmak da önemlidir. Hayvansal ürün olarak ise DASH diyetinde sadece yağsız hayvansal ürünlere yer verilmektedir. Ve bunun miktarı da günlük en fazla 6 porsiyon olmalı, bunun üzerine çıkılmamalıdır. Bunun dışında diyetinizi yaparken çok çok az miktarda, dileğe bağlı olarak, çok az yağ, kafein, alkol veya işlenmiş şeker kullanabilirsiniz.

AKTİF YAŞAM TARZINI BENİMSEYİN!!!

Yüksek tansiyon vakalarının% 95’inden fazlası altta yatan hiçbir belirgin yada özel bir neden olmadan ortaya çıkmaktadır. Fakat bazı çeşitli faktörler kişide yüksek tansiyonun artmasına katkı sağlayabilir. Bilim insanları özellikle obezite ve yüksek tansiyon arasında şiddetli bir ilişki olduğunu ortaya koymuşlardır. Bu nedenle bu faktörün masaya yatırılması son derece önemlidir.

Aktif bir yaşam tarzını seçerek fazla kilolarınızdan kurtulmak elbette mümkün. Yapılan egzersizler vücudunuzun yağ oranını azaltacak ve bu nedenle de yüksek tansiyon riski ortadan kalkmış olacaktır. Yapılan çalışmalar, yoğun iş temposuna rağmen yapılan egzersizin, egzersiz yapmayan kişilere göre yüksek tansiyon oranını yüzde 70’ e kadar düşürdüğünü göstermektedir. Günlük olarak yapacağınız 30 dakikalık egzersiz sayesinde sağlıklı bir tansiyon düzeyiniz olacak ve genel sağlığınızın da gelişmesine katkıda bulunduğunu göreceksiniz.

L- ARGİNİN

L -arginin , bir amino asittir veya bir proteinin bir kimyasal yapı taşıdır. Kırmızı et, kümes hayvanları, balık ve süt gibi doğal gıdalarda bulunur ve L-arginin, nitrik oksit bileşiğinin öncü maddesi gibi hareket eder. Peki, nitrik oksit nedir ve ne işe yarar?

Nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesine neden olur. Bu ise şu anlama gelir. Genişleyen damarlar yani atar (Arter) ve toplardamarlar (Venn) ise kan basıncının düşmesini sağlar. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ ne göre, nitrik oksit yetersizliği, yüksek tansiyonun başlamasına katkıda bulunabilir.

L – arginin içeren besinler ve takviyeler, yüksek kan basıncının tedavi edilmesi ve önlenmesinde etkili doğal bir tedavidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri göre, sağlıklı kişilerde ve Tip 2 diyabeti olan yüksek tansiyonu olan kişilerde L-arginin kullanımına bağlı olarak tansiyonun düştüğüne dair deliller bulunmaktadır. Her ne kadar, L-arginin kullanımı güvenli olsa bazı kimselerde birkaç yan etkisi bulunabilir. Bu nedenle, L- arginin kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

SARIMSAK

Bir hem gıda hem de ilaç olarak binlerce yıldır kullanılan sarımsağın güçlü tıbbi özellikleri bulunmaktadır. Keskin kokusu olan bitki tansiyonu düzenleme, dengeleme özelliğine sahip bir bitkidir. Sarımsak özü kullanan insanlar arasında % 7 – 8 oranında hiper tansiyonun düştüğü belirlenmiştir. Yanı sıra, yemeklerinizde sarımsağa yer verdiğinizde yüksek kolesterol, ateroskleroz yada damar sertliği gibi hastalıkların aralarında yer aldığı kardiyovasküler hastalıkların riski de azaltılmış oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
YARALARIN GEÇ İYİLEŞMESİNİ HAFİFE ALMAYIN!!!
Titreme ve Yorgunluk Nedenleri
Kanamalar
Hıçkırık Neden Olur? Tedavisi Nedir?
Çikolatanın faydaları
Alkol ve Madde Bağımlılığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.