Bebeklerde, annenin gebeliği sırasında bebeği etkileyen dış etkenlerden ya da anne-babandan aldığı genler nedeniyle de bazı hastalıklar olabilir. Bunlara doğmacık hastalık denir. Örneğin; Tavşan (yarık) dudak, kurt ağzı (yarık damak), ağlarken morarma, hemofili (kanın pıhtılaşması ya da geç pıhtılaşması), kalça çıkışı, inmemiş testis, kol ve bacaklarda şekil bozukluğu, iç organlarda eksiklik, fazlalık ya da organların yerlerinde değişiklik vb. doğmalık hastalıklardır. Bunlardan bir kısmı anne-babada bulunan hastalık geninin çocuğa geçmesiyle oluşur. Bir kısmı da annenin gebeliği sırasında (özellikle gebeliğin ilk aylarında= virütik bir hastalığa yakalanması, içki, sigara ve gereksiz ilaç kullanması gibi nedenlerle olmaktadır. Doğmalık hastalıkların önemli bir nedeni de yakın akrabalık evlilikleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğmalık hastalıkların bir kısmı ölüme, bir kısmıda giderek artan sakatlıklara neden olabilirmektedir. Böyle durumlarda hekime başvurulduğunda bazı doğmacık hastalıklar tedavi edilir, tedavisi yapılamayan hastalıklarında ilerlemesi önlenebilmektedir.

Gebeliğin ilk aylarında yapılan “amniyosentez” denilen bir yöntemle embriyoda mongolizm gibi bir anormalliğin olup olmadığı saptanabilir. Bölye bir durumda tıbbi düşük yoluyla anormal bir bebeğin doğması engellenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Erkeklerde Normal Tansiyon Değeri Nedir?
Cinsel Organda Siğil
Dizde Sıvı (Su) Bitmesi
Vertigo Nedir ?
Taş Düşürme
Saç Dökülmesinin Çaresi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.