DOĞRU BİR DİYET NASIL SEÇİLİRDoğru Bir Diyet Nasıl Seçilir

Diyet yapmak kadar doğru bir seçimi sizin sağlıklı kalmanızı sağlayabilir ve kilo vermenizi hızlandırabilir. Son zamanlarda tercih ettiğiniz diyetle sorun mu yaşadınız veya etkili olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Nedenlerine yönelik birçok olasılık bulunmaktadır. Aşağıdaki ipuçlarını dikkate alarak diyetlerle yaşadığınız sorunları minimize etmeniz mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Adımlar

 1. Yaşam tarzınıza uygun düşecek bir diyet seçiniz. Örneğin eğer uzun süre çalışıyorsanız, içinde egzersizin daha az olduğu bir diyet seçmeniz gerekecektir. Ya da mesela yemek pişiremiyorsanız veya pişirmeyi sevmiyorsanız kolay ve hızlı protein elde edebileceğiniz bir diyete başlamanız isabetli olacaktır. Eğer gün içersinde yeterince vaktiniz varsa ve yemek yapmaktan da hoşlanıyorsanız bu noktada sizin için ideal olan diyet daha farklı olacaktır. Üç öğün yemek pişirebileceğiniz ve çok sayıda gıda seçeneğini kullanabileceğiniz bir diyet programı uygun olacaktır.
 2. İstediğiniz yoğunluğu göz önünde bulundurun. Eğer çok kilo vermek istiyorsanız, ağırlık çalışmaya, gün içinde de egzersiz yapmaya ve sıkı bir günlük rejime kendinizi hazırlayın. Ancak fazla kilo vermekten bahsetmişken, haftada 1 ila 2 kilodan fazla verilmesinin de sağlıklı olmadığını unutmayınız. Bu yüzden çok hızlı şekilde kilo vermeyi planlamayınız.
 3. Diyet programları hakkında bilgi edinmek için yeterince zamanınızı ayırın. Seçtiğiniz diyet programını detaylıca inceleyip program hakkında beslenme ve egzersiz gibi konularda yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bir diyete başlamak, hayatınıza bir çocuğun girmesi veya yeni bir ilişkiye başlamanız gibi değişikliklere neden olmakta, özveri ve sorumluluk istemektedir.
 4. Başlamayı düşündüğünüz tüm diyetlerin faydalarını araştırın. Artılarını ve eksilerini kendinizce not edin. Eğer karar vermekte güçlük çekerseniz doktorunuza danışmanız önerilir.

İpuçları

Sponsorlu Bağlantılar

 • Diyetin sadece ne yediğinizle alakalı olmadığını kesinlikle biliniz. İşe yaraması için aynı zamanda egzersiz yapılmasını da gerekli kılar.
 • Sağlıklı bir diyette aynı zamanda günlük su tüketimi de yeterli olmalıdır. Günlük yaklaşık 8-10 bardak içilmelidir.
 • Eğer diyete yeni başlamışsanız küçük adımlar atmalısınız. Aşırıya kaçacak şeyler yapmayın. Çünkü bu size zor gelebilir ve isteğinizin kırılmasına da yol açabilir.
 • Diyet yaparken zamanınızı iş ve egzersiz arasında paylaştırmalısınız. Hem işte hem de egzersizde aşırıya kaçmamalısınız.
 • Başlangıçta düşündüğünüzden daha aşırı görünen ve bazen de zararlı olan diyetleri boş verin. Bir diyet düşünüp değerlendirdiğiniz zaman size makul ve uygun gelmelidir. Mesela haftada 10 kilo vermenizi vaat eden bir diyetin güvenli olduğu pek söylenemez.Doğru Bir Diyet Seçiminde Nelere Dikkat edilmeli
 • En iyi diyet sizin günlük yaşamınıza uygun olan ve takip edebileceğiniz bir diyettir. Önceliğin sizde olduğunu ve diyetten ziyade sizin genel sağlığınızın önemli olduğunu unutmayın. Bu nedenle egzersizler sırasında da dikkatli olunuz. Daha çok yorulup daha çok kilo vereceğim diye sağlığınızı riske etmeyiniz.
 • Birçok kişi yeni yeme alışkanlıkları edinme sırasında bir yiyecek günlüğü tutmanın başlangıçta yardımcı olduğunu söylemektedir.

Uyarılar

 • Diyetten korkmayın. Zor olabilir ama kesinlikle bu çekeceğiniz zorluğa değecektir. Sağlıklı kilonuzu korumak, belki de sağlığınızı ve yaşam tarzınızı geliştirmeye yönelik atabileceğiniz tek ve en önemli adımdır.
 • İyi beslenme için sağlıklı bir yaklaşım takip ettiğinizden emin olun. Eğer gerekli görürseniz günlük multi-vitamin tabletler ve diğer besin takviyeleri ile de diyeti dengeleyebilirsiniz.
 • Alkol benzeri diyet için uygun olmayan ürünleri içeren diyetleri uygulamayın. Doğal olmayan diyetler uzun vadede vücudunuza zarar verir.
 • Diyet sizi olduğunuzdan daha mutlu hissettirecek ve biraz daha çekici hale getirecektir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; kilo vermek hem bireylerde özgüveni arttırmakta hem de cinsel yaşamını olumlu etkilemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yaz Mevsiminde Beslenme
Kendi Diyetinizi Kendiniz Hazırlayın
Bikini diyeti
3 Günlük şok diyet
Dukan Diyeti Tecrübeleri
Diyet ve Kabızlık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.