DOĞRU BİR GÜNEŞ KREMİ NASIL SEÇİLİRDoğru Bir Güneş Kremi Nasıl Seçilir

Sponsorlu Bağlantılar

Sahilde güneşlenirken güneş kremi kullanılması gerektiğini bilmeyen neredeyse yoktur. Ancak cilt uzmanları kışın bile dışarı çıkmadan 20 dakika önce güneş kremi kullanılması gerektiğini belirtmektedir. Havanın güneşli veya bulutlu olması durumu değiştirmez.

Güneşin zararlı UV (ultraviyole) ışınları sadece 15 dakika içinde cilt hasarına neden olmaya başlayabilmektedir. Bu hasar bile cilt kanserine yol açabilir.

#### Kremlerin SPF değerine veya güneşin UVB ışınlarından ne kadar süre boyunca koruduğuna mutlaka dikkat ediniz. Kremlerin SPF değerinin yüksekliği koruma süresini yansıtmaktadır.

  • Sağlık otoriteleri SPF değeri 30 ve yukarısında olan güneş kremlerini önermektedir. SPF değeri çok yüksek olan kremleri almanın ve daha fazla para harcamanın çok da bir anlamı yoktur.
  • SPF değerleri yanıltıcı olabilir. Çünkü SPF değeri 60 olan bir krem 30 olan bir kreme göre iki kat koruma sağlamaz. SPF değeri 15 olan bir krem UVB ışınlarının %94’ünü, SPF değeri 30 olan krem UVB ışınlarının %97’sini ve SPF değeri 45 olan kremler ise %98’ini bloke eder. Hiçbir güneş kremi %100 koruma sağlamaz.
  • Mesela SPF değerinin 30 olması, hiç güneş kremi kullanmayan birine göre 30 kat daha fazla süre boyunca güneşte kalabileceğini gösterir. Yani teorik olarak bakıldığında, dışarıda 5 dakikalık bir işiniz olduğunu düşünürsek SPF değeri 30 olan bir krem ile 150 dakika (30 x 5) vakit geçirmenize olanak sağlar. Ancak, cildin farklı olması, gün içindeki faaliyet yoğunluğu ve güneş ışınlarının yoğunluğu gibi etkenler diğer insanlara göre daha fazla krem kullanmanızı gerektirebilir.

#### Alacağınız güneş kreminin “geniş spektrumlu” olmasına da dikkat ediniz. SPF değeri sadece UVB ışınlarından ve güneş yanıklarından koruma ve yeteneğini ifade eder. Ancak, güneşin bir de yaydığı UVA ışınları vardır. Bu ışınlar da yaşlanma belirtilerine, kırışıklıklara ve koyu veya açık renkli lekeler gibi cilt hasarlarına neden olur. Her ikisi de cilt kanseri riskini artırır. Geniş spektrumlu güneş kremleri hem UVA hem de UVB ışınlarından korur.

Sponsorlu Bağlantılar

#### Bazı güneş koruyucu kremlerinin paketinde “geniş spektrumlu” ifadesi yer almamakla birlikte UVB ve UVA ışınlarına karşı koruma sağlamaktadır.

#### Çoğu geniş spektrumlu güneş kremleri “titanyum dioksit” ya da “çinko oksit” gibi inorganik bileşenlerin yanı sıra “avobenzone”, “cinoxate”, “oksibenzon” veya “oktil metoksisinamat” gibi organik bileşenler içermektedir.

#### Kullanacağınız güneş kremi suya dayanıklı olsun. Çünkü vücudumuz terleme ile dışarı su atar. Sürülmüş olan kremin etkisinin devam etmesi için suya karşı dayanıklı olması önemlidir. Özellikle yürüyüş yapma, koşma veya yüzme gibi terleme ve su ile temasın olduğu aktivitelerde bu özellik önemli hale gelmektedir.Güneş Kremi Nasıl Seçilir

  • Hiçbir güneş kremi tam anlamıyla su geçirmez değildir. Piyasada bu şekilde ifadelerin kullanılması daha çok reklam amacını taşımaktadır.
  • Suya dayanıklı kremlerin bile 40 ila 80 dakikada bir yenilenmesi gerekir.

#### Güneşten koruyucu ürünlerden hangisini kullanmak istediğinize karar verin. Sprey, krem ve jel şeklinde piyasaya sunulmaktadır. Hangisini daha rahat kullanacaksanız onu satın alın. Kremlerin SPF ve diğer özellikleri ne kadar önemliyse doğru kullanımı da bir o kadar önemlidir. Doğru kullanılmadığında kendisinden beklenen faydayı sağlamayacaktır.

  • Spreyler kıllı bölgeler için, kremler ise kuru ciltler için daha kullanışlı olmaktadır. Jel olanları ise yağlı ciltler için iyidir.
  • Suya dayanıklı güneş kremleri genellikle daha yapışkan bir içeriğe sahip olduğundan makyajın altına uygulanması iyi olmaz. Sadece yüz bölgesi için üretilmiş olan güneş kremlerini kullanınız. Bu tür kremleri genellikle 15 ve üzeri bir SPF değerine sahiptir. Daha az kalıntı bırakır ve gözenekleri tıkama ihtimalleri daha düşüktür.

#### Önce evde bileklerinize uygulayarak test edin. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon veya cilt problemi ile karşılaşırsanız başka bir krem bakınız. Cildiniz için en uygun kremi buluncaya kadar farklı markaları deneyebilir veya eğer cildiniz hassas ve alerjik olma durumu taşıyorsa bir doktora danışabilirsiniz.

Kaşıntı, kızarıklık, yanma veya kabarcıklar oluşması alerjik reaksiyon işaretleridir. Titanyum dioksit ve çinko oksit’in, alerjik reaksiyonlara neden olma olasılıkları daha düşüktür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çok Terleme Neyin Göstergesidir?
Dudakta Yanma Hissi Nedenleri
Prezervatifle İlgili İlginç Bilgiler
Dirsek Ağrısı
Orta Kulak Enfeksiyonu (iltihabı) Nedenleri
Hipertansiyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.