DOĞRU DİYETİN OLMAZSA OLMAZ KURALLARIDoğru Diyetin Olmazsa Olmaz Kuralları

Diyet yapmanın genel kurallarını aşağı yukarı herkes bilir. Kalorileri saymak, az yağlı yemek, besin değeri yüksek gıdaları tüketmek… Aşağıdaki kurallara dikkat ederseniz daha etkili bir diyet yapmış olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Kaloriler hakkında doğru olanları öğrenin. Fazla kalori almak kadar yetersiz kalori almak da tehlikelidir. Gereken miktarda kalori almazsanız vücudunuz açlık durumuna geçer ve aldığınız her kaloriyi depolar. Kalorileri yağ olarak depolar. Bu da sizin kilo vermenizi zorlaştırır. Bu nedenle yeterli miktarda kalori aldığınızdan emin olun.
 • Bazı kişiler kalori alımını kestiğinde zayıflayacaklarını düşünürler. Bu durum vücut için oldukça zararlıdır. Vücudunuz gerekli besini sağlamak için kas ve organ dokularını kırmaya başlar.
 1. Kalorileri içmeyin.Eğer kalori diyetindeyseniz soda, meyve suyu ve diğer şekerli içecekleri tüketirken özenli davranın. Farkında olmadan fazladan kalori alırsınız veya midenizi besin değeri düşük içeceklerle doldurduğunuz için sürekli aç hissedersiniz. Ancak ara sıra tüketmenizde bir sakınca olmayacaktır. Yeter ki alışkanlık haline getirmeyin.
 2. Neye ihtiyacınız olduğunu bilin. Uzmanlar sürekli olarak nasıl sağlıklı beslenmeniz gerektiğinive porsiyonlarınızın büyüklüğünün ne kadar olması gerektiğini söylerler. Ancak sık ve küçük miktarlarda yemenizin metabolizmanızı hızlandırdığından bahsetmezler.
 • Vücudunuza küçük miktarlarda sürekli bir enerji akımı sağlarsanız kan şekeriniz sabit seviyede kalır ve vücudunuz fazlaca gıdanın olduğunu düşünerek depolama ihtiyacı duymaz. Eğer daha az sıklıkta yerseniz kan şekerininiz inip çıkabilir. Kan şekeri düşükken (yemek öncesi) vücut yağ yakar, kan şekeriniz yüksekken (yemek sonrası) yağ depolar. Vücudunuzun yağı depolamaması için sık aralıklarla ve küçük porsiyonlarla yemenizde fayda vardır.
 1. Ölçülü olmak şartıyla kaçamak yapabilirsiniz. Bazı kişiler yaptıkları diyete harfiyen uyar; bazıları da arada bir kaçamak yaparlar. Örneğin bazıları kendine bir öğün ödül verir ve istediğini yer. Bazıları da kendine bir gün ödül verip gün boyunca kalori hesabı yapmaz. Ya da kendinize belli miktarda kalori için tolerans tanıyabilir ve bu kaloriyi çikolatalı kek gibi abur cuburlarda kullanabilirsiniz. Ölçülü olduğunuz sürece arada bir yaptığınız kaçamaklar kilo vermenizi hızlandırır.
 2. Açlıktan ölüyorsanız, yiyin. Yemek vaktine 1 saat kaldı ve midenizin ezildiğini hissediyorsunuz. Bir dilim sade tost veya biraz süt içebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerek atıştırdığınız şeyin 100 kaloriyi geçmemesi ve günde bir kereden fazla olmamasıdır. İşyerinize 100 kalori değerinde cheddar peynirleri götürün ve acıktığınızda dolaptan alıp atıştırın.
 3. Her gün tartılmayın. Gün içerisinde birden fazla veya her gün tartılmak sizde hayal kırıklığı yaratabilir. Kilonuzda küçük değişiklikler olabilir. İdeal olan haftada bir tartılmaktır. Kendinize bir rutin belirleyin. Haftanın hangi günü hangi saatinde tartılacaksınız? Egzersiz öncesi mi sonrası mı? Ve ayni tartı ile tartılmanız önemlidir.
 4. Belinizi ölçün. Düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız kas yapmaya ve yağ yakmaya devam edersiniz. Bu durumda kilo vermeden incelmiş olursunuz. Veya kas oranınız arttığı için kilo almış olabilirsiniz. Spor yaptığınız ve dikkat ettiğiniz halde tartı hep aynı rakamı gösteriyorsa bel ölçünüze bakın. Muhtemelen birkaç cm incelmiş olursunuz.
 5. Doğru Diyetin KurallarıAktif bir yaşamınız varsa karbonhidratlar sizin için önemli.Hiç Atkins diyeti yapan biriyle tanıştınız mı? Onlar genellikle yorgun ve huysuz olurlar. Çünkü Atkins diyetinde karbonhidratlar ve proteinler ayrılır. Kişi protein ve yağ alır, karbonhidratlardan uzak durur. Eğer masa başı bir işiniz varsa bu diyet sizin için uygun olabilir. Ancak aktif bir iş hayatınız varsa karbonhidrat almaya ihtiyacınız var demektir. Karbonhidratlar vücuda enerji verir ve ruh halimizi düzenlemeye yardımcı olur. Esmer pirinç, tam tahıl ve buğday ürünleri gibi daha karmaşık olan karbonhidratları tüketin.
 6. “Hayır” diyenlere kulak asmayın. Yaptığınız diyet sizde işe yarıyorsa devam edin. Yapmamanızı söyleyenlere ya da başka tavsiyelerde bulunanlara kulak asmayın. Medikal bir sorun olmadığı sürece ve sağlığınızı kötü etkilemediği sürece yaptığınız diyeti devam ettirin. Herkes farklıdır ve yapılan diyetler de kişiseldir.
 7. Denemekten korkmayın. Moda diyetleri deneyebilirsiniz. Eğer birisi size tavsiyede bulunuyorsa ve işe yaradığını söylüyorsa deneyin. Kulağa mantıklı gelen yeni beslenme tarzlarını uygulayabilirsiniz. Örneğin haftanın belli günleri yeşil beslenmek veya beyazdan uzak durmak gibi.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yağ Aldırma
Et Tüketiminde Aşırıya Kaçmayın
Lahana diyeti
Göbek eritme diyeti
KARPUZ DİYETİ İLE ZAYIFLAYIN
Tatilde Diyet Yapmak Ama Nasıl
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.