Nelere Dikkat Edilmeli

DOĞRU SAÇ RENGİNİ NASIL BULUNURDoğru Saç Rengi Nasıl Bulunur

Saçınız için doğru saç rengini belirlemek sadece bir renk boyası seçmekten ibaret değildir. Doğru saç rengini belirlemek için cilt tonu, doğal saç rengi ve göz rengi gibi göz önünde bulundurmanız gereken bir dizi faktör bulunmaktadır. Aşağıdaki bilgiler doğru saç boyası seçiminde size yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

ÖNCE YENİ İMAJINIZI PLANLAYIN

#### Öncelikle yapacağınız renk değişikliği ile saçlarınızın nasıl görünmesini istediğinizi düşünün. Yapacağınız değişiklik hafif bir ton değişikliği gibi mi yoksa daha radikal tamamen farklı bir renk gibi mi olmalı? Yaşadığınız ve çalıştığınız ortamın şartlarını ve kurallarını da göz önünde bulundurarak bir saç boyası rengi belirlediğinizden emin olunuz.

#### Rengi belirledikten sonra ikinci adımda ise uygulamak istediğiniz renge ait fotoğraflar edinin. Dergi yapraklarından keserek ya da internetten telefon ve bilgisayarınıza indirerek, sahip olmak istediğiniz saç rengi için örnek resimlerde nasıl görünebileceğinizi görünüz. Eğer saç renklendirmeyi bir kuaföre ya da daha profesyonel bir stiliste yaptıracaksanız, topladığınız bu resimler aynı zamanda onlar için de bir rehber görevi görecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

#### Saçlarınızı kestirecekseniz buna da karar verin. Eğer saçınızı boyatmaya ek olarak bir de kestirmek istiyorsanız, öncelikle kestirmeniz gerekecektir. Saçınız kısaldığı için boyaya vereceğiniz para da daha az olacaktır. Aynı zamanda kısa saç üzerinde yeni boyanın nasıl göründüğünü de görmeniz açısından da saçınızı önce kesmeniz daha iyi olacaktır.

#### Saçınızda ne kadar rötuş yapmak istediğinizi de belirleyin. Eğer sarıdan siyaha boyamak gibi radikal bir renk değişikliğine gidecekseniz, görünüşü korumak için düzenli rötuşların da yapılması gerekecektir. Ancak eğer radikal renk değişikliğinden ziyade sadece normal renginden bir ton daha koyulaştırmak gibi bir değişiklikyapacaksanız, bakım konusunda çok fazla endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Bir saç rengine karar vermeden önce saçınızın rengini muhafaza etmek için kalıcılık süresine ve bunun için ayıracağınız paraya karar veriniz.

CİLDİNİZİN DOĞAL RENGİNE DİKKAT EDİN

#### Cildinizin tonunu belirlemek için damarlarınız kontrol edin. Genellikle bilek içindeki damarlara bakılır. Damarların rengi sıcak ya da soğuk bir cilt tonuna sahip olduğunuzu gösterecektir. Bunun için dışarıda güneş ışığının iyi olduğu bir yerde veya içerisi aydınlatmasının iyi olduğu bir yere geçin.

Kollarınızı yukarı çevirerek bilek içindeki damarlarınıza bakınız. Damarlarınızın hangi renklerde olduğu cilt tonunuzu da belirleyecektir. Eğer damar renginiz mavi gibi ise soğuk bir cilt tonunuz var demektir. Eğer yeşil gibi görünüyorsa sıcak bir cilt tonuna sahipsiniz.

Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir

#### Cilt tonunu belirlemek için renkli kağıt testi yapabilirsiniz. Eğer damardan cilt tonunu öğrenmeniz zorsa veya ikinci bir yolla tekrar kontrol etmek istiyorsanız kağıt testini de deneyebilirsiniz. Renkli kağıtlardan birkaç parça edinin. Sarı, kırmızı, beyaz, yeşil, gümüş ve mavi renklerinde birer parça kağıt olsun. Her bir kağıt parçasını ayrı ayrı yüzünüzün yan tarafında tutun.

Eğer cildiniz kırmızı ve sarı renkli kağıtların yanında daha iyi görünüyorsa, cildiniz sıcak tonda demektir.

Fakat eğer cildiniz beyaz, yeşil, gümüş ve mavi renkli kağıtlarla daha iyi görünüyorsa o zaman cildiniz soğuk tonda demektir.

#### Göz renginizi de hesaba katınız. Çünkü saç rengi ile göz rengi arasında da uyum olması çok önemlidir. Bu yüzden bir saç rengine karar vermeden önce göz rengini de dikkate almanız gerekir. Bu konuda kuaför veya stilistinizden fikir alabilirsiniz.

Eğer kahverengi veya ela gözleriniz varsa, kahverenginin koyu tonları da saçlarınızda harika görünecektir. Çikolata kahverengi veya zengin espresso kahverengi renklerini deneyebilirsiniz.

Mavi veya gri gözleriniz varsa, soğuk tonlardaki açık altın rengi veya kül rengi saç boyaları daha güzel ve uyumlu görünecektir.

VE SON OLARAK SAÇ RENGİNİZİ SEÇİN

#### Kahverengi gölge düşünebilirsiniz. Kırmızı, sarışın ve siyahın aksine, her cilt tipine uygun kahverengi gölgeler vardır. Düşük bakım isteyenler için kahverengi harika bir tercihtir. Kahverengi ayrıca zarar görmüş saçlar için de iyi bir seçenektir. Işıkta rengini güzel yansıtır ve saç kırılmalarını en aza indirir.

 • Eğer açık tenli bir cilde sahipseniz, orta tonda bir kahverengi veya kahve tonları ile birlikte kırmızı tercih edebilirsiniz. Doğal koyu kahverengi saçlarınız yoksa koyu kahve renklerini kullanmaktan sakının. Aksi takdirde kullanacağınız renk çok daha solgun görünmenize neden olabilir.
 • Eğer ortalama bir cilde sahipseniz, karamel veya kumral gibi orta bir kahverengi tercih ediniz. Nötr tonlar ve kumral tonlardan sakının.
 • Eğer koyu bir cilde sahipseniz, espresso gibi kahverenginin koyu tonlarını tercih edin. Doğal cilt renginizden iki ton daha hafif renklendirmelerden kaçının.

#### Kırmızının renk tonlarını kullanabilirsiniz. Kırmızı genellikle çok yönlü bir renktir ve herkesin ten rengine uyacak bir tonu çoğunlukla bulunmaktadır. Ten renginize göre saçınızda daha iyi duracak bazı kırmızı tonları olduğunu da unutmayınız.Doğru Saç Rengi Nasıl Belirlenir

 • Açık bir ten rengine sahipseniz, çilek sarısı veya bakır kırmızısı gibi daha hafif bir kırmızı tonu tercih ediniz. Bordo gibi kırmızının koyu tonlarını kullanmaktan kaçının.
 • Eğer ortalama bir ten rengine sahipseniz, saçınız için de bakır veya kumral gibi ortalama bir renk tonu seçiniz. Patlıcan rengi gibi mor renklerden kaçının çünkü cildinizin sarımsı görünmesine neden olur.
 • Koyu bir ten rengine sahipseniz, saçınız için kumral veya kestane kahverengi gibi bir renk tercihinde bulunun. Cildinizin yeşilimsi görünmesine neden olduğundan dolayı ultra-kırmızı tonlardan sakının.

#### Sarının tonlarını kullanabilirsiniz. Saçlarınızın rengini açmak, sarıya çevirmek ve daha parlak görünmesini isteyebilirsiniz. Eğer açık veya ortalama bir ten rengine sahipseniz, sarı saç güzel bir tercih olacaktır. Ancak aklınızda tutmanız gereken bir husus, eğer saçınızın doğal hali sarı değilse bunun biraz masraflı olacağıdır. Saç boyasının uzun ömürlü olması için düzenli olarak kök rütüşleri ve tonlamalara ihtiyacınız olacaktır.

 • Cilt renginiz açık ise, açık veya altın sarısı bir renk tercih edin. Ten renginizi kapatacağı için beyaz, soluk veya kırmızımsı renk tonlarından kaçının.
 • Orta bir ten rengine sahipseniz, altın veya bej gibi sarışın tonları tercih edin. Aynı şekilde ten renginizi kapatacağı için soluk veya portakal sarısı gibi renklerden kaçının.
 • Eğer koyu bir cilde sahipseniz, karamel gibi sarışının koyu tonlarını tercih edin. Ya da sadece bazı vurgular yapabiliriniz. Yapay bir görünüm kazandıracağı için beyaz, platin ya da turuncu gibi sarışın tonlarda kaçının.

#### Siyahın tonlarını kullanabilirsiniz. Koyu ve orta ten renklerinde siyah saç boyası iyi görünür. Açık tenlerde de siyahın daha hafif tonları saçlarınızın güzel bir görünüm kazanmasını sağlayabilir. Siyah saç boyasını çıkarmak çok zor olduğundan, karar vermeden önce emin olmanız gerekir.

 • Açık bir ten rengine sahipseniz, siyahın kahverengimsi veya koyu kahverengi tonlarını tercih edin. Aşırı siyah tonlarını kullanmanız cildinizin soluk veya kırmızımsı görünmesine neden olabilir.
 • Ortalama bir ten rengine sahipseniz, koyu kahverengi veya siyahı tercih edebilirsiniz. Siyahın kırmızı tonlarından kaçının çünkü cildinizin sarımsı renkte görünmesine neden olabilir.
 • Eğer koyu bir ten rengine sahipseniz, siyah ve siyahın koyu tonlarını tercih ediniz. Cildinizin yeşilimsi görünmesine neden olacağı için mavinin tonlarından kaçının.

#### Renk tonlarını belirlerken ten renginizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olunuz. Kırmızı, sarı, siyah ve kahverenginin birçok renk tonu bulunmaktadır. Bu yüzden cildinizle en iyi uyum sağlayacak rengi seçmeniz önemlidir.

 • Cilt tonunuz sıcak ise daha çok soğuk renk tonlarını tercih ediniz.
 • Cilt tonunuz soğuk ise de sıcak renk tonlarına ağırlık veriniz.

İpuçları

 • Ten renginizden iki ton daha açık ve daha kapalı renklerden kaçının. Çünkü aşırı şekilde açık veya kapalı renk tonları doğal görünüm vermekten uzaklaşır.
 • Eğer hangi rengin sizde daha uyumlu durduğundan emin değilseniz, bir saç stilistine danışabilirsiniz.
 • İçerdiği ağartıcının güçlü kimyasal özelliğinden dolayı sarışın saç boyası, zaten hasarlı olan saçlar için özellikle zararlıdır. Bu nedenle saçınızı sarıya boyamadan önce sağlık olduğundan ve hasar görmediğinden emin olunuz. Sarışının çoğu tonlarının genellikle zeytin ya da koyu tenli insanlarda doğal görünmediğini de unutmayınız.

Uyarılar

1- Saçınızı ilk kez boyattığınızda bunu tek başınıza yapmamanız önerilir. İlk boyamayı bir kuaför veya saç stilistinin yapması daha iyi olacaktır.

2- Çok sık boyamanız saçlarınıza zarar verebilir. Eğer son zamanlarda boyadıysanız tekrar boyamak için en az iki hafta daha bekleyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ÜNLÜ SANATÇILARIMIZDAN GÜZELLİK SIRLARI
Bunları Yapanlar Güzelleşiyor
Akneleri Azaltmak İçin Soğuk Krem
SAÇ BÜYÜMESİNİ TEŞVİK EDEN ŞİFALI BİTKİLER
Ciltteki Çizgiler Nasıl Geçer
ELLERİN BAŞKENTİ TIRNAKLAR VE BAKIMI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.