DOĞUM AĞRISI NASILDIR?

Doğum ağrısı kadından değişiklik gösterebilir. Hafif dereceden orta dereceye kadar değişiklik gösterebileceği gibi bazı kadınlarda görülmeyebilir de.

Doğum ağrısı, gebe kalmayı düşünen kadınlar için ciddi bir caydırıcılık sebebidir. Televizyonda konu edinilen doğumun zor sahneleri, bağırışlar, haykırışlar gibi sahneler özellikle doğumun negatifliği yönünde psikolojinin gelişimine katkıda bulunmuştur. İster sezaryen isterse de normal vajinal doğum olsun günümüzün geldiği teknoloji ve bilgiler ışığında doğum, son acısız ve rahat olacak şekilde kolaylaştırılmıştır. Bu çerçevede, doğum ağrısını kafaya takacak şekilde abartıp kendi psikolojinizi bozmamalısınız. Unutmayın ki, bozulan psikoloji ve endişeleriniz doğumu kolaylaştırmak yerine daha da güçleştirecek ve fatura size kesilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğumun kolay geçmesindeki önemli bir noktada annenin kültür seviyesidir. Yukarıdaki yazılanları göz önünde bulundurup doğumun zor geçmesi gerektiğini zanneder hatta kendini buna ikna eder ve buna inanır. Bu da ister istemez psikolojik olarak ağrıyı kendi kendine çağırır. Lakin, tersi durumda ise daha bilinçli ve daha sakin olunması ise doğumu ve ağrılarının bertaraf edilmesine katkı sağlar.

Gebeliğin son dönemlerine doğru doğum ağrıları yada doğum sancılarınız sıklaşmaya başlayacaktır. Bu, gebeliğin sadece bir belirtisidir. Gebeliğin diğer belirtiler arasında;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Suyunuzun gelmesi (AÇIK SARI),
  • Hareket zorluğu
  • Lekeli ve mukuslu akıntı
  • Düzenli kasılmalar yer almaktadır.

Gebelikte Suyun Gelmesi

DOĞUM AĞRILARI KAÇA AYRILIR?

Doğum ağrıları yalancı ve gerçek ağrılar olmak üzere iki grupta sınıflandırılmaktadır. Gebeliğin son dönemi ve özellikle de son aylar gebeliğin biteceği işaretler bakımından daha zengindir. Son aylarda başlayan sancılarınız, gebeliğin 6. Ayında itibaren sancılar ile benzerlik gösterebilir. Ve bu durum sizi “yine benzer ağrılardır, dinlenince geçer” yanılgısına düşürebilir.

Oysa ki, durum zannedildiği gibi değildir. Yalancı ağrılar yada kasılmalar ile gerçek sancılar biribirinden farklı özelliklere sahiptir.

Doğum Sonrası Depresyon

DOĞUM AĞRILARI; genelde karında sertleşmeler ile birlikte oluşur. Başlangıçtaki modundan sıyrılarak giderek artan özelliğe sahiptir.

YALANCI SANCILAR GERÇEK SANCILAR
Düzensizdir, sıklaşmaz Düzenli, sıklaşır
Dinlenerek geçer Dinlenmekle geçmez
Artabilir azalabilir, inişli çıkışlıdır Gitgide artar
Ağrı, karnın ön kısmı yada kasıklardadır Ağrı her bölgede eşittir (bel, kasık, karın)
Aniden başlar Aniden başlamaz

DAHA AZ AĞRI VE RAHATLAMA NASIL SAĞLANIR?

Bu dönemde gebelik süresinde yapılabilecek gebelik egzersizleri gerek doğum gerekse de doğum ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur. Vakit varsa yada ortam müsaitse duş alınması rahatlama sağlayabilir. Yine karın, kalça yada bacaklara masaj yapılabilir. Derin derin nefes almak çoğu durumda yararlıdır. Her kadın, gebelik süresinin sonuna gelindiğini anlayabilir ve buna göre yukarıda sıralananlardan biri yada birkaçını yapabilir.

Hamile İken Emzirme

NELER YAPILMAMALIDIR?

  • Yemek yemeyin
  • Fazla sıvı tüketimi yapmayın

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 8.Haftası
Hamilelik Döneminde Ciltte Sivilce ve Lekeler
Gebeliğin 41. Haftası
Bebeğim Doğuyor
Hamile Kalmak Kadar Sonrasında Bebeği Korumak da Önemlidir.
Gebelikte Sabah Bulantıları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.