DOĞUM ÇATLAKLARI
doğum çatlaklarıKadınların çoğunda(%90), doğum sonrası göbek çevresi, göğüs ve kalçalarda şimşek çakma görüntüsünde çatlaklar oluşabilmektedir. Bayanlar için sevimsiz olan bu durum basit yöntemlerle giderilebilmektedir. Çatlakların giderilmesi için ilk yıl en uygun bir zaman dilimidir. İlk evrelerde kırmızı olan çatlaklar daha sonraları ten rengine göre (genelde beyaz) uyumluluk gösterir. Küçük çatlaklar zamanla geçebilmekte fakat büyükleri kendi kendine iyileşememektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇATLAK NEDEN OLUŞUR?

Gebelikte kilo alınması ile birlikte şişmeye başlayan karın gerildiği için çatlaklar meydana gelir. Nasıl ki gerilen bir çarşafta yırtılmalar olabiliyorsa, anne karnı da genişlediğinde yırtılmaya müsait hal alır. Gebeliğin 5- 6. aylarından itibaren karın daha belirgin hale geldiğinden çatlaklar bu aylarda en fazla oranda meydana gelir.

NASIL OLUŞUR?

Derinin orta katmanı olan dermiste meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkar. Dermişte bulunan kollajen ve elastin liflerde oluşan hasarlarda, bu tabakaların yerini fibröz bantlar almaktadır. Fibröz bantlar vücutta çatlak olarak kendini belli etmektedir.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  • Gebede kilonun boyuna göre fazla olması
  • 18 yaşındaki gebelikler
  • Genetik olarak meyilli olanlar

Çatlakların tedavisi var mı?

Sponsorlu Bağlantılar

İlk evre yani kızarıklık evresinde yapılan lazer tedavisi ile belirgin düzelmeler görülebilmektedir. (%50–60) Ama tamamen bir kaybolma söz konusu değildir. İkinci evre yani beyaz çatlaklarda ise Dermaroller veya Fraksiyonel lazer tedavisi ile iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Öte yandan cilt bakımı iyi yapılırsa, kilo kontrol edilirse, spor yapılırsa, meyve ve sebze bol içeren yemekleri yenirse, bol su içilirse, gerginliği azaltan ve cildi yumuşatıcı krem ve yağlar kullanılırsa doğum çatlakları önlenebilmektedir.

Alternatif tedavi olarak ise, çatlakların asgariye indirgenmesi için doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere tedbirler alınabilmektedir. Doğum öncesinde badem, kakao, kayısı, kantaron, zeytin ve çörekotu yağı birebir olarak karıştırılarak yemek sonrası karına sürülür. Bu gayet iyi gelmektedir. Doğumdan sonra meydana gelen cilt çatlakları için ise kakao, gliserin, keten yağı birebir oranda karıştırılır ve çatlayan bölgelere uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yağ Aldırma
Göz Çevresi Bakımı
Yüz Maskesi
ERKEKLER İÇİN ÖZEL YÜZ MASKESİ
Botoks Mucizesi
El Egzaması Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.