Gebeliği önlemek için kullanan ilaçlara doğum kontrol hapları denir. Bu amaçla kullanılan ilaçların içindeki maddeler çoğu zaman progesteron ve östrojen hormonlarıdır. Bu ilaçlar reversibl (geri dönüşümlü) şekilde hamileliği engeller. Etkilerini fsh ve lh hormonlarını baskılayarak gösterirler. İlacın sürekli olarak aynı saatte kullanılması gerektiğinden, ağız yolu dışındaki uygulanan doğum kontrol hapları, uygun değildir.

Fakat bazen ağız yolundan alınan ilaçların işe yaramadığı veya yetmediği durumlarda diğer doğum kontrol yöntemleri denenmektedir. Örn: İğne yolu ile hastaya hormonların enjekte edilmesi. Doğum kontrol hapları, diğer yöntemler arasında en güvenli yöntemlerden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Fakat ilaçların düzensiz kullanımı ve diğer nedenlerle bazı zamanlar istenmeyen nedenler ortaya çıkabilir. Doğum kontrol hapları, her gün doktorun veya eczacının belirlediği saatte kullanılmalıdır.

İlacın geç alındığında hemen ilaç alınmalı ve ilacın düzenine göre aynen devam edilmelidir. İlacın alınmaya başladığında, ilk 1 hafta korunmasız ilişkiye girilmemesi hamile kalma ihtimaline çok düşürmektedir.

Doğum kontrol haplarının görünümleri

Doğum kontrol ilaçların çeşitleri;

Mini hap: İçinde sadece çok az miktarda projestin hormonu bulunur. Bu düşük miktardaki, projestin adetin düzenini değiştirmez. Adet sırasında kanama miktarını ve kanamanın uzunluğunu etkileyebilirler. Vajinaya giden yoldaki mukus tabakasının kalınlaştırarak etkisini gösterirler. Mini hap kullanan kişilerde, dış gebelik ihtimali yüksektir, çünkü etkilerini diğer ilaçlara göre vajinada daha ileride gösterirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Mini hap uygulaması henüz Türkiye’de standart olarak kullanılmaktadır. Sadece östrojene alerjisi olan kişilerde yurtdışından ithal getirilerek uygulanmaktadır. Mini hap özellikle östrojen hormonun dışardan alınımında istenmeyen etkiler oluşan kişilerde kullanılır.

Mini hap uygulamasında, hamilelik ihtimali diğer ilaçlara göre daha yüksektir. Kullanımında ise; Adetin ilk gününden başlayarak, düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Kombine haplar: Kombine haplarda, östrojen ve projestin hormonları kombine bir şekilde hastaya verilir. En güvenilir doğum kontrol ilaçlarından biridir. En az yan etkisi olan ilaçlardan biridir. Çoğu zaman sadece, adet sırasında kanama miktarını değiştirir. Kombine doğum kontrol hapı olarak da bilinirler.

Doğum kontrol haplarının faydaları nelerdir?

 • Bazı kişilerde çok fazla olan adet kanamasını azaltırlar.
 • Yumurtalık kanserinin daha az görülmesini sağlarlar.
 • Yumurtalık hastalıklarının risklerini azaltırlar.
 • İstenmeyen hamilelikleri önlerler.
 • Cinsel ilişki sırasındaki endişe ortadan kaldırırlar.
 • Dış gebelik ihtimalini düşürürler. (Mini hap hariç)

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

 • Aşırı fazla alınan östrojen hormonu bazı hastalarda dolaşımda bozukluğa neden olabilir.(Ağızdan alınan doğum kontrol haplarında, bu yan etki daha az görülür)
 • İlk kullanılmaya başladığında, adet sırasında kanamada düzensizliklere neden olabilmektedir.
 • Eğer hamile iken kullanıldıysa, ilaç bebeğe teratojenik etki yaparak istenmeyen etkenler ortaya çıkarabilir.
 • Kilo artması: Sebebi bazı ilaç türlerindeki hormonların iştahı arttırmasıdır. Özellikle mini hapın kilo arttırıcı etkisinin daha fazla olduğu düşünülmektedir.
 • Kullanılmaya ilk başladığında diğer istenmeyen yan etkiler görülebilir. ( Baş dönmesi ve ağrısı vs. )

Etiketler: doğum kontrol hapları nedir, doğum kontrol haplarının faydaları, doğum kontrol haplarının yan etkileri, doğum kontrol hapı çeşitleri

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Kısırlık Testleri Nelerdir?
BAKİREYİM, GEBE KALIR MIYIM?
Sarı Renkli Vajinal Akıntı
Meme Kanseri İçin Radyoterapi
Kronik Pelvik Ağrı
Vajinal Akıntı Fazlalığının Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.