DOĞUM KONTROL HAPLARI KİLO ALDIRIR MI!
Bilindiği gibi doğum kontrol hapları prezervatif yada kondom adı verilen korunma yönteminden sonra en sık başvurulan kadın korunma yöntemidir. Doğum kontrol haplarının çeşitli faydası ve yan etkileri bulunabilir. İçeriğindeki hormon benzeri maddeler sayesinde %98 oranında gebeliği önleyici etkisi bulunmakta, adet periyodunu düzene sokmakta yanısıra regl sancılarını azaltabilmektedir.

Doğum kontrol hapları (oral kontraseptif (OK veya OKS)) ile ilgili olarak kilo aldırır mı? yönünde fazla sayıda araştırma yoktur. Ama, kullanan çoğu bayandan edinilen bilgiler ve bazı araştırmalara göre doğum kontrol hapları şişkinliğe sebep olabiliyor. Dikkat edilirse kilo aldırıyor demiyoruz. Çünkü çoğu durumda doğum kontrol haplarının bırakılması mevcut şişkinliğin gitmesini ve eski formunuza kavuşmanızı sağlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

METABOLİZMANIZ ÖNEMLİ!!!!!
Taki, şu ayrıntıyı atlamamak da gerekiyor. Doğum kontrol haplarının kullanımızdaki iştah durumunuz, egzersize ayırdığınız zaman yada yaşınız da kilolarınızın kalıcı olmasını sağlayan önemli köşe taşlarıdır. Doğum kontrol haplarının kullanımı esnasında yukarıda sıralanan faktörlere bağlı olarak kilo alımı da olabilir. Hemen bu kilo alımını doğum kontrol haplarına bağlamak doğru bir düşünce değildir.

Ayrıca, bir bayan hiç doğum kontrol hapı kullanmasa dahi yaş ve genel vücut metabolizmasına bağlı olarak kilo alabilmektedir. Her ne sebeple olsun kilo alımlarını önlemek için karbonhidrat ve yağ bakımından hassas bir diyet, sebze ve meyve alımına özen gösterilmesi ve hayatın her evresinde uygun egzerizlerin yapılması çok önemlidir. Hemen şunu da burada belirtmek istiyoruz. Son zamanlarda yapılan çoğu araştırmanın sonuçlarına göre doğum kontrol hapları hiç kilo aldırmıyor. Hatta araştırmacılara göre dengeli beslenme ve bu hapların kullanı yolu ile kilo verebilmek dahi mümkün görünüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum kontrol haplarının şişkinliğe yada vücudu şişirdiğini belirttik biraz önce. Bu şişkinlik, doğum kontrol haplarının vücutta hafif su tutma özelliğinden kaynaklanır. Haplar bırakıldığında tutulan su geri kaybedilir. Doğum kontrol haplarının kilo alımına sebep olması yönü bu şekilde izah edilebilir- ki kilo aldırması ise yılda ancak 1-2 kilo artışı şeklindedir. Yani düşündüğünüz gibi aşırı bir kilo artışı değil. İlaveten bu kilo artışı da kişiden kişeye değişebilir. Tamamen sizin vücut yapınız ve özelliğinize bağlıdır. Bir diğer faktör ise doğum kontrol haplarındaki progesteronun bazı kimselerde iştah artışına yol açtığı yönündedir. Bu nedenle, eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız -gebeliği önleme adına- bazı fedakarlıklar yapmak zorundasınız (iştah kontrolü, egzersiz gibi).

Doğum kontrol haplarının kilo aldırmadığını destekleyen önemli bir bilgi de bu hapların kalori içermediğidir. Alınan fazla kalorinin vücutta yağ olarak depolandığını unutmayınız.Yani günlük olarak almış olduğunuz kalori yada enerji miktarını artırmış olmamaktadır. Şimdi!! Sizce, kalori içermeyen bir şey nasıl kilo aldırabilir. Doğum kontrol haplarındaki östrojen ise sadece vücuttaki yağ hücrelerini genişletiyor, sayılarını artırmıyor. Bu da yine doğum kontrol haplarının kilo aldırmadığını destekliyor.

DİKKAT!!!
Doğum kontrol haplarının kilo aldırmasından ciddi şekilde endişe ediyorsanız size şöyle bir tavsiyemiz var. 4 aylık kilo kontrolü yapmanız, doğum kontrol haplarının size olan etkisini öğrenmeniz için yeterli. Bu sürenin sonundaki durumunuza bakılarak ya devam edebilir veyahut bırakabilir yada korunma yönteminizi değiştirebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebe Kalma İhtimali Nasıl Artırılabilir
Gebe Kalma Günleri
Spiral Kullanan Gebe Kalır Mı
Gebe Kalmak İçin Kaç Sperme İhtiyaç Vardır
Hamilelik Döneminde Ciltte Sivilce ve Lekeler
Hamilelikte Adet Görülür mü?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.