DOĞUM KONTROLÜ

Öncelikle şunu söylemeliyim ki doğum kontrolü hiç çocuk yapmamak demek değildir. Eşler mutlu ve huzurlu bir yuva için mutlaka çocuk yapmalı ve o sevgiyi mutlaka tatmalıdırlar. Bu sebeple doğum kontrolü, bir ailenin istediği kadar çocuk yaptıktan sonra “ bu kadarı yeter” dediği veya evliliğin ilk zamanlarında herhangi bir nedenle çocuk yapmanın uygun olmadığı zamanlarda eşlerin başvuracağı bir yöntem olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu arada hiçbir doğum kontrol yöntemi yüzde yüz garantili değildir. Çeşitli doğum kontrolü yöntemleri vardır. Doğum kontrolü erkeklerin korunmasıyla yapılabileceği gibi kadının korunmasıyla da gerçekleşebilir.

Önemli olan erkeğin veya kadının korunması değil bilinçli bir doğum kontrolü uygulamaktır. Çünkü bilinçsizce yapılan doğum kontrolü özellikle kadınlarda ciddi sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple korunmaya karar vermiş olan eşler öncelikle doğum kontrol yöntemlerini bilmeli ve kendileri için en sağlıklı korunma yöntemini seçmelidirler.

DOĞUM KONTROLÜ ÇEŞİTLERİ

Bu yöntem bilinen en eski doğum kontrol yöntemidir. Erkek eşi ile birleştiği zaman tam meninin geleceği sırada çekilerek dışa boşalır. Dini literatürde buna “azl” denir ve caiz sayılır. Sağlık yönünden herhangi bir sakıncası olmamakla beraber dışa boşalmanın bazı sakıncaları vardır. Erkek boşalma anını tam kontrol edemeyip içe boşalabilir. Ayrıca ilişki sırasında erkek farkında olmadan damla damla meni akıntısı olabilir. Bu sebeple yüzde yüz etkili bir yöntem değildir. Yapılan araştırmalar dışa boşalma yöntemiyle korunan yüz aileden yirmisinin çocuk sahibi olduğunu göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

TAKVİM USULÜ 

Takvim usulü ile korunma doğum kontrol yöntemleri içinde en ideal olanıdır. Çünkü eşler bu yöntemle sağlıklı bir ilişki yürütebilirler, ayrıca herhangi bir ilaç kullanmasına da gerek yoktur. Takvim usulü ile korunmak için öncelikle kadının adet takvimini iyi bilmesi gerekir.  Çünkü 28 günlük bir adet periyodunda dört ayrı dönem bulunmaktadır. Eşler bu periyoda dikkat etmeli ve hamilelik olayının gerçekleşmeyeceği tehlikesiz günlerde ilişkiye girmelidirler. Doğum kontrolünde takvim usulü olarak adlandırılan bu günler şu şekildedir.

1–6. günler kanamalı dönem. Bu dönemde kadın adet görüyordur, kesinlikle ilişkiye girilmez. Sağlık açısından sakıncalıdır ve dinen haramdır.

7–9. günler tehlikesiz birinci dönem. Bu dönemde ilişkiye girilebilir ve tehlikesizdir. Çünkü bu günlerde yumurtalıklar yeni yumurta üretmektedir.

10–17. günler, yumurtanın döllendiği yani hamilelik ihtimalinin bulunduğu dönem. Bu dönemde yumurtalar olgunlaşmıştır. İlişkiye girildiği takdirde çocuk yapma olasılığı yüksektir.

18–28. günler, tehlikesiz ikinci dönem. Bu dönemde de ilişkiye girilebilir. Yumurtalar bozulmaya başladığı için hamilelik olayı gerçekleşmez.

Eşler doğum kontrolü için yukarıdaki takvime dikkat ederlerse korunmuş olurlar. Takvim usulü ile korunurken önemli olan tehlikesiz dönemlerde ilişkiye girmektir.

Takvim usulü ile korunmak için kadının düzenli adet görmesi gereklidir. Aksi takdirde bu usul geçerli olmayacaktır.

SPERM ÖLDÜRÜCÜLER

Bir başka doğum kontrol yöntemi de spermleri öldürmek amacıyla köpük, merhem, tablet gibi kimyevi maddeler kullanmaktır. Bu maddeler rahim yoluna boşaltılır erkek üreme hücrelerini öldürerek yumurta ile buluşmasını önler.

Ancak her birinin kullanım şekli farklıdır. Bu Doğum kontrolüne başvuracak kişiler maddelerin nasıl kullanılacağını ambalajının içindeki prospektüste bulabilirler.

Sperm öldürücülerin çoğu birleşmeden bir saat önce kullanılır. Ancak bu yöntemin de iddia edildiği gibi kesin bir koruyuculuk garantisi yoktur.

Doğum kontrolünde birleşmenin hemen arkasından rahim yolunun basınçlı su ile yıkanması da yine kullanılan bir yöntemdir. Bu iş için imal edilmiş lavaj torbaları ve lavaj pompaları mevcuttur. Bu tekniğin de fazla garantisi olduğu söylenemez. Lavaj suyuna katılacak koruyucu bir madde her ne kadar korunma olasılığını artırsa da fazla garantisi yoktur.

PREZERVATİF

En çok başvurulan Doğum kontrolü yöntemlerinden biridir. Prezervatif erkek tarafından, birleşmeden hemen önce, penis üzerine geçirilen plastik bir torbadır. Eczanelerde, marketlerde, sağlık ocaklarında kolaylıkla bulunabilir.

Bu yöntem öncekilere göre daha garantilidir ancak yırtılma ve sıyrılma gibi riskler de taşımaktadır. Prezervatifin yırtılması sonucu gebe kalınması nadiren de olsa karşılaşılan bir durumdur. İşte bu risk göz önünde bulundurularak sperm öldürücü etkisi olan prezervatifler imal edilmiştir.

Bu tip prezervatiflerin bulunamaması halinde, rahim yoluna boşaltılacak bir sperm öldürücü ile birlikte de kullanılabilir…

Prezervatif kullanmanın başka olumsuz tarafları da bulunmaktadır. Özellikle hassas mizaçlı kadınlarda alerjik rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca birleşme sırasında kadınlara rahatsızlık vermekte birleşmeden yeterli haz almalarına mani olmaktadır.

Erkekler de prezervatif kullanarak ilişkiye girdiklerinde yeteri kadar hissedememe sorunu yaşamaktadırlar. Böyle olunca da ilişki ilişki olmaktan çıkmakta yorucu bir spor haline dönmektedir.

Eşler eğer prezervatif kullanarak korunmayı düşünüyorlarsa; risklerini ve yeteri kadar haz alınamayacağını göz önünde bulundurmaları gerekir.

RAHİM İÇİ ARAÇLAR

Rahim içi araçlar çok başvurulan bir doğum kontrol yöntemi değildir. Rahim içi araçları Diyafram ve spiraller olarak iki guruba ayrılabiliriz.

 Rahim içi araçlar mekanik korunma araçları olduklarından hassas bünyelerde alerji ve kanamalara yol açabilmektedir. Tercih edilmeme sebepleri de genellikle bu alerjik reaksiyonlardır.

Rahim içi araçlar doktor tarafından takılmaktadır. Hangi rahim içi araç kullanılacağına da yine doktor karar vermektedir. Belli bir süre kullanılıp daha sonra çıkarılabilirler. Rahim içi araçların en önemli yan etkisi rahim içinde yaraya neden olmasıdır.

DOĞUM KONTROL HAPLARI

Doğum kontrol hapları değişik isimler altında imal edilmekte ve eczanelerde satılmaktadır. Haplar kadın tarafından kullanılır. Etkili bir korunma yöntemidir. Doğum kontrol hapları içerisindeki östrojen ve progesteron hormonları vasıtasıyla dişi üreme hücresi oluşumunu engellemektedir. Yani yumurta üretimi olmadığı için gebe kalınmamaktadır.

Doğum kontrol hapları genellikle 21’li tabletler halinde satılır. Her gün bir tane alınarak uygulanır. Tabletler bittikten sonra bir hafta istirahat edilir. İstirahat süresince yine doğum kontrol haplarıyla birlikte satılan vitamin ve demir ihtiva eden haplar kullanılır. Bu haplar doğum kontrol haplarıyla karışmaması için değişik renklerde üretilmektedir.

Etkili bir koruyucu olan doğum kontrol haplarının ne yazık ki tehlikeli yan etkileri vardır.

Doğum kontrol hapları kimler kullanmamalıdır?

 • Karaciğeri bozuk veya yaralı olanlar.
 • Epilepsi hastalığı olanlar (sara nöbeti geçirenler)
 • Kalp hastalığı olanlar
 • Tiroit bezi (guatr) hastalığı olanlar
 • Yaşı otuz beşten yukarı olanlar
 • Emziren anneler
 • Migreni olanlar
 • Hamileliği kesinleşmiş olanlar
 • Ameliyat gerektiren hastalığı olanlar
 • Devamlı rahim akıntısı olanlar.
 • Adet düzesizliği olanlar
 • Hiç doğum yapmamış olanlar
 • Sigara ve alkol kullananlar
 • Agresif kişiler
 • Astımı olanlar, varisi olanlar, kansızlık çekenler
 • Böbrek hastalığı olanlar ve çok şişman olanlarda doğum kontrol hapları kullanılmamalıdır.

Görüldüğü gibi doğum kontrol hapları ancak hiçbir sağlık sorunu olmayanlarda kullanılabilmektedir. Bütün bunlar göz önüne alınırsa doğum kontrol hapları çok uygun bir yöntem sayılmaz.

Doğum kontrol haplarının sağlıklı kadınlar üzerinde de bazı yan etkileri vardır.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir? 

Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda şu yan etkiler görülebilmektedir. 

 • Adet düzensizliği veya hiç adet görememe
 • Baş ağrısı, bunalım.
 • Rahim akıntıları
 • Göğüslerde şişlik ve ağrı
 • Kalp çarpıntısı, damar tıkanıklıkları
 • Kan basıncında artış
 • Yüzde görülen lekeler
 • Beyin kanaması ve felç riski
 • Böbrek rahatsızlıkları ve hazımsızlık
 • Safra kesesinde taşların ortaya çıkması, gibi oldukça riskli ve tehlikeli yan etkileri göz önüne alındığında doğum kontrol hapları uzak durulması gereken bir doğum kontrol yöntemidir.

Eğer illa ki bu yönteme başvurulacaksa mutlaka bir hekim kontrolünden geçmeli ve rastgele doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lohusalık
Gebeliğin 6.Haftası
Gebeliğin 36. Haftası
Doğum Kontrol Haplarının Zararları
Doğum Kontrolü
Gebelikte Sabah Bulantısı Nasıl Önlenir? Tedavisi Var mı?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.