DOĞUM ÖNCESİ BAKIMDoğum Öncesi Bakım

Birinci üç aylık dönem:

Gebelik ve gebelik bakımının bir arada gitmesi ve bir arada bulunması önemlidir. Özellikle ilk üç aylık dönemde doğum öncesi bakım kavramının içerisinde Kan testleri, fiziksel muayene ve yaşam tarzı değişiklikleri gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum öncesi bakım sağlıklı bir gebelik için en önemli hususlardan biridir. İster devlet hastanesi olsun, ister özel hastane olsun isterse de kişisel özel doktorunuz olsun, hangisini seçerseniz seçin doğum öncesi bakım olmazsa olmazdır.

İlk muayene

Hamile olduğunuzu düşündüğünüz zaman doktorunuza ilk muayenenizi yapmanız gerekir. Bu konuyu ihmal etmemelisiniz ve gecikme verirsiniz. Bir randevu zamanı ayarlayıp doktorunuza görünün. Doktorunuz ilk muayene sırasında size muhtemel birkaç soru soracaktır. Bunlar arasında ilki muhtemelen tıbbi geçmişiniz olacaktır. Doktorunuz adet döngünüz,  jinekolog geçmişiniz, daha önceki gebelikleriniz,  kişisel ve aile öyküsü, kullanmış olduğunuz reçeteli veya reçetesiz ilaçlar, sigara içilmesi alkol ve Kafein tüketimi yaşam tarzınız, aile içi şiddet, kürtaj yaptırmış olma durumunuz, daha önceden kullanmış olduğunuz ilaçlar  gibi birçok konuda ilk ziyaret olduğu için doktorunuz sizden bilgiler edinmek isteyecektir. Bunların yanında ailenizde veya diğer yakın çevrenizle paylaşmaktan çekindiğiniz ve sadece doktorunuza paylaşacağınız bazı hususları da yine konuşabilirsiniz. Bunun doktor hasta gizliliği içerisinde kalacağından emin olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İlk trimester bitiş tarihi

Çok az kadın daha önceden öngörülen tarihte doğum yapar. Yine de doğum yapılacak zamanın bilinmesi bu tarihe göre bazı planlamaların yapılması açısından önemlidir. Çünkü doğum tarihinin belli olması kalan süre açısından, bebeğin gelişiminin ve gebelik sürecinin takip edilmesi açısından ayrıca bu süreçte bazı test ve prosedürleri gerçekleştirilmesi açısından da önemlidir. Doktorunuz ilk üç ayın bitimine kalan süreyi hesaplama için sizden son adet döngünüzün ne zaman başladığını öğrenecek ve yedi gün ekleyip 3 ay geriye doğru sayacaktır. Doğum tarihi genellikle son adet döneminin ilk gününden itibaren yaklaşık 40 hafta olmaktadır. Bu tarihin  teyit edilmesi için sağlık kuruluşlarında genellikle ultrason kullanılmaktadır.

Fiziksel muayene

Doktorunuz boyunuz ve kilonuz yardımıyla Vücut kitle endeksinizi hesaplayacaktır. Vücut kitle indeksiniz ortaya çıktıktan sonra gebeliğinizin sağlıklı bir kiloda ilerleyebilmesi için ideal kilonun neresinde olduğunuza bakılır. Gebelik sırasında önerilen vücudun ideal kilosunda olmasıdır.

Fiziksel muayene sırasında Ayrıca tansiyonunuz, kalp atım hızınız ve nefes alış verişiniz de  fiziksel muayeneye dahil edilir. Bu testler ile daha önce teşhisi konmamış altta yatan hastalıklarınızın olup olmadığına bakılır.

Fiziksel muayene sırasında ayrıca vajina ve rahim girişinde kontrol edilir. Serviks ve Rahim boyutundaki değişiklikler gebeliğin hangi aşamada olduğu konusunda bilgi verir. Son tarama üzerinden ne kadar vakit geçtiğine bağlı olarak rahim ağzı kanseri açısından da muayene gerçekleştirmiş olacaktır.

Laboratuvar testleri

Gebelik sürecinde ilk muayene sırasında istenilecek kan testleriyle aşağıdakileri ne bakılır:

– Kan tipinin kontrol edilmesi: Bu işlemde Rh faktörü kullanılır. Rh faktörü kırmızı kan hücrelerinin üzerinde bulunan Kalıtsal özellik taşıyan özel bir proteindir. Eğer annenin Rh faktörü negatif ve bebeğin babasının Rh faktörü pozitif ise, gebeliğin daha özel bir özen ile kontrol edilmesi gerekir.

– Hemoglobinin ölçülmesi: Hemoglobin hücreleri vücudun diğer bölgelerine akciğerlerden oksijen taşıyan ve aynı zamanda bu hücrelerden akciğere karbondioksit taşıyan demir açısından zengin bir protein türüdür. Hemoglobin eksikliğinde anemi isminde ve kırmızı kan hücreleri eksikliği olan bir sorun ortaya çıkmaktadır.

– Bazı enfeksiyonlara karşı bağışıklığın kontrol edilmesi:  Bu enfeksiyonlar arasında genellikle kızamıkçık ve suçiçeği yer alır. Aşılama veya doğal bağışıklık olmaması durumunda bu tür enfeksiyonların kan testi ile ortaya çıkması muhtemeldir.

– Diğerini enfeksiyonların kontrolü: Hepatit B, sifiliz, gonore, klamidya, ve AIDS’e yol açan HIV gibi çeşitli diğer enfeksiyonları tespit etmek için de kan testleri yapılır. Enfeksiyon belirtileri için idrar testiyle yapılacaktır.

Fetal anormallikler için tarama testleri

Gebelik öncesi testler Bebeğinizin sağlığı hakkında çok önemli bilgiler edinilmesini sağlar. Bu nedenle hastanelerin tümünde kan testleri, diğer tarama testleri ve gerektiğinde ultrason ile fetal anormallikler tespit edilmeye çalışılır.

Yaşam tarzı zorluklarıdoğum öncesi bakım nasıl olmalı

Doktorunuz doğru ve yeterli beslenme ile gebelik öncesi almanız gereken vitaminler hakkında size önerilerde bulunacaktır. İlk muayene sırasında gebelik esnasında cinsel ilişki ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri hakkında doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca gebelik sırasında çalışma hayatınız ve kullandığınız ilaçlar hakkında da sormak istediğiniz sorular olabilir.

 Eğer sigara içiyorsanız bırakma konusunda doktorunuzun önerilerini dinleyiniz.

Doğal gebelik rahatsızlıkları

Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren anne vücudunda değişikliklerin olması normaldir. Bunlar arasında  memelerin daha hassas hale gelmesi ve şişmesi, sabah bulantıları ve kusma yaygın şekilde görülebilir. Eğer sabah bulantıları şiddeti geçiyorsa bir sağlık kuruluşuna görünmeniz önerilir.

İkinci üç aylık dönem (trimester) ziyaretleri

Birinci 3 aylık gebelik dönemi sırasında planlanan 4 haftalık doktor ziyaretlerinin ikinci üç aylık dönemde daha kısa aralıklarla yapılması istenebilir. Bu ziyaretler sırasında Doktorunuz, kilonuzu tansiyonunuzu kontrol edecek ve değerlendirmelerde bulunacaktır.

Birinci üç aylık dönemin sonlarına doğru yani gebeliğin yaklaşık 12. haftasında falan, Bebeğinizin kalp atışlarını doppler ultrasonu ile duyabilirsiniz. Unutmamalısınız ki kadın doğum uzmanları sizin gebelik sırasında süreci daha sağlıklı bir şekilde geçirmeniz için vardır. Gebelik öncesi doktor ziyaretlerinizin bir kısmı kendinizi rahatsız ve endişeli hissettiğiniz zamanlara denk gelebilir.

Konuşmaya utandığınız konularda bile doktorunuza danışmaktan çekinmeyiniz.  Günümüzün gelişen teknolojik imkanları ve artan sağlık hizmetleri sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için yeterince avantaj sağlamaktadır. Ebeveynlere düşen görev ise doktor kontrollerini zamanında ve ihmal etmeden yaptırmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 22. Haftası
Çocuklarla İnatlaşmadan Söz Dinletme
Bebeklerde 9/12 Ay arası beslenme
Bebekte Vitamin Eksikliği
Pişik
Yaygın Bebek Döküntüleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.