PRENETAL (DOĞUM ÖNCESİ) VİTAMİNLER

Sağlıklı bir diyet, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almanın en iyi yoludur. Ancak sağlıklı bir diyet ile besleniyor olsanız bile, aldığınız besinlerdeki mineral ve vitaminler vücudunuz için yetersiz kalabilir. Eğer hamileyseniz, bu durumda almanız gereken vitamin ve mineral miktarı daha da artmaktadır. Bu nedenle hazır tabletler şeklinde mineral ve vitamin takviyeleri ile vücudun bu açığı kapatılmaya çalışılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Prenatal vitaminlerin alınan normal vitaminlerden farklı tarafı nedir? 

Prenatal vitaminler genellikle yetişkinler için sunulan standart multi vitaminlerden daha fazla folik asit ve demir içerirler. Bunun nedenleri şunlardır:

Folik asit nöral tüp noksanlıklarını önlemeye yardımcı olur. Nöral tüpler bebeklerde beyin ve omuriliği oluşturan nörolojik yapılardır. Bu yapılarda oluşacak eksiklikler beyin ve omurilikte ciddi anormallikler oluşturabilir. Bu nedenle anne vücudunun folik asit bakımından yeterli bir şekilde beslenmesi gerekir.
Demir minerali bebeğin büyüme ve gelişimini destekler. Demir ayrıca sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin yetersiz olduğu bir durum olan anemiyi de önlemeye yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunlara ek olarak, bazı araştırmalar Prenatal vitaminlerin düşük doğum yapma riskini azalttığını da göstermektedir.

Diğer bazı belirli besinlerle de beslenmeye gerek var mı?

Standart Prenatal vitaminlerde bebeğin beyin gelişimini sağlayan “omega-3” yağ asitleri bulunmaz. Eğer balık alamıyorsanız ya da balık tüketmeyi sevmiyorsanız, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin diğer besinlerle beslenmeye çalışmanız ya da doktorlar tarafından önerilen Prenatal vitaminleri takviye olarak almanız önerilir.

Kalsiyum ve D vitaminlerinin alınması da çok önemlidir. Özellikle bebeğinizin kemiklerinin hızla büyüdüğü ve güçlenmeye başladığı üçüncü üç aylık dönemde bu mineral ve vitaminlerin yeterince alınması gerekir. Aldığınız doğum öncesi vitaminlere ek olarak, D vitamini bakımından zengin besinlerle beslenmeniz ve kalsiyum bakımından zengin süt ve süt ürünleri tüketmeniz tavsiye edilir. Eğer kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri ile D vitamini kaynağı olan diğer besinleri bazı sebeplerden dolayı tüketemiyorsanız, doktorunuzda bu mineral ve vitaminleri alabileceğiniz besin takviyesi önerisi alınız.

Hangi marka Prenatal vitamin en iyisidir?

Prenatal vitaminler neredeyse her eczanede reçetesiz olarak satılmaktadırlar. Hangi markayı alacağınız sizin tercihinize kalmıştır. Ancak alacağınız Prenatal vitaminlerin genellikle şunları içerdiğine dikkat ediniz.

• Folik asit – 400 ila 800 mikrogram arası
• Kalsiyum – 250 miligram
• Demir – 30 miligram
• C Vitamini – 50 miligram
• Çinko – 15 miligram
• Bakır – 2 miligram
• B6 Vitamini – 2 miligram
• D vitamini – 400 uluslararası birim.

Unutulmamalıdır ki, Prenatal vitaminler diğer besinlerin yerini tutmaz. Tamamlayıcı besinler olarak kullanılabilirler. Prenatal vitaminler, ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin yüzde 100’ünü karşılamak zorunda değildir. Durumunuza bağlı olarak, sağlık kuruluşu belirli besinlerden de yüksek dozlarda alınmasını önerebilir. Eğer nöral tüp noksanlığı olan bir bebek dünyaya getirdiyseniz, doktorunuz folik asit düzeyi yüksek olan, örneğin 4 miligramlık bir folik asit takviyesi önerebilir. Folik asit takviyesi gebelik öncesinde ve sonrasında verilebilir.

Prenatal vitaminlere ne zaman başlamalı?

Prenatal vitaminlere başlamanın en uygun zamanı vitaminlere gebelik öncesinde başlamaktır. Bebeğin beyin ve omuriliğini oluşturan nöral tüpü, gebeliğin ilk ayında gelişmeye başlar. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra da başlayabilirsiniz.

Vitaminleri yutmakta zorlanıyorsanız ne yapmalısınız?

Eğer standart Prenatal vitaminleri yutmada sıkıntı yaşıyorsanız, çiğnenebilir çeşitlerini deneyebilirsiniz ya da varsa diğer çeşitleri hakkında doktorunuza danışınız.

Prenatal vitaminleri ne kadar süreyle almak gerekir?

Gebeliğiniz boyunca Prenatal vitaminleri almanız önerilir. Eğer emziren bir anne iseniz, sağlık kuruluşunuz bebek doğduktan sonra da vitamin almaya devam etmenizi tavsiye edebilir.

Prenatal vitaminlerin herhangi bir yan etkisi var mı?

Bazı kadınlarda Prenatal vitaminler alındıktan sonra mide bulantısı görülmektedir. Eğer böyle bir durum gelişirse, vitaminleri yemeklerle birlikte ya da gece yatmadan önce alınız.

Bazı durumlarda, doğum öncesi vitaminlerin içindeki demir minerali kabızlığa neden olabilmektedir. Kabızlığı önlemek için:

• Bol bol sıvı tüketin.
• Diyetleriniz daha fazla lif içersin.
• Günlük rutin olarak fiziksel aktiviteler yapmaya çalışın.
• Eğer kabız iseniz doktorunuzdan dışkı yumuşatıcı ilaç kullanımı için öneri alınız. 

Eğer belirtilen ipuçları yardımcı olmadıysa, diğer başka seçenekler için doktorunuzdan yardım isteyiniz. Bazı başka Prenatal vitamin, folik asit, D vitamini, kalsiyum ya da demir takviyesi almanız da önerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Altını Islatma (Gece İşemesi)
Bebeğime Neler Oluyor
Bebeklerde Pamukçuk
Çocukta Gelişim
Bebeklerde Uyku Düzeni
Gebeliğin 25. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.