GEBELİK SONRASI ADET
Emzirme döneminde tekrar hamile kalan birçok bayana rastlamışsınızdır veya duymuşsunuzdur. Peki, halk arasında yaygın bir inanış olan “süt bebeği korur” düşüncesi doğru mu? Bebek doğduktan sonra ne kadar süre korunmadan ilişkide bulunulabilir? Bu ve benzeri soruları siz değerli okuyucularımız araştırdık ve yazdık.

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirme Döneminde Korunmadan İlişki
Emzirme döneminde korunmadan ilişkiye girmek yanlıştır. Emzirme döneminde yumurtlama baskılanır, yani yumurtlama olmaz. Fakat bu durum kadından kadına değişir. Emzirme düzenli olarak yapılırsa (günde 5 defa yaklaşık 10 dakika) ilk 6 ayda hamile kalma ihtimali yüzde 2′nin altındadır. Fakat düzenli emzirme yapıldığı halde 6–8 haftada yumurtlama başlayabilir ve bu nedenle de regl görmeden hamile kalınabilir.

Ne zaman adet görülebilir
Kadından kadına değişebilmektedir. Emzirme döneminde 6. Haftada görülebildiği gibi 1 yıla kadar da uzayabilir. Emzirme dönemi ilk kanamayı geciktirmektedir. Tekrar belirtelim. Adet görülmemesi ilişkinin korunmadan yapılması anlamına gelmez. Aksine reglin gecikmesi, hamile kalma riskinin artması anlamına gelir.

Gebelikten sonra eğer kadın bebeğini emzirmiyorsa, regl en erken 2 hafta sonra başlıyor. Ancak ilk regl genellikle düzensiz oluyor. Sezaryen doğum sonrası görülen adet zamanı, normal doğumdan farklı olmamaktadır.

Ne zaman korunmaya başlanmalı
6. haftada yumurtlama başlayabileceğinden gebelikten korunmak için bu haftalarda uygun metotla korunmaya başlanılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl korunmalı
Gebelikten yeni çıkmış anne, hamileliğin verdiği süreçten dolayı bitkin durumdadır. Bu dönemde erkeğin korunma yöntemlerini uygulaması daha isabetli olacaktır. Kadının o yoğun dönemde hap, spiral veya başka bir yöntem kullanması daha risklidir.

Süt bebeği korur
Bu inanış yanlış bir inanıştır. Emzirmek kadının gebe kalmayacağı anlamına gelmez. Emzirme ile doğurganlık bir süreliğine ertelenebilmektedir. Buna göre eşler birbirleri ile ilişkiye girmelidirler. Adet görülmeye başlanması gebe kalınabileceğinin işaretidir.

Emzikli dönemde çocuk istenirse
Emzikli dönemde çocuk istenirse korunmaya gerek kalmadan ilişkiye devam edilebilir. Ama uzmanlar sağlıklı bir bebek ve anne gelişimi için beklenilmesi gereken süreyi 2 yıl olarak ifade etmektedirler. 2 yıldan az sürede kalınan gebeliklerde daha fazla sağlık sorunları ve ölüm olasılığı görülmektedir.

Emzirme adet kanamasını nasıl etkiler
Anne emzirdiği zaman göğüs uçları etkilenmektedir. Bu sayede süt yapımından sorumlu prolaktin hormonu salgısı artmaktadır. Bu hormonun artması ise yumurta oluşumunu sağlayan hormonları baskılamaktadır. Yani düzenli emzirmede, yumurtanın üretildiği foliküller dinlenmeye çekilmekte ve gebelik riski düşmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Ayşegül

    Dogumdan sonra adet olmadim yedi aydir dogum yaptim yaklasik iki aydir korunmuyorum hamile kalma riskim var mi?

    Evet var. Korunmanız daha iyi bir davranış olacaktır. Doğumdan sonra bazı durumlarda uzunca bir süre adet olmayabilirsiniz. Bu tamamen hormonlarınızla alakalı bir durumdur. Süre kişiden kişiye değişir.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 9.Haftası
Gelişmede cinsiyetle ilgili bilgiler
Gebelikte Yorgunluk
Hamilelikte Adet Görülür mü?
Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?
Hamilelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı mı?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.