DOĞUM TARİHİ NASIL HESAPLANIR

Gebe kadınlar hangi gün doğum yapacaklarını doktora gitmeden kendileri de hesaplayabilirler.  Bunun için yapmanız gereken ilk iş, ilk adet kanını gördüğünüz günü kaydetmenizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

 Evet, muhtemel doğum tarihi hesaplamak için son detinizin ilk gününü bilmeniz gerekir. Bu gün doğum tarihinin hesaplanmasında referans kabul edeceğim gündür.

Doğum tarihlerinin hesaplanmasında bir ay 28 gün olarak hesaplanır. Çünkü bir adet periyodu 28 gündür. Bir embriyonun normal gelişimini 280 günde tamamladığı bilinmektedir. Yani bir cenin ana rahminde 280 gün kalır. Tabi burada birkaç gün oynama normal kabul edilmektedir.

 Nasıl hesaplayacağız?

Son adetinizin ilk gününü kaydettiniz. Bu günden üç ay geri gideceksiniz. Sonra bulduğunuz tarihe 7 gün ekleyeceksiniz. Karşınıza çıkan tarih… İşte muhtemel doğum tarihi…

 Bir örnek hesaplama ile tekrar anlatılacak olursa;

Diyelim ki adet kanaması 11 Şubatta başlayan birisi normal adet dönemini geçirdi ve tekrar adet olmadan hamile kaldığını öğrendi. İşte bu tarih referans kabul edeceğimiz tarihtir.

Sponsorlu Bağlantılar

11 Şubattan üç ay geri gidelim. Karşımıza çıkan tarih 11 Kasım olacaktır. Sonra bu tarihe 7 gün ekleyelim. 18 Kasım… muhtemel doğum tarihinizdir…

Çok kolay ve pratik bir hesaplama ile doktora başvurmadan doğum yapacağınız tarihi hesapladınız. Ama siz yine de doktora başvurun çünkü hamilelikte bazı durumlar doğum tarihini öne çekebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum kontrol haplarını kullanması sakıncalı olanlar
Dişlerde Çarpıklıklar
Doğum Sonrası Vücut Şekillendirme
Bebek Kulağı Nasıl Temizlenir
Hamilelikte Mide Bulantısı
DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.