DOĞUMUN AŞAMALARI

Doğum yapılması normal ve doğal bir süreçtir. Bu yazıda doğumun üç aşaması ve bu aşamalarda vücutta meydana gelen değişimler ile doğumun daha rahat nasıl yapılacağı üzerinde durulacaktır.

Her kadının doğum süreci birbirinden farklı olmaktadır. Hatta aynı annenin kendi doğumları arasında bile farklılıklar görülmektedir. Bazı durumlarda, doğum saatler süren bir sorun olmaktadır. Bazılarında ise anne için fiziksel ve duygusal dayanıklılık bakımından bir test olmaktadır. Doğumunuzun nasıl bir seyir izleyeceğini gerçekleşmeden anlayamazsınız. Ancak etkin bir hazırlanma süreci ve uygulanacak adımları önceden bilmek anne için bir avantaj olmaktadır. Doğum için öngörülen üç ana doğum aşaması vardır. Bu aşamalar ve gerçekleşen olaylar aşağıda verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

1. AŞAMA: Latent faz ve aktif faz

Doğumun ilk aşamasında serviks (rahim ağzı) açılması (dilatasyon) ve incelmesi (efasman) gerçekleşir. Serviksin açılması ve incelmesi bebeğin doğum kanalından geçişine izin verecek kadar olmaktadır. Doğumun üç aşaması içerisinde en uzun süren aşaması ilk aşamadır. Bu evre kendi arasında ikiye ayrılır:

A.Latent faz (erken evre):
Latent fazda, serviks genişlemesi başlar. Bu evre sırasında hafif şiddetten orta şiddete kadar kasılmalar hissedilir. Kasılmalar düzenli aralıklarla gelir ve her biri yaklaşık 30 ile 90 saniye arasında sürer. Serviks (rahim ağzı) yaklaşık 4 santimetreye kadar açılır ve açılmaya başladığında vajinada lifli, yoğun, kanlı ve sümüksü bir akıntı fark edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Latent faz ne kadar sürer?

Erken evrenin ne kadar süreceğini kestirmek zordur. Özellikle ilk kez anne olanlar için saatler hatta günler sürebilir. Genellikle sonraki doğumlarda çok daha kısa olmaktadır.

Neler yapılabilir?

Kasılmaların sıklığı ve yoğunluğundaki artış size kalmıştır. Birçok kadın için, erken evre rahatsız edici olmamaktadır. Bu evrede ev işleri yapmak, yürüyüşe çıkmak ya da film izlemek gibi günlük aktiviteleri devam etmek de mümkün olmaktadır. Erken evrede rahatlama sağlamak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz: 

• Duş alın veya banyo yapın
• Rahatlatıcı müzikler dinleyin
• Hafif bir masaj yaptırın
• Yavaş ve derin bir nefes alış verişi yapın
• Duruş pozisyonlarınızı değiştirin
• Su, meyve suyu ya da diğer şeffaf sıvılardan tüketin

• Hafif ve sağlıklı atıştırmalar yapın
• Belinizin alt kısmına buz paketleri kompresi ya da sıcak uygulaması yapın.

B. Aktif evre:

Doğumun başladığı gerçek evre bu evredir. Bu evrede serviks yaklaşık 10 santimetreye kadar genişler. Kasılmalar daha uzun ömürlü, daha güçlü ve daha yakın aralıklarla gerçekleşir. Aktif evrenin sonlarına doğru kasılmalar sanki hiç bitmeyecekmiş gibi gelir ve giderek artan bir baskı hissedilir. Eğer doğum yapacağınız hastaneye henüz gitmemişseniz evrenin bu kısmı gitmenin tam zamanıdır.

Eğer ilk heyecanınız gittikçe azalıyor ve ağrılarınız daha yoğun hale geliyorsa şaşırmayınız.

Aktif evre ne kadar sürer?

Erken evre normal olarak 12 ila 14 saat arasında sürmekteyken, aktif evre genellikle 8 saate kadar sürmektedir. Bazı kadınlar için, aktif evre birkaç saat daha uzun sürebilmektedir. Ancak özellikle daha önce vajinal doğum geçirmiş olanlarda aktif evre süresi çok daha kısa olmaktadır.

Neler yapılabilir?

Aktif evrede doğum ekibinin talimatlarına kulak veriniz. Artan ağrılar ve rahatsızlıklarla mücadelede etkin nefes alışverişi ve gevşeme teknikleri deneyebilirsiniz. Daha önce doğum ile alakalı seminer veya kursa katılmışsanız, öğrendiklerinizi bu aşamada uygulamaya çalışınız.

Aktif evrede rahatsızlıkların giderilmesinde aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz:

• Değişik pozisyonlarda oturun veya yatın.
• Mümkünse salıncaklı bir sandalyeye oturun.
• Ilık bir duş alın ya da banyo yapın.
• Alnınıza serin, nemli bir bez koyun.
• Yürüyüşe çıkın ve derin nefes egzersizleri uygulayın.
• Kasılmalar arasında yumuşak masajlar yapın.

Genellikle “geçiş” olarak adlandırılan aktif evrenin son aşaması çok yoğun ve şiddetli geçebilir. Eğer itme dürtüsü hissediyor ama tam açıklığı sağlayamıyorsanız, sağlık ekibi kendinizi tutmanızı isteyebilir. Çünkü itmenin çok erken yapılması, serviksin şişmesine ya da yırtılmasına neden olabilir. Bu durum da doğumun gecikmesine ve kanamaya neden olabilir. Kasılmalarınız esnasında nefesinizi tutarak ıkınmaya çalışınız. Kasılmalar arasında da nefes alışverişi ile rahatlamaya çalışınız.

2. AŞAMA: BEBEĞİN DOĞUM EVRESİ

Doğumun ikinci aşamasında bebeğin doğma zamanıdır.

Ne kadar sürmektedir?

Bu evre birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilmektedir. Bazen bebeğin dünyaya gelmesi için elle itilmesi de gerekmektedir. Eğer itme etkili olmadıysa vakum yöntemi ile bebek çekilir. Bu evre genellikle yeni anne olanlar ve epidural anestezi alanlar için daha uzun sürmektedir.

Neler yapılabilir?

Bu evrede yapmanız gereken en önemli şey kasılmalarla birlikte ıkınmanızdır. Doğumun hızlanması için bu işlem elle karından itme ile de yapılabilir. Ancak itme dürtüsünün kendiliğinden gelmesi için yavaş da davranabilirsiniz.

Ikındığınızda yüzünüzü germeyin. Aşağı doğru ıkınmaya ve içinizden sayarak motive olmaya çalışın. Kendinizi iyi hissedene kadar değişik pozisyonlar deneyiniz. Değişik doğurma pozisyonları vardır. Eller veya dizler üzerinde çökme, oturma veya başka uygun pozisyonlarda ıkınma ve itme yapılabilir.

Doğum sırasında bazen daha nazik ıkınmanız veya hiç ıkınmayıp kendinizi çok fazla zorlamamanız istenir. Ikınmaların yavaşlatılması vajinal dokulara yeterince gerilmeleri için zaman tanır. Bu şekilde vajinal yırtılmaların önüne geçilmiş olur. Motivasyonunuzu arttırmak için bebeğin başını bacaklarınızın arasında hissetmeye çalışabilir ya da bir ayna karşısında bakabilirsiniz.

Bebeğinizin başı geldikten sonra sağlık personeli bebeğin ağzını ve burnunu temizleyerek hava yolunu açar ve göbek bağını keser. Baş kısmından sonra alta gelen omuz kısmı daha sonra diğer omzu ve geri kalan uzuvları sırasıyla çıkar. Bebek en son ayaklarından baş aşağı olacak şekle getirilir.

3. AŞAMA: PLASENTANIN ÇIKARILMASI:

Bebeğiniz doğduktan sonra, büyük bir rahatlama hissedeceksiniz. Bebeğinizi kollarınıza alabilir ya da karnınızın üstünde tutabilirsiniz. Dokuz ay çilesini çektiğiniz ve büyük bir özlem ile beklediğiniz bebeğinizi bağrınıza basabilirsiniz. Ancak doğumun bu üçüncü ve son aşamasında daha farklı işlemler de devam etmektdir. Sağlık ekibi plasentayı rahimden çıkarıp kanamanın olmadığını kontrol eder.

Ne kadar sürmektedir?

Plasenta genellikle beş ila 10 dakika arasında bir sürede çıkarılır. Bazı olağan olmayan durumlarda, bu süre 30 dakika kadar sürebilir.

Neler yapılabilir?

Artık rahatlayabilirsiniz ve bütün dikkat ve ilginizi bebeğinize yönlendirebilirsiniz. Dilerseniz, bebeğinizi anne sütüyle beslemeye başlayabilirsiniz.

Hafif kasılmalar yaşamaya devam edebilirsiniz. Doktorunuz plasentanın rahimden çıkışını teşvik etmek için alt karnınıza masaj yapabilir. Genellikle birkaç kez ıkınma sonucunda bir miktar kan ile birlikte dışarı çıkar.

Doktorunuz plasentanın sağlam geldiğinden emin olmak için inceleme yapacaktır. Eğer varsa kalan parçalar herhangi bir enfeksiyon ve kanama riskine karşı çıkarılmalıdır. Merak ediyorsanız çıkarılan plasentanızı da görebilirsiniz.

Doktorunuz ayrıca dikiş veya başka onarım çalışmalarının gerekli olup olmadığını belirleyecektir. Eğer herhangi bir cerrahi müdahalede bulunulacaksa, bir enjeksiyon ile bölgesel anestezi uygulanır. Ayrıca rahim kasılmalarını teşvik etmek ve kanamayı en aza indirmek için ilaç verilebilir.

Sonuç olarak bebeğiniz ile doğum sonrası bu özel anın tadını çıkarın. Dokuz aylık hazırlık, ağrı ve çabaların hepsi sonuçlandı. Doğum mucizesinin tadını çıkarın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamile Kalmak için Uygun Yaş
Çocuklarda Altını Islatma (Gece İşemesi)
Düşük Abortus
Kız Bebek Belirtileri Nelerdir
Biberon Mamalarının kullanımı
Emzirme Hakkında
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.