DOĞUMUN İŞARETLERİ NELERDİR? NE OLACAĞINI BİLİN!!!!Doğumun İşaretleri Nelerdir

Doğumun belirtileri ve vücudunuzun ona nasıl hazırlanacağını bilmek, bu dönemde vücudunuzun geçireceği değişiklikleri anlamak sizin doğuma daha hazır hale gelmenizi sağlayacaktır.

Anne olmak kişinin çocukluktan bu yana kadar bilinç altına yerleşmiş olan bir kötü düşünce vardır. Özellikle medyadan beyine işlenen bu olgu, anne adaylarının korkularını artırmaktadır. Televizyonda izlenen filmlerdeki doğum sahnelerinin, son derece güç, ağrılı ve haykırışlar ile sahnelenmesi ister istemez bayanların çocuk sahibi olma isteklerini törpülemektedir. Halbuki, Bilinmesi gereken gerçek bu şekilde değildir ve günümüzde son derece modern şartlarda kolay, en az müdahale ile ve olabildiğince ağrısız bir şekilde bebeğinizi kucağınıza alabilmektesiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin dünyaya geleceği ve onu kucağınıza alacağınız zaman dek vücudunuzda aşağıdaki değişiklikler meydana gelecektir.

SERVİKSİN OLGUNLAŞMASI

SERVİKS RAHİM BOYNU DEMEKTİR. Doğumun ilk işaretlerinden biri doğum ağrıları esnasında bebeğin dışarıya çıkmak için yaptığı basınç nedeni ile servikste bir yumuşama meydana gelecektir. Sonrasında serviks incelecek ve tamamen ortadan kalkacaktır. Doğum öncesinde son haftalarda meydana gelebilecek bu durumu çoğu kadın hissetmez. Serviksin yumuşaması ve incelmesi ancak bir sağlık kuruluşu tarafından belirlenebilir ve kontrol edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktorlar arasında bu durum “yüzde” olarak ifade edilir. 0 yüzde silinme durumunda, serviks genellikle 3 ile 4 santimetre (cm) uzunluğundadır ya da çok kalındır. Sizin serviksiniz doğum öncesinde yüzde 100 oranında incelme göstermiş olmalıdır.

DİLATASYON: SERVİKSİN AÇILIŞI

Doğumun bir diğer önemli işareti ise serviksin açılmaya başlamasıdır. Kadın doğum uzmanınız sizi serviks açıklığı ölçecek ve 0 ile 10 arasında bir değer elde edecektir.

İlk başta, bu servikal değişiklikler çok yavaş olabilir. Aktif olarak doğum başlamasını müteakip daha hızlı bir şekilde açılma beklenir.

VAJİNAL AKINTIDA ARTIŞ

Gebeliğinizin 37. ve 40. Haftaları arasında görülen hafif tarzdaki lekelenmeler doğumun yaklaştığının veya olacağının bir işareti olabilir. Pembe yada kanlı olabilen vajinal akıntılar genellikle kanlı kaıntı göstergesi olarak bilinmektedir. Eğer vajinal kanamanızın normal bir menstrüal periyottan daha ağır olduğunu düşünüyorsanız hemen sağlık kuruluşu başvurun. Ağır vajinal kanama bir sorunun belirtisi olabilir.

Hamilelik sırasında, kalın bir mukus tabakası uterus (rahim) girişinden bakterilerin girişini önlemek için serviks açıklığını bloke eder. Serviks incelmeye ve açılmaya başladığında bu mukus tabakasında düşme olabilir. Mukus tıkacın kaybedilmesi doğumun sahte bir işareti olabilir fakat bu durum doğumun olacağının garantisi değildir. Doğumunuz halen günler yada haftalar kadar uzaklıkta olabilir. 

MEMBRAN RÜPTÜRÜ: SUYUNUZUN GELMESİ

Bebek anne rahmi içerisinde Amniyon kesesi adı verilen içi sıvı dolu olan bir sıvı içerisindedir. Amniyon kesesi içerisindeki sıvıya amniyon sıvısı adı verilir. Ve bu sıvı bebeği olası darbe yada mekanik etkilere karşı korur. Doğum başlangıcı ve ya sırasında sizin bu keseniz yırtılacaktır. Yırtılma sonucu amniyon sıvısının rahimden dışarıya akması olayı suyunuzun gelmesi olarak bilinmektedir.

Doğumun Belirtileri NelerdirSuyunuz geldiğinde, siz,  vajinanızdan aralıklı yada devamlı olarak damlama yada taşkınlık şeklinde deneyimler yaşayabilirsiniz. Bu durumda, eğer suyunuz gelmişse yada sıvının idrar mı, amniyotik sıvı mı yoksa başka bir şey mi olduğundan emin değilseniz hemen doktorunuzu arayınız yada gidiniz. Çoğu kadın, bu durumu idrarını tutamama olarak nitelendirir. İdrarın tutulabilir ve bu sıvının kontrol edilemez olması doğumun habercisidir.

Doktorunuzun yaptığı değerlendirmeler sonucunda Amniyon kesesinin sağlam olmadığı anlaşılırsa artık zaman karşı yarış başlamıştır. Suyunuzun gelmesini müteakip doğumun başlaması fazla zaman almaz ve geciktirilmemeli. Geciktirilmesi, bebeğin ve sizin enfeksiyon kapma riskini artırır. Doktorunuz kendi başınıza yaptığınız kasılmalara başlamadan önce suni sancı (doğum iNdüksiyonu) verebilir. ise, zamanlama önemli hale gelir. Bu arada, vajina içine bakteri girişini sağlayan herhangi olaydan kesinlikle kaçınılmalıdır.

KASILMALAR: DOĞUM SANCILARININ BAŞLAMASI

Gebeliğin son birkaç ayında büyük ihtimalle zaman zaman rahim kasılmaları ve ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu kasılmalar rahimin rahatlaması için gereklidir. Bu işaretler doğumun yaklaştığının bir uyarı işaretidir. Buna Braxton Hicks kasılmaları adı da verilmektedir.

Braxton Hicks ve gerçek şey arasındaki farkı anlamak için, aşağıdaki soruların cevapları önemlidir;

Kasılmalar düzenli mi? Bir kasılmadan diğer bir kasılmanın başlaması zamanı önemlidir. Giderek daha güçlü ve birbiri ile daha yakın desenler dikkat çekicidir. Yanlış alarm işareti düzensiz kalacaktır.

Ne kadar sürer? Her kasılma ne kadar sürer? Gerçek kasılmalar 30 ile 90 saniye arasında değişebilir.

Kasılmalar durur mu? Gerçek kasılmalarda sizin aktivite düzeyiniz yada konumunuz ne olursa olsun devam eder. Yanlış doğum işaretinde, kasılmalar yürürken, dinlenirken yada pozisyon değiştirirken durabilir.

Braxton Hicks kasılmalarının ise özellikleri şunlardır:

  • Şiddeti düzensizdir.
  • Kasılmalar arası geçen zaman değişebilir ve süre çok kısa değildir.
  • Kişiden kişiye farklılık gösterir. Hangi durumda ne zaman geleceği bilinemez.
  • Ağrısıdır, huzursuz eder.
  • Meydana gelme süresi ve şiddeti gitgide artmaz.

YANLIŞ ALARM OLABİLİR; BEKLEYİN!!!

Unutmayın, hiç kimse doğumun neyin tetikleyeceğini yada harekete geçireceğini tam olarak bilemez ve her kadın için bu, özel ve benzersiz bir deneyimdir. Bazen doğumun ne zaman başlayacağını söylemek çok zordur.

Günümüzde çoğu sağlık kuruluşunda doğumun yapılma zamanına yakın randevu tarihi verilmekte ve doğum buna göre planlanmaktadır. Çok az bir yüzdelik dilimde ise planlanan tarihten önce sürpriz doğumlar gerçekleşebilmektedir. Erken doğum özellikle sinsi olabilir. Bu nedenle şüphe uyandıran 36 haftadan önce doğumun herhangi bir işareti varsa –özellikle de lekelenme tarzında deneyimleriniz olursa- tereddüt etmeden doktorunuzu arayın yada muayeneye gidiniz. Yanlış alarm dahi olsa işin ucunda siz ve bebeğinizin olduğundan ötürü doğumun ciddi bir iş olduğunu unutmayınız. Ayrıca kontrolü elinizden bırakmadan ve köşe taşlarına uyarak takip edilen belirtilerin sizi daha güç durumlardan kurtaracağından emin olabilirsiniz. Bu şekilde her şey yolunda gidecektir!!!!

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarla İnatlaşmadan Söz Dinletme
Emzirirken Saç Boyanır mı
Bebeklerde Beslenme Rehberi
Kardeş Kıskançlığı
Doğum Öncesi Bakım
Gebelikte Kabızlık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.