DOLAŞIM SİSTEMİDolaşım Sistemi

Dolaşım sisteminin fonksiyonu iki bölüme ayrılabilir. Kalp tarafından pompalanan kan, damarlar aracılığıyla dokulara ve hücrelere taşınarak vücut hücrelerine besin ve oksijen sağlaması, diğeri ise lenfatik ve bağışıklık sistemi görevini yerine getirmesidir. Bağışıklık sistemi bakteriler gibi yabancı organizmaların vücuttan atılmasını sağlarken lenfatik sistem ise vücudun sıvı kompozisyonunu düzenlenmeye yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kardiyovasküler sistem (kalp-damar sistemi) kalp, kan ve kan damarlarından oluşur. Bu sistem, hem kalpten uzağa kan taşır hem de vücudun diğer bölümlerinden geriye kan getirir. Kan aynı zamanda vücut hücrelerin oksijen taşırken, vücut hücrelerinden kalbe hücrelerin aktivitelerinin bir atık ürünü olan karbondioksit taşır. Kalp ise vücudun canlı kalabilmesi için sürekli hareket halinde olan kaslı bir organdır.

Kan damarlarının üç tipi vardır. Arterler yada atardamarlar vücudun tüm bölgelerine oksijen içeren kan taşırlar. Toplardamar yada “Ven” adı verilen damarlar ise atardamarların vücuda gönderdiği kanın geri dönmesini sağlayan damarlardır. Bu damarlar karbondioksit ve atık ürünler bakımından zengin kanı kalbe getirir. Son olarak kılcal damarlar ise atar ve toplardamarlar arasında yer alır. Kapiller olarak da isimlendirilen bu damarlar doku ve organları birbirine bağlar. Madde alışverişini düzenlerler.

Sponsorlu Bağlantılar

Kanın oksijen ve karbon dioksit taşımasına ek olarak, kendisinin bir çok işlevi vardır. Bunlardan biri, vücudun diğer bölgelerine özel bir organ tarafından üretilen maddeleri götürmektir.  Kan plazma (çoğu sudur), küçük bir protein ve hemen hemen eşit miktarda da diğer bileşenlerden oluşur. Oluşturan elemanlar örneğin kırmızı, beyaz kan hücreleri ve trombosit hücreleridir. Kan da aynı zamanda çeşitli hormon ve enzimler de bulunabilmektedir.

Lenf damarları ise vücuttaki sıvı dengesini korumaya yardımcı olur. Lenf kan damarları, özellikle kılcal damarlardan sızan sıvıyı toplar ve bunu kardiyovasküler sisteme kazandırır. Lenf damarları içindeki sıvıya lenf sıvısı denir. Lenf nodları yada düğümleri ise lenf sıvısını temizler ve bazen enfeksiyon durumlarında şişebilir.Dolaşım Sistemi- damarlar

Bağışıklık sistemi lenfatik sistemin bir bölümüdür. Lenfositler adı verilen hücreler mantarlar ve bakteriler gibi organizmaların saldırılarına karşı koymakla görevlidirler. Dalak gibi lenfoid organlar da aynı zamanda bağışıklık sisteminin fonksiyonuna yardımcı olur ve lenfoid doku solunum sistemi gibi mikroplara daha fazla maruz kalan bölgelerde vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardım eder.

Kan hücrelerinin önemli bir bileşeni alyuvarlar yada eritrositlerdir. Alyuvarların yapısında hemoglobin vardır ve hemoglobin akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijeni taşıyan protein bazlı hücrelerdir. Kanın kırmızı renkte görünmesine de katkı sağlar. Hemoglobin ihtiyaç duyulduğunda kemik iliğinde üretilir. 

Bu bileşenin oluşturulması karmaşık bir genetik kod tarafından kontrol edilir. Doğmamış bebekler kendi akciğerlerinden anneleri tarafından sağlanan kan ile oksijen ihtiyaçlarını giderirler. Bebek doğduktan sonra kendi akciğerlerini kullanarak oksijen ihtiyacını giderir. Anne rahminde bebek hemoglobinin alfa ve gama formlarını kullanır, doğduktan sonra ise hemoglobin beta adındaki yeni bir varyant kullanılır. Akabinde bu bir ömür boyu devam eder.

Esasen, hemoglobin oksijen molekülleri kan için bir açlık geliştirir. Kan akciğerlere taşındığı zaman, demir atomu içeren proteinler mevcut her türlü oksijen çeker. Bu oksijenli kan daha sonra kas ve organlara giderek oksijeni serbest bırakır. Kullanılan yada işi biten alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri) kendileri imha edilmek üzere gastrointestinal sisteme aktarılır ve yeni kırmızı kan hücreleri kan dolaşımındaki yerini alır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  yeh agrasifim komplekliyim çatarım matarım kanuşma lann

  Sağlık

  ya tmm gsl olmuşta insan bi dolaşımla ilgili hastalıklarıda yazar yanı

  Sağlık

  dolaşım sistemi hastalıklarınıda yazsanız iyi olur :)

  Sağlık

  iyi tamam hastalıklarını verirken yanında acıklamalarını da verirseniz cok sevinirim

  Sağlık

  yha birde dolaşım sistemi hastalıklarını koysaydınız daha iyi olurdu sağlık meslek lisesi öğrencisiyim ne olur yardım edin dahiliye dersim var ve kitap dağıtılmadı :S msn e ekleyip yardım edebilirsiniz!!!…

  Sağlık

  ya bide dolaşım sisteminin bozulması tedavileri koysaydınız olurdu ama koymamışsınız

  Sağlık

  pekde iyi degil.up uzun yazılar yazmışsınız.anlaşılmadan vede gereksiz. geliştirirseniz daha iyi olur.resimler güzel yazılar falan süper olur yani…

  Sağlık

  ya kardes cok uzun bu yaa ama cok tesekur ederim saolun +reppppp

  Sağlık

  hiç birşey yazmamaışsınızki okudum ama hiç birşey anlamadim soruma
  cvap vememişsinizki siz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mutfağınızdaki 5 Kötü Tatlandırıcı Şeker
Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?
Yaşlılıkta Cinsellik
Kafa Yaralanmaları ve Belirtileri
Yumurta Hücresinin Ömrü Ne Kadardır
Organik Tarım Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.