Kısaca Dolaşım Nedir?

Dolaşım tam olarak kanın yapısında bulunan sıvı ve katı maddelerle birlikte damarlar ağında hareket etmesi anlamına gelmektedir.

Kısaca Dolaşım Sistemi Nedir?

Dolaşım sistemi; kanın vücuttaki hareketini sağlayan doku ve organların oluşturduğu birlikteliğe denmektedir.

Dolaşım Siteminin Görevleri Nelerdir?

Dolaşım sisteminin görevleri vücudun sıvı dengesini sağlamak, vücudun katı dengesini sağlamak, vücudun gaz dengesini sağlamak vücudun ısı dengesini sağlamak şeklinde 4 temel görevi vardır. Bu temel görevler de kendi içerisinde ayrılarak dallanır ve yeni görevler meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudun Sıvı Dengesi: Dolaşım sistemi dışarıdan alınan sıvıyı bütün vücuda doku ve organların ihtiyacı kadar eşit oranda yayar. Örnegin beynimiz yüksek oranda suya ihtiyaç duyar oysa kemiklerimiz düşük oranda suya ihtiyaç duyar. Beynimiz be kemiklerimizin su ihtiyacını dolaşım sistemi sağlar. Dolaşım sisteminin ana unsuru kandır.

Vücudun Katı Dengesi: Kanımız sadece sıvı ve gaz yapılardan oluşmaz ayrıca kanımızda katı maddeler de yer almaktadır. Örneğin kanımız dokulara tuz taşır. Tuz ise katı bir maddedir. Yada kanımız dokulara akyuvar taşır akyuvarlar katı maddedir. Dolaşım sisteminin görevlerinden birisi de vücudun kat dengesini sağlamasıdır.

Vücudun Gaz Dengesi: Dolaşım sistemi sıvı olan kan üzerine kurulmuş bir sistemdir. Kan yapısında barındırdığı gazları vücudun her yerine eşit oranda dağıtır. Örneğin kan akciğerden aldığı oksijeni vücuda ulaştırırken vücuttan aldığı karbondioksidi ise akciğere ulaştırır. Böylece dolaşım sistemi vücudun gaz dengesini sağlamış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudun Isı Dengesi: Vücudumuzun sıcaklığı sabit kalmalıdır. Bu deri de 36.5 derece iken iç organlarda 37.5 e kadar çıkar. Sağlıklı bir insanda vücut ısısının sabit kalması yetersizdir. Ayrıca bu ısının vücuda eşit bir şekilde dağıtılması gerekmektedir. Başka bir durum da vücut ısısının yükselmesi durumunda bu ısının düşürülmesi gerekir. Dolaşım sistemi ısının bir yerden bir yere taşınması, yüksek ısının düşürülmesi gibi işlevleri yerine getirir.

Dolaşım Sistemi Organları Nelerdir?

Dolaşım sistemi organları ve dokuları başlıca 4 tanedir bunlar kalp, atardamar ağı, toplar damar ağı ve kan olarak adlandırılırlar.

Kalp: sistemde kalp kanın bir yerden başka bir yere pompalanmasını sağlayan unsurdur. Göğüs kafesimizin hemen hemen ortasında yer alan kalp kaburga kemiklerimiz ve her iki yandan akciğer ile sarılmıştır.

Atar damar ağı: Kanın vücuda aktarılmasını sağlayan damar ağıdır. Bu damar ağı kılcal damarlara kadar küçülerek bütün vücudu dolaşır. Böylece taşınan sıvı, katı gaz ve ısı vücuda yayılmış olacaktır.

Toplar damar ağı: Vücutta kullanılan maddelerin toplanarak ilgili organlara iletilmesi görevini yerine getirir. Kılcallardan aldığı kullanılmış kanı kalbe ve oradan da akciğer karaciğer böbrek gibi organlara iletir.

Kan: Kan bir organ değildir. Dolaşım sisteminin bir dokusudur. Bu doku büyük bir oranda sudan oluşur. Ancak kanın yapısında katı cisimler de vardır. Kan yapısında bulunan su ve gaz tutucu yapılar sayesinde sıvı, gaz, katı ve ısının iletimini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    çok kötü bir şey anlamıyom salaklar

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uyku Apnesi
Kemik İltihabı
El ve Ayaklarda Titreme
Kıl Dönmesi Tedavisi
KARIN ŞİŞLİĞİ YADA KARIN ŞİŞMESİ
TRİGEMİNAL NEVRALJİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.