DOLGU SONRASI DİŞ HASSASİYETİDolgu Sonrası Diş Hassasiyeti

Dişiniz ağrıdı, dolgunuzu yaptırdınız. Her şeyin yolunda gideceğini ve ağrılardan kurtulacağınızı sandınız. Halbuki ağrı ve hassasiyetiniz var. Peki, bu durum normal mi? Ne kadar sürecek? Ve geçer mi? Dolgu sonrası sıcak- soğuğa duyarlılık için doktora gitmeden önce ne kadar beklemem gerekir?  Diye düşündünüz. Doktora tekrar mı gitsem yada doktorunuzun işini iyi yapamadığı konusunda endişeleriniz mi var? Bu yazı tam size göre….

Sponsorlu Bağlantılar

Diş dolgusu sonrasında ufak çapta şikayetlerinizin olması normaldir. Neler yapılabileceği ve dolgu sonrası diğer problemler neler olabilir?

Bazen, bazı diş sorunlarını gidermek için dolgu yapılması gerekebilir. Bu basit bir işlemdir ancak dolgu sonrasında başka problemler yaşanabilir –ki en sık karşılaşılanı sıcak ve soğuk duyarlılığıdır. Ağrı olmasa dahi, zaman zaman oldukça can sıkıcı olabilir.

Dolgu Sonrası Geçici Diş Ağrısı

DOLGU SONRASI HASSASİYET NORMAL Mİ? 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir dolgu sonrasında soğuğa duyarlı bir diş oldukça can sıkıcı olabilir, ama yeni dolgu koyulması yada eskisinin değiştirilmesi sonrasında bu oldukça normaldir. Özellikle dişi tahriş eden ve acı bir duyarlılığa yol açan diş çürüğü sonrasında yapılan diş dolgularında hassasiyet son derece normaldir. Fakat bu kişiden kişiye, dişten dişe değişebilmesi göz önünde bulundurularak uzun zamanda alabilir. İyileşme yavaş yavaş gerçekleştiğinden fazla endişe nedeni olmamalıdır.

Dişinizdeki hassasiyet vücudunuz sadece dişinizde travma olduğunu anlatıyor.

Çürüme dişin pulp adı verilen öz kısmında yada yakınında ise, ince gözenekli dentinde bazı bakteriler olacaktır. Böyle çürüklerde bakteriler zaten mevcut olduğundan bir enfeksiyon gelişme olasılığı yüksektir. Hassasiyet bir enfeksiyon nedeniyleyse ve zamanla iyileşmiyorsa bir kanal tedavi yapılması konusunda doktorunuz öneri yapabilir.

Dolgu Sonrası Kalıcı- Sürekli Diş Ağrısı

Şayet kompozit dolgular tercih edildi ve dolgudan sonra hassasiyet yaşıyorsanız, bazen sorunu gidermek için bu dolgunun başka bir kompozit dolgu ile değiştirilmesi gerekebilir. Eğer tedavi edilmeden bırakılırsa durum, zamanla daha iyi veya daha kötü hale gelebilir. Bu nedenle sorunun gerçek kaynağını belirlemek için durumu incelemek üzere diş hekimi konuşmak iyi bir fikirdir.

NELER YAPILABİLİR?

Dolgu sonrası diş hassasiyetiniz varsa bunu yönetebilmek için deneyebileceğiniz bazı şeyler vardır;

 • Dişlerinizi tahriş edici şeylerden olabildiğince sakının. Birkaç gün soğuk, sıcak ya da tatlı şeyler uzak kalmak iyi bir fikirdir. Böyle yemek yeme devam ederseniz, diş hassasiyetini teşvik edebilir ve hatta diş ağrısına neden olabilir.
 • Hassas dişler için iyi olan bazı diş macunları vardır bunları deneyebilirsiniz. Belirtiler hafifleyene kadar kullanmaya devam edin.
 • Bir kaç gün için yumuşak bir diyet seçimi yapın. Sadece yapışkan ve sert gıdalar yerseniz tedavi edilmiş dişiniz tahriş olacaktır. Dişinizin üzerinde ek bir baskı koymayın ya da diş ağrısına neden olacak tahrişe neden olacak şeyler yapmayın. Aynı zamanda birkaç gün için dolgulu dişle çiğneme yapmamak da iyi bir fikirdir.
 • Ağız hijyenine dikkat edin. Dolgu sonrası uygun ağız temizliği periodontal dokuların tahrişini giderici önemli bir yoldur.
 • Bazı ev ilaçları deneyin. Ağzınızı tuzlu suyla çalkalayın veya dolgu nedeniyle oluşan diş ağrısını azaltmaya yardımcı olmak için ağzınızı karanfil yağı ile durulayabilirsiniz.
 • İlk birkaç gün ağrı kesici alabilirsiniz. Her zaman bir ağrı kesici gerekmez, ama rahatsızlığı azaltmak için reçetesiz satılan ağrı kesiciler deneyebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen önerileri deneyerek ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz fakat devam etmesi durumunda diş hekiminize görünmelisiniz.

DOLGU SONRASI DİĞER SORUNLAR NELER OLABİLİR?

Doldurduktan sonra diş hassasiyeti yaygındır, ama aynı zamanda dolgulardan bazı diş sorunları ile karşılaşılabilir.

 • Isırdığınız zaman ağrı hissedilebilir. Lokmanın dolgu parçasına denk gelmesi ile meydana gelir. Fazlalık dolgunun alınması için tekrar diş hekiminize görünmeniz gerekebilir.
 • Dolgu sonrası dokunduğunuz zaman ağrı fark edilebilir. Bu genellikle farklı metal yüzeylerin dokunması ile oluşur. Ağrı birkaç gün içinde kendi kendine kaybolur.
 • Diş ağrısı tipi ağrılar da dolgu sonrası karşılaşılabilir. Eğer çürüğünüz çok derindeyse ve kalıcı olarak hasar gördüğünde bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Böyle bir durum için kanal tedavisi görmek zorunda kalabilirsiniz.
 • Yansıyan ağrı denilen ağrı türleri de diğer bir yan etkisidir dolguların. Bazen, dolgulu olmayan dişerde hassasiyet ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu genellikle yeni dolgulu dişin diğer dişlere ağrı sinyalleri gönderdiği anlamına gelir. Sorun, bir kaç gün ya da hafta içerisinde çözülür.Dolgu Sonrası Diş Ağrısı
 • Gümüş dolgu yapılmışsa eğer buna karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu durumda ise kişide, kaşıntı ve deri döküntüleri gibi tipik bir cilt alerjisine benzer belirtiler fark edilebilir. Bu tür alerji belirtileri yaşıyorsanız, diş hekiminiz başka bir restoratif malzeme kullanmak isteyebilir.
 • Dolgular üzerine çiğneme ve baskı nedeni ile dolgularınız kötüleşebilir. Bu da çatlama ve kırıklara neden olacaktır. Bu aşamada kişide bakteriyel enfeksiyon gelişebilir. Bu bile diş çürümesine yol açabilir. Çürüme geniş ise, diş hekiminiz bir taç ile dolgunuzu değiştirmek zorunda kalabilir. Bazen, başka bir neden yada yanlış kavite hazırlanması nedeni ile yeni dolgu düşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dudak Yaraları ve Nedenleri
Diş Beyazlatma Zararlı Mı
Çocuklar İçin Diş Muayenesi
Ağız Kenarında Çatlak ve Yırtık
Boğaz Ağrısı yada Boğazda Ağrı
DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.