DOLGU SONRASI KALICI DİŞ AĞRISIdolgu-sonrasi-kalici-surekli-dis-agrisi

Dolgu yaptırdıktan sonra kalıcı bir diş ağrısı, olası komplikasyonların bir işareti olarak kabul edilmelidir. Her ne kadar hafif bir ağrı normal olarak kabul edilse de sürekli ve yoğun ağrı deneyimi yaşamanız doktorunuza tekrardan görünmenizin işaretlerini taşır.

Sponsorlu Bağlantılar

DOLGU SONRASI KALICI DİŞ AĞRISININ NEDENLERİ NELER OLABİLİR?

Dolgu sonrasında kalıcı diş ağrısına neden olabilecek ve diş hekiminin müdahalesine ihtiyaç duyacağınız çeşitli koşullar vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

1- Diş Dolgusun Bağlanma Hatası

Dolgu malzemesi oyulan diş yüzeyine yapıştırılır. Yapıştırma esnasında yüzeyin uygun şekilde kurumaması, kazınmaması yada tükürük veya su ile bulaşmış olması durumunda dolgu malzemesi tam yapışmaz. Bu durumda, dolgu doğru şekilde diş dokusuna bağlanmaz. Hatta diş ve dolgu arasındaki kıl kadar incecik bir boşluk dahi sıcak-soğuk gibi dış uyarıların dişin pulp tabakasına ulaşmasını sağlayacak ve dişte ağrı meydana getirecektir.

Diş ağrısına neden olmasının dışında böyle bir durum yeni diş çürüklerine davetiye çıkaracak ve hatta boşluk derinlerdeyse bakterilerin pulp tabakasına girişi için büyük bir kapı olacak ve orayı enfekteleyecektir. Bağlanma başarısızlıkları, çatlak diş belirtileri ile benzerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu tip ağrı geleneksel amalgam dolgudan ziyade dişe yerleşmesi için daha karmaşık teknik gerektiren diş renkli dolgularda daha yaygın olarak görülür.

2- Uygun Bir Şekilde Düzeltilmemiş Dolgular

Eğer dolgunun kenarları düzgün düzeltilmemişse yada pürüzsüzleştirilmemişse, dişin bitişiğindeki diş etleri ve dişler tahriş olabilir ve ağrıya yol açabilir.

Dolgu malzemesi ve bitişik diş arasındaki karşılıklı proksimal alanlar, bu tür sorunların bu olağan şüphelileri arasındadır. Olağandan daha büyük dolgu, dişe temas ve yandaki diş üzerindeki baskıyı artıracaktır. Yanı sıra diş temizliğini daha da zor hale getirecektir.

Dolgu Sonrası Diş Hassasiyeti

Benzer şekilde dişlerin diş etleri ile buluşma noktalarındaki dolgu kenarları da harika bir biçimde düzeltilmemişse, bu durum da diş etlerini tahriş edebilecek ve şiddetli rahatsızlığa yol açacaktır.

3- Yanlış Isırık

Yaygın görülen bir diğer neden ise diş dolgularının dişin normal boyutunu yada yandaki dişlerin hizasını aşacak şekilde fazlalık olması ve yeme esnasında yanlış ısırıklara zemin hazırlamasıdır. Isırmak için güç uygulandığında, güç dişe eşit olarak dağıtılmayacak, dişin bir noktasında toplanacak ve ısırma veya çiğneme yaptığınızda ağrı kaçınılmaz olacaktır.

Böyle sorunları önlemek için, diş hekiminiz, çenedeki diğer dişlerin yani karşılıklı olanlara göre mükemmel temas ve uyumlu olmasını sağlamak için üst ısırma yüzeyini tekrardan restore ederek dikkatlice biçimlendirmelidir.

4- Galvanizm Etkisidolgu-sonrasi-kalici-surekli-dis-agrisi-nedenleri

Ağız galvanism ağız içinde iki farklı metal bulunduğunda meydana gelir: mevcut bir gümüş taç ve yeni bir amalgam dolgu. Bu iki kavram ve tükürüğün etkisi ile bir elektrik yükü oluşur ve hassas dişinkine benzer bir şekilde diş ağrısına neden olur. Genellikle kendi kendine çözümlenen bir koşul olsa da, restorasyon diğer farklı bir malzemeyle değiştirilene kadar devam etmesi de olasıdır.

5- Dolgu İşlemi Sırasında PULPA’ nın Zarar Görmesi

Dolgu esnasında dişteki pulpa dokusunun tahriş olması muhtemeldir, fakat nu tabaka bazen ciddi zarar görebilir. Diş çürükleri yada diğer hasarın onarılması işleminde bu risk yüksektir. Pulpa yakın yerde yüksek hızlı matkabın aşırı kullanımı veya püskürtme soğutma suyunun yetersiz kullanımı pulp bölgesindeki sıcaklığın kritik seviyelere yükselmesine neden olabilir. Eğer dolgu için hazırlanan bölge ile pulp arasında kalan dentin tabakası 1,5 mm’ den az ise dişçi ne kadar gerekli tedbirleri alsa da pulp zarar görebilir.

Diş hekimi yanlışlıkla fark etmeden pulp odasına matkapla müdahale ederse diş dolduktan sonra şiddetli diş ağrısı ortaya çıkar. Her iki durumda da dişe büyük olasılıkla, diş ağrısını durdurmak için kanal tedavisi gerekir.

6- Pulpa Dokusunun Enfekte Olması

Dolgudan sonra sürekli- kalıcı diş ağrısının yaygın bir nedeni de diş çürüğüne neden olan bakterilerin dişin pulp tabakasını enfektelemesidir. Diş hekimi başarılı bir şekilde dişteki çürüğü alamazsa, dolgu altında kalan çürük dolgu sonrası sürekli dişi çürütmeye devam ettirir. Böyle durumlarda, diş ağrısı süreklidir özellikle de yemek yeme esnasında meydana gelir.

Dolgu Sonrası Geçici Diş Ağrısı

Bir başka olasılık da çürük zaten pulpa ulaşmışsa bakteriler de zaten bu bölgeye girmiştir. Her iki durumda da kanal tedavisi gereklidir.

7- Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Bir kanal tedavisinden sonra kullanılan dolgudan sonra büyük olasılıkla diş ağrısı deneyimi yaşamanız mümkündür. Her ne kadar diş ağrısı diş köklerinin apeks civarındaki periodontal dokunun tahrişi tarafından neden olsa da bu, birkaç hafta içerisinde yatışacaksa da kalıcı ve yoğun ağrı kanal tedavisinin iyi yapılamadığının göstergesidir. Kanal tedavisi sonrası genellikle tedavi edilen dişe bitişik olan başka bir dişte yansıma ağrı ortaya çıkar.

8- Alerjik Reaksiyon

Dolgu prosedürünün nadir bir komplikasyonu dolguda kullanılan gümüş amalgama karşı alerjik bir reaksiyon gelişmesidir. Kaşıntı veya kızarıklık gibi diğer ortak alerji belirtileri ile birlikte diş ağrısı ile mevcut olabilir. Kompozit dolgu ile amalgam dolgunun değiştirilmesi durumunu çözecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir
Diş İpi Kullanımı
Ağız Yaraları
Ağız Kuruması Neyin Belirtisidir?
AĞIZ KENARINDAKİ YARALAR
Ağızda Beyaz Yaralar Lekeler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.