DOLGUDAN SONRA GEÇİCİ DİŞ AĞRISIdolgudan-sonra-gecici-dis-agrisi

Çürük dişlerin tedavi edilmesinde ve ağrının giderilmesinde çok sık kullanılan yöntem, dişin çürük bölgesinin temizlenerek açılan alan uygun dolgu malzemesinin konmasıdır. Fakat bazı durumlarda dolgudan sonra hastanın diş ağrısı hissetmeleri devam edebilmektedir. Nadiren de olsa, dolgudan sonra meydana gelen diş ağrısı bölgedeki başka bir sorunun işaretidir.

Sponsorlu Bağlantılar

DOLGU SONRASI DİŞ AĞRISI NORMAL Mİ?

Dolgudan sonra birkaç gün yada birkaç hafta için bir parça diş ağrısı yada biraz rahatsızlığın normal olduğu söylenebilir. Daha yaygın olan olarak, dolgu sonrasında, kişiler sıcak veya soğuk, hava akımı, tatlılar ya da basınca maruz kaldığında ekstra hassasiyet tecrübe edebilirler. Aynı zamanda hafif bir zonklama ağrı gibi hissedebilirler.

Dolgu Sonra Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrıyı tetikleyebilecek uyarıcılardan kaçınmak genellikle yeterlidir ve hassasiyeti geçene kadar nadiren ağrı kesicilere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak aşırı hassasiyet ve ağrı varsa yada haftalarca sürüyorsa tekrardan diş hekimine görünülmelidir. Bu durumlarda dolgudan sonra kalıcı diş ağrısı, daha büyük olasılıkla ya dolgu ile yada dişin kendisi ile ilgili başka bir problemin göstergesidir.

DOLGU SONRASI KISA SÜRELİ AĞRININ NEDENLERİ

Bunun en sık nedeni işlem sırasında işlem sırasında diş dokularının tahriş olmasıdır. Diş çürüğünün çıkarılması ve dolgu yerleştirilmesi için diş yüzeyinin hazırlanması, dişin sinir ve pulp dokusunda mekanik ya da termal tahrişe neden olan yüksek hızlı matkap veya lazer kullanılmasını gerektirir. Yapılan bu tahriş elbette dişin kendine gelmesi için zamana (birkaç gün) ihtiyaç duyulmasına ve etkiye tepki (hassasiyet- ağrı) vermesine yol açacaktır.

Dolgu Sonrası Kalıcı- Sürekli Diş Ağrısı

Dolgu sonrası geçici diş ağrısı için başka bir faktör ise gümüş amalgam dolgu maddeleri ile ilgilidir. Amalgam dolgu malzemesi metalik olduğundan, duyarlılık hissini artırarak sıcak ve soğuğa karşı sizi daha hassas yapabilir. Dişe daha iyi yalıtım sağlayan diş renkli yada beyaz renkli kompozit dolgular ile duyarlılık belirtileri nadirdir ve en aza indirilebilir. Eğer tek neden bu ise, bu birkaç gün sürer fakat birkaç haftada alabilir.

AĞRIYI HAFİFLETMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Ağrı hafif olduğu için genellikle bir şey yapılmasına gerek yoktur. Fakat yine de aşağıdakileri deneyebilirsiniz;

  • Hasaslığınızı Artıran Nedenlerden Kaçının. Sıcak, soğuk veya tatlı gıdalar diş hassasiyetine teşvik edebilir ve diş ağrısına neden olabilir.
  • Hassasiyete Yardımcı Olan Diş Macunu Kullanın. Belirtiler geçene kadar hassasiyet giderici maddeler içeren özel diş macunları genellikle yeterli rahatlama sağlayabilir.
  • Yumuşak Bir Diyet Uygulayın. Sert ya da yapışkan besinler ek basınç sağladığından tahriş ve diş ağrısını teşvik edebilir. Ayrıca ilk gün, dolgulu dişin üzerine doğrudan çiğneme yapmamanız önerilir.
  • Ağrı Kesici Alın. Ağrı kesicilere nadiren ihtiyaç vardır, ancak artan rahatsızlık hissederseniz, alabilirsiniz.
  • Ağız Sağlığı. Uygun oral hijyen, periodontal dokuların tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Evde Denenebilecek Çözüm. Sıcak tuzlu su durulama veya karanfil yağı kullanarak dolgu sonrası diş ağrısının giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu önerilerin ardından diş dolgusu sonrası geçici diş ağrısının etkileri en aza indirilecektir. Eğer birkaç hafta içerisinde geçmeyen diş ağrısı – kalıcı diş ağrısı- varsa tedavi için doktorunuza uğramak zorundasınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gargara Tehlikeli mi?
Diş İpi Kullanımı
Diş Çürüklüğü
Diş Eti Şişmesi Nedenleri
Ağız Kokusu Hakkında
Diş Teli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.