Kış hazırlıklarına devam önceki yazımda patlıcan kurutmayı anlatmıştım. Bu yazımda dolmalık biber kurutmayı anlatacağım. Buyrun Lezzet Ustam’dan dolmalık biber kurusu hazırlama…

Kuru yapılırken dikkat edilmesi gereken bir husus nemli bölgelerde kurutma yapılmaması.  Mesela; Adana da kuru yapılmaz nemli olduğu için çürür.

Öncelikle pazardan dolmalık biberden istediğimiz kadar alıyoruz.

Sonra biberlerin saplarını elimizle çıkarıyoruz. Çıkarırken parmağımızla önce içe bastırıp sonra sapından tutup çektiğimizde kolay bir şekilde biberlerin saplarından kurtulmuş oluruz. Saplarını ayırdıktan sonra içindeki çekirdeği de elimizle temizleyelim.

Hazırladığımız biberleri su dolu bir kaba atarak diğer biberleri de bu şekilde hazırlıyoruz. Suya atmamızın nedeni diğer biberleri hazırlarken yapılanlar kurumasın ve kararmasın.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm biberleri hazırladıktan sonra pamuklu bir ipe yanlarından delmek suretiyle diziyoruz. İpe dizerken biberlerin arasında boşluk bırakalım ki çürümesin.

Tüm biberleri dizdikten sonra günün belli bir bölümünde güneş alan yere asalım ve kurumaya bırakalım. Biberleri asarken biberler herhangi bir yere temas etmesin aksi halde kurumadan çürüyecektir.

Tamamen kuruduktan sonra nemli olmayan bir yere asılarak kış için kaldırılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Fırında Sebzeli Kuzu İncik
Odun Ateşinde Çömlek Kebabı
Köpüklü Türk Kahvesi
Kaşarlı Patates
Keşkek (Dövme Pilavı)
Kızartma Yağının Ömrünü Uzatmak İçin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.