DOMATES DEYİP GEÇME: İŞTE 10 FAYDASIdomates-deyip-gecme-iste-10-faydasi

Domates mutfağın vazgeçilmez besinlerinden biridir. Domates mutfakta kullanmanın yanı sıra diyete eklendiğinde sağlık için mutlak bir güç haline dönüşebilir.

Domates A, C ve K vitamini bakımından iyi bir kaynaktır. Bunun dışında tiamin, niasin, B6 vitamini, magnezyum, fosfor, bakır, folat ve potasyum bakımından da zengindir. Domatesle ilgili diğer iyi özellik ise düşük sodyum, doymuş yağ, kolesterol ve kaloriye sahip olmasıdır.   

Sponsorlu Bağlantılar

DOMATESİN FAYDALARI NELERDİR?

1- Cildi Sağlıklı Tutar

Düzenli domates tüketimi cildinizin mükemmel görünmesi yardımcı olacaktır. Domateste yer alan likopen güneşin zararlarına karşı cildi korumaya yardımcı bir antioksidandır. Ayrıca likopen ultraviyole ışık hasarına cildi daha az hassas yaparak yüzdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

Ayrıca, domates, büyük gözenekleri en aza indirmek, akneyi iyileştirmek ve küçük yanıkları tedavi etmek için de kullanılabilir. Donuk cilt üzerine domates hamurunu sürüp ovalayın ve cildinizi parlak hale getirip canlandırın.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Kemik Sağlığını Destekler

Domateste K vitamini ve kalsiyum bulunmaktadır. Her ikisi kemiklerin güçlendirilmesi ve kemik onarımı için mükemmeldir.

Likopen antioksidanı da aynı zamanda kemik kırıkları, engellilik ve deformiteye yol açabilecek bir hastalık olarak bilinen osteoporozla mücadele için harika bir yoldur.

3- Görüşü Geliştirirdomates-sac-sorunlari

Domateste yüksek miktarda A ve C vitaminleri görme yetisini iyileştirir ve gece körlüğünü önleyebilir. Yanı sıra son zamanlarda yapılan araştırmalar A vitamininin makula dejenerasyonu riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Domates aynı zamanda gelişmekte olan katarakt riskini azaltabilir. Ayrıca, domatesteki zeaksantin, lutein ve likopen isimli fitokimyasallar güçlü antioksidanlardır ve gözleri ışık hasarından korur.

4- Saç Sorunlarını Azaltır

Domateste yer alan A vitamini ve demir mevcut saçlarınızı güçlendirmenin yanı sıra hasarlı, donuk ve cansız saçlarınızın parlaklık kazanmasına yardımcı olur.

Ayrıca, domatesteki asitlik saçınızın  pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur, saç boyasını giderir ve saçınızın doğal rengini korumaya yardımcı olur. 

Artı, kafa derinizde kaşıntı ve kepek varsa basitçe şampuanladıktan sonra kafa derisi ve saç üzerinde taze domates suyu uygulayın. Dört ile beş dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile durulayın.

5- Kan Şekeri Düzeylerini Düşürür

Domates diyabetiklerde kan şekeri düzeyini düşürmek için harika bir yiyecektir. İdrarda glukoz seviyesini kontrol etmeye yardımcı olacak şekilde çok az karbonhidrat içerir.

İyi bir krom kaynağı ve yapısındaki lif de kan şekerini düzenler. Çeşitli çalışmalarda, domatesin içerdiği antioksidanların diyabeti olan kişilerin en sık etkilenen organları olan böbrek ve kan akımı üzerinde koruma sağladığı gösterilmiştir.

6- Kanser

Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi‘nde yayınlanan bir çalışmada daha fazla domates yemenin prostat kanseri riskini düşürdüğü gösterilmiştir.

Sadece prostat değil ayrıca akciğer, mide, serviks, ağız, yutak, boğaz, yemek borusu, kolon, rektal ve yumurtalık kanseri gibi diğer kanser riskini de azaltabilir. Bu etkiler öncelikle domateste mevcut olan likopen antioksidanından kaynaklanmaktadır.

7- Kilo Kontrolü

Domates kilo vermenize yardımcı olabilir. Domateste çok düşük yağ ve sıfır kolesterol vardır. Bol miktarda su ve lif bulundurur. Bu yüzden kalori almadan midenizi doldurmanızı sağlar.

Eğer kilo vermeyi planlıyorsanız, diyet planınız içine fazla sayıda domates bulundurmalısınız. Çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi salata, güveç, sandviç ve diğer yemeklere ekleyebilirsiniz.

8- Uykuya Teşvik Ederdomates-uykuya-tesvik-eder

Yapılan bir araştırmada diyetlerinde daha fazla likopen tüketen kişilerin tüketmeyenlere oranla daha kaliteli uyudukları belirlenmiştir. 

Ayrıca, domateste yer alan yüksek miktardaki C vitamini uykuya teşvik edebilir.

9- Tansiyonu Düşürür

Potasyum açısından zengin olan domates, tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Diyetinizde potasyum düşük olduğunda tansiyonunuz yükselebilir, özellikle de sodyum fazla tüketildiği zaman. Potasyum vücuttan sodyum atılımına yardımcı olabilir. Bu da çeşitli kalp hastalıkları riskini azaltmak için harika bir yoldur.

Domatesteki likopen, vitamin A ve C, lif gibi besinler de kalp hastalığı riskini azaltır.

10- Kronik Ağrıyı Azaltır

Domatesteki biyoflavonoidler ve karotenoidler gibi anti-inflamatuar maddeler vücuttaki kronik ağrıyı azaltabilir.

Bir çalışmada, günlük olarak bir bardak domates suyu içme yüzde 34 oranında, inflamasyona neden olan TNF-alfa kan düzeyini azaltabildiği bulunmuştur. Domates, kalp hastalığı, kanser, osteoporoz ve Alzheimer gibi kronik dejeneratif sağlık problemleri olan insanlar için de iyi bir besindir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Her Yağ Kilo Aldırır mı?
Naylon Poşetler
Gece Terlemesi
Karaciğer Büyümesi Nasıl Önlenir? Tedavi ve Testler
Salmonella Besin Zehirlenmesi
Akciğerleriniz İçin Tehlikeli Mesleklere Dikkat
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.