DOMATES KABUKLARINDAN SALÇA YAPINDomates Kabuklarından Salça

Yaptığınız menemen yada herhangi bir yemeğe kattığınız domatesi çoğu zaman soyarız ve kabuklarını çöpe atarız. Soyulan kabuklar hem ev ekonomisine hem de doğal beslenmenize katkıda bulunarak daha sağlıklı bir hayat sürmenizin kapılarını aralayabilir. Nasıl? Şöyle ki….

Sponsorlu Bağlantılar

Kullandığınız domateslerden geri kalan domates kabukları büyük bir ağzı kapanabilen bidonlara konularak üzerine tuz ilave edilir. Her 2-3 kez domates koymada yaklaşık bir çorba kaşığı kadar tuz ilave edilir. Tuzun bol olması yapılacak olan domates salçasının uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Domates kabukları ne kadar bol olursa elde edeceğiniz doğal salçanız da o kadar fazla olacaktır. Yaklaşık olacak bir değer verecek olursak, 5+5 lt’ lik iki bidon domates kabuğundan 1 kg kadar salça elde edilebilmektedir.

YAPILIŞI:

Biriktirilen domates kabukları demir süzgeç kullanılarak süzgeçten geçirilir. Elle mekanik olarak yapılan bu uygulama sonucu, domates kabuklarındaki etli kısım süzgeç altındaki biriktirme kabında toplanır. Toplanan tuzlu domates suları bez torbaya konularak süzülünceye kadar (1 gün 1 gece) beklenir. Süzülme sonucu bezde kalan kısım, derin bir tencereye az sıvı yağ konularak 1 saat kadar – dibine yapışmaması için – karıştırılarak kaynatılır.

Süre sonunda kaynar bir şekilde ağzı sıkıca kapatılabilen kavanozlara konularak muhafaza edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tirşik Çorbası (Andırın Doktoru)
Domates Kabuklarından Salça
Zeytinyağlı Taze Fasulye
Kuru Dolma (Patlıcan, Biber, Kabak)
Yumurtalı Pırasa Kavurması
Yumurtalı Ispanak
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.