Kış için taze domatesleri muhafaza etmenin bir yolu konserve yapmaktır. Kışın pratik ve lezzetli oluyor. Buyrun Lezzet Ustam’dan Domates Konservesi…

Malzemeleri:

  • İstediğiniz kadar domates (ben etli salçalık domateslerden kullandım)

Hazırlanışı:

Daha önceden domateslerin kabuklarını soyup sonra doğruyordum. Tabi önce kaynar sudan geçiriyordum ki kabukları kolay soyulsun. Bu yıl kıyma makinesiyle yaptım. Çok kolay ve çabuk oldu. Siz dilerseniz yukarıda anlattığım gibi kabuklarını elde soyup doğrayarak yapabilirsiniz. Ve ya benim gibi kıyma makinesinde ya da doğrayıcıda çekebilirsiniz. Seçim sizin.

Gelelim nasıl yaptığıma. Ne kadar domates kullandığımı tam söyleyemeyeceğim. Ama yaklaşık 3 kilodan 2 büyük kavanoz çıkıyor. Domatesleri yıkayıp dörde böldüm. Kıyma makinesinden geçirip süzgece aldım. Elimle karıştırarak suyunun alta geçmesini sağladım. Kabuklar ve çekirdekleri süzgecin üstünde kaldı. Süzgeçten geçen domatesleri geniş bir tencereye alıp yarım saat kadar kaynattım. Tencerede hala kaynıyorken kaynar sudan geçirdiğim kavanozlara domatesleri doldurdum. Yine kaynar sudan geçirdiğim yeni kapaklarla kavanozun ağzını sıkıca kapattım. 24 saat bekleteceğim bir yere ters çevirerek koydum. Aynı işlemi domatesler bitene kadar tekrarladım.

Sponsorlu Bağlantılar

domates konserve domates süzek domates konservesi

Sponsorlu Bağlantılar

Süre sonunda kavanozları kaldırıp baktığımda kapakların ortası çökmüş yani tutmuştu. Böylece domates konservelerim kış için yemeye hazır oldu. Artık konserveleri kaldırabilirim.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Konserveleri Muhafaza Etmek
Toğga Çorbası (Toyga Çorbası)
Tavuklu Tirit (Balıkesir Yöresi)
Bayram Çöreği (Katmer)
Garnitürlü Pilav
Kıymalı Yumurta
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.